iPhone’un ilk tasarımı ‘güldürmedi’

Apple'ın ürettiği ancak hiç piyasaya sürmediği ilk iPhone, bugünkü popüler ve kullanışlı görünümünden oldukça uzaktı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

iPhone’un tasarımının sunduğu mükemmele yakın kullanıcı deneyimi herkesin malumu. 2007’den bu yana ciddi bir değişiklik göstermeyen iPhone tasarımı, bugün her yerde gördüğümüz tek tuşlu ve dokunmatik ekranlı ön yüz konseptinin öncülerinden. Ama durum her zaman böyle değildi.

Apple’ın ürettiği ancak hiç piyasaya sürmediği ilk iPhone bugünkü görünümünden oldukça uzaktı. Motherboard editörü Brian Merchant’ın yeni kitabında detaylarıyla anlatılan iPhone’un üretim hikayesi ilk olarak 2005 yılında Motorola ile iş birliği yapıldığında başladı. Apple Motorola’nın Rokr modeli telefonlarına iTunes’u yerleştirmek için anlaşma yaptı. Ancak sonuçlar hiç de tatmin edici değildi. Hatta Merchant’a göre Steve Jobs ortaya çıkan üründen nefret ediyordu. Öyle ki, iPhone’un üretilmesine giden yolu başlatan cümle, Steve Jobs’ın ağzından çıkan “Başlarım böyle işe! Biz kendi telefonumuzu kendimiz yaparız.” cümlesi oldu.

Arama yapabilen iPod

iPod ile halihazırda oldukça başarılı olan Apple, tek yapması gerekenin cihaza bir de arama yapma özelliği eklemek olduğunu düşündü. 2006’da bu fikrin patenti de alındı ama pek de kullanışlı bir tasarım değildi.

Telefondan çok stres çarkına benziyor.

O dönemki iPod Donanım Departmanı Yöneticisi David Tupman “Cihazın içine radyo yerleştirdik ve hoparlör ekledik. Hala dokunmatik teker arayüzünü kullanıyorduk.” diyor. Yani ilk iPhone dokunmatik ekranlı değil, çevirmeli bir telefondu.

Steve Jobs bu tasarımı çok sevdi ama tasarımcılar bu telefonun kullanışsız olduğunun farkındaydı. iPhone mühendisi Andy Grignon “Dokunmatik tekere çok fazla görev yüklemiştik. metin yazmak ya da numaraları çevirmek işkence gibiydi.” diyor. Neyse ki iPod tabanlı iPhone ilk birkaç yüz cihazın ardından üretilmedi ve asla piyasaya sürülmedi. Onun yerine bugün aşina olduğumuz dokunmatik ekranlı cihaz satışa sunuldu.

GSM operatörü olarak Apple

Öte yandan, Steve Jobs tüm kontrolü Apple’ın elinde tutmaya ve diğer şirketleri işin içinde dahil etmemeye öyle kararlıydı ki kendi GSM operatörünü kurmayı bile düşündü. Ancak o dönem Cingular (bugünkü AT&T), Apple’a telefon üzerinde istediği tüm kontrolü vermeyi kabul edince Jobs operatör kurma planından vazgeçti.

Kaynak: Mashable

Apple'ın ürettiği ancak hiç piyasaya sürmediği ilk iPhone bugünkü görünümünden oldukça uzaktı. iPhone'un üretilmesine giden yolu başlatan cümle, Motorola ile yapılan ortaklıktan hiç memnun olmayan Steve Jobs'ın ağzından çıkan "Başlarım böyle işe! Biz kendi telefonumuzu kendimiz yaparız." cümlesiydi. O dönemki iPod Donanım Departmanı Yöneticisi David Tupman "Cihazın içine radyo yerleştirdik ve hoparlör ekledik. Hala dokunmatik teker arayüzünü kullanıyorduk." diyor. Yani ilk iPhone dokunmatik ekranlı değil, çevirmeli bir telefondu.

[caption id="attachment_40094" align="aligncenter" width="400"] Telefondan çok stres çarkına benziyor.[/caption]

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği