Steve Jobs’un nefreti iPhone’u yarattı

Günümüzün ikonik iPhone tasarımı, Steve Jobs bir Microsoft yöneticisine gıcık olduğu için geliştirilmiş.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İlk iPhone tasarımının şaşırtıcı bir ortaya çıkış hikayesi var. Günümüzün ikonik tasarımı, Steve Jobs bir Microsoft yöneticisine gıcık olduğu için geliştirilmiş. Salı günü Bilgisayar Tarihi Müzesi‘nin düzenlediği etkinlikte konuşan eski Apple iOS Yazılım Departmanı Yöneticisi Scott Forstall, şirketin ürettiği ilk dokunmatik ekranlı cihazın ortaya çıkış hikayesini anlattı.

“Jobs’un Microsoft’ta çalışan ve hiç sevmediği bir tanıdığı vardı.” diyen Forstall “Steve, Microsoft’taki bu adamdan nefret ediyordu. Ne zaman onunla bir yerde karşılaşsa, geri geldiğinde sinirleri tepesinde oluyordu.” diye devam etti. Adı açıklanmayan Microsoft yöneticisi, Steve Jobs’un eşinin bir arkadaşının eşiydi ve anlatılanlara göre sık sık Microsoft’un teknolojisinin ne kadar ileri olduğundan bahsediyordu.

“Nasıl yapılırmış gösterelim”

Bir gün yine görüştüklerinde, adam Steve Jobs’a, Microsoft’un nasıl tabletler üreteceğini ve bu tabletlerde kullanılacak dijital kalemlerin (stylus) ne kadar başarılı olacağını anlattı durdu. Görüşmeden geldikten sonra sinirlerine hakim olamayan ve küfürlü konuşan Steve Jobs ekibini topladı ve “Şunlara bu iş nasıl yapılırmış gösterelim.” dedi.

Jobs, Microsoft’un kullandığı rezistif dokunmatik ekran teknolojisini hantal buluyordu. Ayrıca dijital kalemlerden nefret ettiği de herkes tarafından biliniyordu. “Dijital kalem kullanmaya ne gerek var, zaten 10 tane kalemle doğuyoruz.” diyerek parmaklarını işaret eden Jobs, donanım ekibinden çoklu dokunmayı destekleyen kapasitif dokunmatik ekran teknolojisi geliştirmelerini istedi.

Ekip geliştirdiği teknolojiyi getirip tanıttığı anda o teknolojinin devrim yaratacağını fark ettiğini belirten Forstall “Gördüğünüz anda kullanılması gereken yöntemin bu olduğunu anlıyordunuz.” diyor.

“Tableti boş verin telefon yapalım”

O dönem cep telefonlarında müzik dinlenmesinin iPod satışlarını olumsuz etkileyeceğini düşünen Apple, tablet üretmek için giriştiği dokunmatik ekranlı cihaz işini daha sonra akıllı telefona çevirdi. Steve Jobs ekibinden tablet prototipini akıllı telefon boyutuna getirmelerini istedi. Donanım ekibi tablet prototipinin köşesinden alınan bir kısmı cep telefonu boyutunda bir cihazda kullanınca Steve Jobs “Tablet şimdilik dursun, biz telefon üretelim.” dedi.

Gerisi hepimizin malumu. 10 yıl önce gerçekleşen bu olayın ardından iPhone piyasaya çıktı ve Apple’ı dünyanın en çok kar elde eden şirketi haline getirdi.

Kaynak: Mashable, CNet

Eski Apple yöneticisi Scott Forstall'a göre, günümüzün ikonik tasarımı, Steve Jobs bir Microsoft yöneticisine gıcık olduğu için geliştirilmiş. Steve Jobs'un eşinin bir arkadaşının eşi Microsoft'ta çalışan bir yöneticiymiş ve anlatılanlara göre Microsoft'un teknolojileri ile hava atmayı seven birisiymiş. Bu adamla her konuştuğunda sinir olan Steve Jobs, sırf Apple'ın Microsoft'tan daha iyi tablet yapabileceğini kanıtlamak için bir tablet prototipi hazırlatmış. Daha sonra projeyi tabletten akıllı telefona çeviren Apple böylece iPhone'u üretmiş.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği