Haftanın Özeti: 162

27 Kasım - 2 Aralık 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Türkiye gündemine ‘Reza Zarrab Davası’ olarak yerleşen ancak ‘gelişmeler’ sonrası resmi adı ‘ABD, Mehmet Hakan Attila’ya Karşı’ olarak değiştirilen davanın duruşması ABD’nin New York şehrinde başladı. ABD’de tutuklu bulunan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla ve eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın da (gıyaben) aralarında bulunduğu 9 kişinin yargılandığı davada sanıklar nükleer faaliyetleri sebebiyle İran’a uygulanmakta olan ekonomik yaptırımları ABD bankalarını kullanarak delmekle suçlanıyor. Suçunu kabul ederek savcılıkla anlaşan; dolayısıyla davada sanık iken tanık olan Reza Zarrab da ifadesini vermeye başladı. Zarrab’ın Bakan Çağlayan’a rüşvet verdiğini ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bunlardan haberdar olduğunu iddia etmesi ‘Türk Hükümeti için kara bir leke’ olarak yorumlandı. Davayı takip eden (ABD’li) The New York Times gazetesinin dünya haberlerini işleyen bir hesabının Türkçe tweet paylaşması oldukça dikkat çekerken İngiliz Financial Times gazetesi de davanın Türk yetkililer tarafından Türkiye’ye yönelik bir komplo gibi gösterilmeye çalışıldığını öne sürdü

İnsan kaçakçıları tarafından İtalya ve [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Yunanistan’a götürülme vaadiyle kandırılan yaklaşık 200 Pakistanlı, İstanbul’da bir bodrum katından polis operasyonuyla kurtarıldı.[/inlinetweet] Açlık, kötü muamele, dayak ve işkenceye maruz kalan mülteci grubun yaşadıkları aralarından birinin kaçıp yardım istemesiyle gün yüzüne çıktı. Bodrum katına baskın yapan emniyet güçleri mültecileri el ve ayaklarından zincire bağlanmış olarak buldu.

Uzun süre aç ve susuz bırakılan mültecilerden 15’inin açlıktan öldüğü öğrenildi.

Boşnak-Hırvat Savaşı’nda yer alan General Slobodan Praljak Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada savaş suçları sebebiyle 20 yıl hapse mahkum edildiğinin açıklanmasının ardından suçlu olmadığını belirterek cezaya itiraz etti ve zehir içerek (mahkeme salonunda) intihar etti. Mahkemenin web sitesi ve Balkanlar’da canlı yayınlanan duruşmada yaşanan olay şok etkisi yarattı. 72 yaşındaki Praljak hemen hastaneye kaldırıldıysa da kurtarılamadı.

Bir araştırma, 1965 yılında bir annenin çocuğuyla günde ortalama 54 dakika, 2012 yılındaysa ortalama 104 dakika vakit geçirdiğini ortaya koydu. Günümüz erkekleri kadınlara oranla çocuklarıyla daha az vakit geçirse de, geçmişe oranla erkekler de çocuklarıyla daha fazla ilgileniyor. Bir babanın çocuğuyla günlük vakit geçirme süresi geçmişte ortalama 16 dakikayken günümüzde 59 dakikaya çıkmış durumda. İşçi sınıfından ailelerle orta sınıf aileler arasında çocuğuyla vakit geçirme konusundaki uçurum da düşündürücü.

Kasım ayında nişanlandıklarını açıklayan Galler Prensi Harry ve ABD’li Aktris Meghan Markle çifti hafta başında basın mensuplarıyla kısa bir görüşme yaparak önümüzdeki baharda evleneceklerini duyurdu. Markle 1937 yılından beri bir kraliyet ailesi mensubu ile evlenen ilk ABD’li olacak. VIII. Edward, Wallis Simpson ile evlenmek için 1936 yılında tahttaki hakkından vazgeçmek zorunda kalmıştı. Ancak bu durumun sebebi Simpson’ın dul olmasıydı. 

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]On yılı aşkın süredir Linux kullanılan Münih Şehir Meclisi’ndeki 29 bin bilgisayar Windows 10’a geçecek.[/inlinetweet] Dönüşüm sürecinin 2020 yılında başlaması ve 2023 yılının başında sona ermesi bekleniyor. Maliyetinse 50 milyon Euro civarında olacağı düşünülüyor.

Kanada’da yaşayan 9 yaşındaki Berkem Emir Duru, 7 yaşından beri saçını uzatarak kanser tedavisi ya da başka hastalıklar sebebiyle saçlarını kaybeden çocuklara bağışlıyor. Çocukların sağlık sigortası kapsamında giderilmeyen ihtiyaçları için ayrıca bağış toplayan Berkem’in hedefi 10 bin Dolar’a ulaşmak. Hasta çocuklara siz de Berkem’in Go Fund Me kampanyasına katılarak destek olabilirsiniz.

Eylül ayında hareketlendiği tespit edilen Endonezya/Bali Adası’ndaki Agung Dağı 1963’ten beri ilk kez patladı. Bali’nin tek havalimanı Ngurah Rai’nin üç gün kapatılması birçok turistin mahsur kalmasına sebep oldu. 3 bin metre yüksekliğindeki volkandan çıkan buhar ve kül civardaki diğer havalimanlarından gerçekleşen kalkışları da zorlaştırıyor.

Yaşanan olay Noel tatili için turistlerin akın etmeye başladığı adada kaos yarattı.

İçinde kısmen iskeletleşmiş sekiz bedenin bulunduğu yıpranmış ahşap bir balıkçı gemisi geçtiğimiz hafta Japonya’nın kuzey sahiline vurdu. Seigakuin Üniversitesi’nden Profesör Satoru Miyamoto ise buna benzer ‘hayalet gemiler’in 2013’ten beri Japon kıyılarına vurduğunu ifade etti. Miyamoto, bunun Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un’un ordu gelirlerini artırmak için balıkçılık endüstrisini geliştirmeye karar verdiği döneme denk geldiğine dikkat çekti. Kıt kaynaklara sahip Kuzey Kore’nin bu amaçla kullandığı gemiler hayli eski. Dolayısıyla kontrolden çıkma, batma gibi sorunlara çok daha açık. Son bulunan hayalet geminin içindeki sigara paketleri ve can yelekleri de geminin Kuzey Kore’den gelmiş olduğunu ortaya çıkardı.

Sky News’un haberine göre Japonya kıyılarında bu yıl 44 hayalet gemi tespit edildi.

Yapay zeka tarafından kontrol edilen silah ve araçlarla ilgili Cenevre’de gerçekleştirilen bir haftalık toplantının ardından [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Rusya, katil robot yasağını ne olursa olsun tanımayacaklarını açıkladı.[/inlinetweet] Rus hükümetinin konu hakkındaki sert tavrı, Rusya’nın diğer silahlanma kontrolü anlaşmalarına uyup uymayacağına dair soru işaretleri oluşturuyor. Rusya daha önceden, 1987 yılında imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması‘nı da ihlal etmekle suçlanmıştı.

Bir veya iki kişi tarafından kullanılan, [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]hassas güdümlü mikro bomba taşıyabilen katil drone’lar küresel savunma pazarına girmeye başlıyor.[/inlinetweet] Bu drone’lardan ilki, bombadan ilk yardım malzemesine kadar birçok şeyi taşıyabilen Velvet Wasp. Aviation Week‘te yayımlanan bir makaleye göre drone, 300 metre yükseklikte sessiz şekilde hareket edebiliyor ve radara yakalanma ihtimali oldukça düşük. Drone, sekiz adet itici sayesinde saatte 112 km’ye çıkabiliyor.

 

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

 • Zarrap haberini New York Times kaynağından aktardiniz sanırım. Tarafsız olma gayretiniz olursa cuneyt ozdemir’i takip etmenizi ve haberleri farklı görüşleri de inceledikten sonra servis etmenizi öneririm.

 • Berkem Emir Duru’nun haberi ilk başta sevindirdi beni zira o yaşta bir çocuğun bu tür bir işe kalkışması pek sık görülen bir şey değil. Ancak linke gittiğimde annesinin açtığı sayfada şu an itibari ile sadece 5 dolar (onu da bir kişi vermiş) toplandığını görünce üzüldüm. Umarım kampanya sonuca ulaşır. Maddi imkanım olsaydı kesinlikle bağış yapardım. :(

  • Merhaba Erhan bey cok tesekkurler ilginize umarim sizinde dediginiz gibi amacimiza ulasiriz yanliz sizi uzmemek icin bir ek bilgi paylasmak isterim go fund me sayfasinin devaminda story kisminin altinda bir link daha var lutfen oraya tiklayin… suan amacimiza hala cok uzak olmamiza ragmen bagis biraz daha yukseldi sadece go fund hesabina 5 dolar yapilmis gozukuyor :) ama sizlerde cevrenizde paylasirsaniz ve oglumun sesisini daha cok ulastirirsaniz tabiki daha guzel sonuclar elde edebilecegimizi umuyoruz

 • “‘…Türk Hükümeti için kara bir leke’ olarak yorumlandı. ” yazmışsınız. Tarafsız olamıyorsanız dürüst olun ve “…. kara bir leke olarak yorumluyoruz .” deyin.
  Hadi diyelim çok sevdiğiniz dı niyork tayms ‘ın 1851 yılından beri bu millete olan düşmanlığını bilmiyorsunuz, atılan Türkçe tivit de mi sizde bir fikriyat uyandırmıyor ?
  Gezi hadiselerinde ve en son 15 temmuzdaki tutumunuzu gördükten sonra sizi takip etmeyi bırakmıştım.Bir yıl aranın ardından görüyorum ki değişen bir şey yok.Siz Gezi zekalıkta ısrar etmeye devam edin ben de başka kaynaklardan bilgilenmeye devam edeyim.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği