“Yakın dönemde akıllı telefon birincil cihazımız olmaktan çıkacak”

iPhone son 12 yılın en popüler cihazıydı ancak dijital yaşamlarımızın merkezsizleşmesiyle birlikte akıllı telefonlar yerini birçok farklı cihaza bırakacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2007’de ilk iPhone piyasaya çıktığı günden bu yana Apple akıllı telefon sektörünü ele geçirdi ve inanılmaz başarılara imza attı. 1997’de batma noktasına gelen şirket geçtiğimiz yıl toplam değeri 1 trilyon Dolar’ı aşan ilk şirket olarak tarihe geçti. Ama şu anda Apple yüzde 30 değer kaybıyla 700 milyar Dolar civarında bir değere sahip. Bunun sebebi, şirketin en değerli ürünü iPhone’un eskisi kadar çok satın alınıyor olmaması.

iPhone’un hızlı yükselişinin en önemli sebeplerinden biri, kimsenin daha önce buna benzer bir cihazı olmamasıydı. Akıllı telefonlar kolay ve hızlı internet erişimi sunmaya başlayınca herkes bir akıllı telefon sahibi olmak istedi. En iyi akıllı telefon koltuğunda da iPhone oturuyordu. Tasarımıyla ve sunduğu özelliklerle bir ikon haline gelen iPhone her yeni modelle popülerliğini daha da artırıyordu.

Ancak bir noktadan sonra bu büyüme yavaşlamaya başladı. Artık akıllı telefon sahibi olmak hepimiz için oldukça normal bir durum. Çoğumuz birkaç adet akıllı telefon eskittik bile. Bu yüzden yeni akıllı telefon satın alma döngüsü 1-2 yıldan 3-4 yıla çıktı. Akıllı telefon tasarımının da 2007’den bu yana çok büyük bir değişim yaşamamış olması bunda bir etken. Aslında bu durum, Steve Jobs’ın tanıttığı ilk iPhone’un ne kadar müthiş bir tasarıma sahip olduğunun da bir kanıtı. Aradan geçen 12 yılda, orijinal iPhone’un sadece daha büyüğü, daha hızlısı ve daha fazla kameralısı üretiliyor. İlk tasarımın çoğu özelliği hala korunuyor.

Apple’ın yeni satış stratejisi

Daha az iPhone satın alınması Apple’ı da sert bir şekilde etkiledi. Apple bu çeyrekte satış hedeflerine ulaşamayacağını açıkladı. Bunun sebebinin, yeni iPhone’ların daha pahalı olması olduğunu savunanlar var. Anca bu sadece bir satış stratejisi. Apple artık müşterilerin 1-2 yılda bir yeni telefon almayacağını biliyor. Bu yüzden, daha uzun süre sonra değiştirilen telefonlara daha fazla para ödeneceğini tahmin ederek yeni modellerini bilinçli olarak daha yüksek fiyata satıyor. Böylece satılan telefon sayısında düşüş olsa da toplam kar aynı oranda düşmüyor.

Apple’ın artık eskisi kadar çok iPhone satmayacağını kabul etmesinin ardında yatan sebep ise dijital yaşamlarımızın artık merkezleşmeden uzaklaşması. İlk iPhone tanıtılırken Steve Jobs bunun bir telefon, bir müzikçalar ve bir bilgisayar olduğunu söylemişti. Yani iPhone tek bir merkezden tüm işlerimizi yönetmeyi hedefleyen bir cihaz. Bugün telefonlarımıza yüklediğimiz her uygulama yaşam tarzımızı değiştiriyor. Tinder ile birlikte yeni sevgili bulma yöntemimiz değişti, Uber ile ulaşım yöntemimiz değişti, WhatsApp ile birlikte mesajlaşma yöntemimiz değişti. Tüm bunları tek bir noktadan yapıyoruz. Ancak dijital teknolojinin geleceği merkezsiz bir yöne doğru evriliyor.

Yeni cihazlarla merkezsiz bir dijital yaşam

Sesli komut algılayabilen hoparlörler, akıllı saatler, akıllı kulaklıklar, artırılmış gerçeklik gözlükleri gibi birçok yeni ürün, akıllı telefonun hayatımızda kapladığı zamandan çalıyor. Zaman içinde akıllı telefon artık bu cihazlar arasında en çok kullandığımız cihaz olmaktan çıkacak. Tabii ki tamamen yok olmayacak. Nasıl ki akıllı telefon satın aldık diye bilgisayar kullanmayı bırakmadıysak, yeni cihazlar gelince de akıllı telefonlarımızı çöpe atmayacağız. Ama artık ana teknolojik cihazımız, tek bir cihaz olmaktan çıkacak. Cihazlar ve platformlar, farklı şekillerde hayatımızda yer etmeye başlayacak. Böylece dijital yaşamımız, bugün olduğu gibi tek bir merkezden yönetilmeyecek.

Apple ve diğer şirketler de bunun farkında. Akıllı hoparlör pazarında ciddi bir rekabet söz konusu. Apple’ın uzunca bir süredir artırılmış gerçeklik alanında çalışmalar yaptığı ifade ediliyor. Bu çalışmaların sadece iPhone’a artırılmış gerçeklik uygulamaları getirmek için olmadığını tahmin etmek zor değil. Apple Watch ve AirPods’un başarısı da şirketin iPhone dışında başka cihazlardan da gelir elde edebileceğinin bir göstergesi. Neticede Apple daha uzun vadeli bir oyun oynuyor.

Hangi cihazın hangi uygulamayla popüler olacağını zaman gösterecek

Geçmişte bir dijital cihazın popülerlik kazanması için büyük bir uygulamaya ihtiyaç duyduğunu gördük. Kişisel bilgisayarlar, Office yazılımları sayesinde popüler oldu. Akıllı telefonları popüler yapan şey ise mobil internet ve bunu kullanışlı hale getiren dokunmatik arayüzdü. Yeni dijital cihazları hangi uygulamaların popüler hale getireceğini tahmin etmek zor ama zaten asıl değişim tek bir cihazın popüler olması değil, genel olarak birçok farklı cihazın hayatımıza girmesi ile olacak.

Teknoloji devleri artık birçok işi yapan tek bir cihaz yerine, tek bir işi yapan birçok cihaz geliştirmek için çalışıyor. Bu birçok cihazdan biri belki de şu anda bir garajda ya da bir üniversite yurt odasında bir genç tarafından geliştiriliyor. Belki de teknoloji devleri zaten geleceğimizi şekillendirecek cihazları geliştirmeye başladı bile. Her ne şekilde olursa olsun, akıllı telefonların hükümdarlığının sona erdiğini söyleyebiliriz.

Kaynak: Dezeen

iPhone ve genel olarak akıllı telefonlar dijital teknolojinin en popüler cihazlarıydı. Ancak bu cihazların sunduğu tek bir merkezden tüm işlemleri yapma düşüncesi yavaş yavaş popülerliğini yitiriyor. Yakın gelecekte birçok farklı cihazın hayatımızın farklı alanlarında karşımıza çıktığını göreceğiz. Böylece akıllı telefonlarımız yavaş yavaş popülerliğini yitirecek. Akıllı telefonu kullanmaya devam edeceğiz ancak gelecekte dijital hayatımızın merkezinde tek bir cihaz olmayacak.

1 Yorum

  • Bu güzel bilgiler için çok teşekkürler. Sizi tüm platformlardan keyifle takip ediyorum. Başta sizin ve bahsettiğiniz değerli ekip arkadaşlarınızın emeğine sağlık.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği