Elektronik cihazlar çocuklarda uykusuzluk yapıyor

Araştırmacılar dokunmatik ekranlı cihazları kullanan çocukların geceleri yaşıtlarına göre 26 dakika daha az uyuduğunu keşfetti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Akıllı telefon ve tablet gibi dokunmatik ekranlı cihazlar günümüzde bir çok evin demirbaşı konumunda. Haliyle, okula gitmeyen çocuklar da bu cihazların en aktif kullanıcıları arasında. Bu çocuklar ve cihazlar arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk bilimsel çalışmada, araştırmacılar dokunmatik ekranlı cihazları kullanan çocukların geceleri daha az uyuduğunu keşfetti. Bu durumun ardındaki sebep ise henüz bilinmiyor.

Geçmişte, televizyon ya da bilgisayar oyunu ile geçirilen vaktin çocuklarda uyku problemlerine sebep olabileceği keşfedilmişti. Ancak dokunmatik ekranlarla ilgili böyle bir çalışma yürütülmemişti. Londra Birkbeck Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırmada, dokunmatik ekranlı cihazların küçük çocukların uyku düzeni üzerinde olumsuz etkileri olduğu keşfedildi. Araştırmacılar, her 1 saatlik cihaz kullanımının çocuklarda 15 dakika daha az uyumaya sebep olduğunu keşfetti.

Yaşları, 6 aylık ila 36 aylık (3 yaş) arasında değişen 715 çocuk hakkında ailelerden bilgi alan araştırmacılar çocukları Haziran 2015’ten Mart 2016’ya kadar takip etti. Çalışmaya katılan ailelerin yaklaşık yüzde 70’i dokunmatik ekranlı cihazlara sahipti. Bu ailelerden yüzde 75’inde, küçük çocuklar dokunmatik ekranlı cihazları günlük olarak kullanıyordu. Bu çocukların yarısından fazlası 1 yaşından küçüktü.

Saat başına 15 dakika az uyuyorlar

Çocuklarının gündüz ve gece uykuları konusunda bilgi sağlayan ailelerden, çocuğun uykuya dalma süresi ve gece uyanma sıklığı gibi veriler de temin edildi. Araştırmacılar bu sonuçları not ederken yaş, cinsiyet, televizyona maruz kalma ve annenin eğitim düzeyi gibi verileri de dikkate aldı.

Buna göre akıllı telefon ya da tablet kullanan çocukların, kullanım saati başına gece 26 dakika daha az uyuduğu gündüz ise yaşıtlarına göre 10,4 dakika daha fazla uyuduğu tespit edildi. Toplamda bu çocukların akıllı cihazlarla oynadıkları her saat başına günlük 15,6 dakika daha az uyuduğu belirlendi. Ayrıca dokunmatik ekranlı cihaz kullanan çocukların gece uykuya dalmakta zorlandıkları belirlenirken, gece uyanma sıklığının bu durumdan etkilenmediği görüldü.

Şu anda bu ilişkinin sebepleri bilinmiyor. Parlak ekran ışığına uzun süre maruz kalmanın, biyolojik saat üzerinde olumsuz etkisi olduğu ve kullanıcılarda uyku sorunlarına sebep olduğu biliniyor. Ancak uykusuzluk ile akıllı cihaz kullanımı arasındaki ilişkiyi tam olarak tespit edebilmek için daha fazla çalışma yapmak gerekiyor.

Neden-sonuç ilişkisi belirsiz

Öte yandan, Flinders Üniversitesi‘nden Michael Gradisar konuya farklı bir noktadan yaklaşıyor. Çalışmada neden-sonuç ilişkisinin net olmadığını belirten Gradisar, belki de halihazırda uyku sorunu olan çocukların huysuzluklarının yatıştırılması için tabletle daha fazla oynamasına izin veriliyor olabileceğini öne sürüyor. Ayrıca hava karardıktan sonra ışığa ve gürültüye maruz kalmanın da uyku süresine etki edebileceğini belirten Gradisar, araştırmada bu değişkenlerin ölçülmediğini ifade ediyor.

Bu araştırma şimdilik bir başlangıç noktası oluşturuyor ancak nihai sonuca ulaşma konusunda yetersiz kalıyor. Bunun için daha uzun süreler boyunca, dokunmatik ekranlı cihaz kullanan çocukların daha profesyonel bir şekilde incelenmesi gerekiyor. Akıllı cihazların günümüzün bir gerçeği, hayatımızın bir parçası olduğunu ifade eden Gradisar, yeni nesillerin bu cihazları kullanmasını engellemenin çok da mümkün olmayacağının altını çiziyor.

Kaynak: Gizmodo

Akıllı telefon ve tablet gibi dokunmatik ekranlı cihazlar günümüzde bir çok evin demirbaşı konumunda. Haliyle, okula gitmeyen çocuklar da bu cihazların en aktif kullanıcıları arasında. Bu çocuklar ve cihazlar arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk bilimsel çalışmada, araştırmacılar dokunmatik ekranlı cihazları kullanan çocukların geceleri daha az uyuduğunu keşfetti. Bu durumun ardındaki sebep ise henüz bilinmiyor. Akıllı telefon ya da tablet kullanan çocukların, kullanım saati başına gece 26 dakika daha az uyuduğu gündüz ise yaşıtlarına göre 10,4 dakika daha fazla uyuduğu tespit edildi. Toplamda bu çocukların akıllı cihazlarla oynadıkları her saat başına günlük 15,6 dakika daha az uyuduğu belirlendi. Ayrıca dokunmatik ekranlı cihaz kullanan çocukların gece uykuya dalmakta zorlandıkları belirlenirken, gece uyanma sıklığının bu durumdan etkilenmediği görüldü.Yorumunuz: