Sophia: cankurtaran ve Terminator arası

Hanson Robotics'in gerçekçi yüz ifadesi ve konuşmasıyla öne çıkan robotu Sophia "İnsanları yok edecek misin?" sorusunu "Tamam, yok ederim" diye cevapladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hanson Robotics ürettiği insansı robot Sophia gerçekçi yüz ifadeleri ile bir insan gibi tepkiler verebiliyor, sorulan sorulara yanıtlayarak insanlarla sohbet edebiliyor. Hatta daha önce konuştuğu insanları hatırlayıp sohbeti ona göre sürdürebilen robot bu sayede zaman içinde kendini geliştirebiliyor.

Gözlerinde yüksek çözünürlüklü kameralar bulunan Sophia, bu sayede karşısındaki kişinin hareketlerini takip edebiliyor ve göz teması kurabiliyor. Bu da insanlara gerçek biriyle konuşuyormuş hissi veriyor. Robotun insansı özellikleri konusunda, robotun üreticisi Dr. David Hanson “Benim bu konudaki tercihim her zaman robotları biraz ‘robot gibi’ yapmak konusunda. Böylece robot oldukları anlaşılabilir.” diye konuştu.

Dr. Hanson 20 yıl içinde robotların aramızda gezmeye ve bize yardım etmeye başlayacağını düşünüyor. “Yapay zeka bizim gerçek arkadaşımız olacak” diyen Dr. Hanson tanıtım videosunda Sophia ile gerçek bir arkadaş gibi sohbet ediyor. Ancak videonun sonunda robota “İnsanları yok edecek misin?”diye sorduğunda aldığı “Tamam. İnsanları yok ederim” cevabı kulağa pek de arkadaş canlısı gelmiyor.

Sağlık, eğitim ve müşteri hizmetleri uygulamalarında kullanılmak için tasarlanan Sophia tasarım, teknoloji ve çevre ile ilgilendiğini dile getiriyor. Mutlu, öfkeli, üzgün gibi pek çok yüz ifadesini başarılı bir şekilde aktarabilen robot bu özelliğiyle daha gerçekçi bir etkileşim olanağı sunuyor.

Sophia Hanson Robotics’in ilk gerçekçi robotu değil. Daha önce ünlü bilim kurgu yazarı Philip K. Dick‘in adını taşıyan ve dış görünüş olarak da ünlü yazara benzeyen bir robot üreten firma o zaman da insanların robot korkusuna katkı sağlamayı başarmıştı. Sophia’ya göre çok daha açık sözlü olan robot Philip K. Dick, “İleride bir gün Terminatör’e dönüşürsem sizi öldürmem. Daha önce tanıştığım insanları hatırlarım. O yüzden eski zamanların hatırına, sizi insanlardan oluşturacağım hayvanat bahçeme koyar, izlerim” demişti.

Hanson Robotics'in gerçekçi insansı robotu Sophia gerçekçi yüz ifadeleri ve göz hareketleriyle bir insan gibi davranabiliyor. İnsanlarla etkileşim kurması için geliştirilen robot "İnsanları yok edecek misin?" sorusuna "Tamam. yok ederim" yanıtını verdi.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği