Bugünün aileleri geçmişe kıyasla çocuklarıyla daha fazla zaman geçiriyor

Bir araştırma, bir annenin 1965 yılında çocuğuyla ortalama 54 dakika, 2012 yılında yaşayan bir annenin ise ortalama 104 dakika vakit geçirdiğini gösterdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bugünün aileleri, ya da en azından orta sınıf aileler, geçmişe oranla çocuklarıyla çok daha fazla vakit geçiriyor. 10 zengin ülkeyi kapsayan bir araştırma, bir annenin 1965 yılında çocuğuyla ortalama 54 dakika, 2012 yılında yaşayan bir annenin ise çocuğuyla ortalama 104 dakika vakit geçirdiğini ortaya koydu. Günümüz erkekleri kadınlara oranla çocuklarıyla daha az vakit geçirse de, geçmişe oranla erkekler de çocuklarıyla daha fazla ilgileniyor. Bir babanın çocuğuyla günlük vakit geçirme süresi geçmişte ortalama 16 dakikayken günümüzde 59 dakikaya çıkmış durumda.

Annelerin çocuklarına günlük olarak ayırdığı süre

Babaların çocuklarına günlük olarak ayırdığı süre

Aynı zamanda, işçi sınıfı aileler ile orta sınıf aileler arasında çocuğuyla vakit geçirme konusunda bir uçurum oluştu. 1965 yılında üniversite mezunu bir anne ile üniversite mezunu olmayan bir annenin çocuğuyla vakit geçirme süresi aşağı yukarı aynıydı. Fakat araştırma, 2012 yılında yaşayan eğitimli bir annenin çocuğuyla günde yarım saat daha fazla vakit geçirdiğini ortaya koydu. Fakat grafikten görüleceği üzere, araştırma kapsamında incelenen ülkeler arasında Fransa bir istisna oluşturuyor. Bu da, kendileri şaraplarını yudumlarken uslu uslu oturan çocuklarıyla pek ilgilenmeyen burjuva çift klişesinde haklılık payı olabileceğine işaret ediyor.

Kaynak: The Economist

Bir araştırma, bir annenin 1965 yılında çocuğuyla ortalama 54 dakika, 2012 yılında yaşayan bir annenin ise çocuğuyla ortalama 104 dakika vakit geçirdiğini ortaya koydu. Günümüz erkekleri kadınlara oranla çocuklarıyla daha az vakit geçirse de, geçmişe oranla erkekler de çocuklarıyla daha fazla ilgileniyor. Bir babanın çocuğuyla günlük vakit geçirme süresi geçmişte ortalama 16 dakikayken günümüzde 59 dakikaya çıkmış durumda. Aynı zamanda, işçi sınıfı aileler ile orta sınıf aileler arasında çocuğuyla vakit geçirme konusunda bir uçurum oluştu. 1965 yılında üniversite mezunu bir anne ile üniversite mezunu olmayan bir annenin çocuğuyla vakit geçirme süresi aşağı yukarı aynıydı. Fakat araştırma, 2012 yılında yaşayan eğitimli bir annenin çocuğuyla günde yarım saat daha fazla vakit geçirdiğini ortaya koydu.

Etiketler:

2 Yorum

  • Vakit geçirmekten kasıt birebir ilgilenmekse sonucun böyle çıkması normal. Ama geçmişte aileler tarlada çalışırken, evde yemek yaparken vs. zaten çocuklarıyla vakit geçiriyorlardı. Bunu dahil etmemiş olabilirler araştırmaya. Günümüzde, çocukla kaliteli zaman geçirme adına çocuğa ayrılan apayrı bir zaman dilimi inşa ediliyor. Bunun dışında ailenin çocukla ilgilendiği vakit pek de yok.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği