iPhone’un 10 yılda kat ettiği yol

Apple'ın 2007'de piyasaya sürdüğü ilk iPhone, o dönem için çok gelişmiş bir ürün olsa da aslında bugün kullanmaya alıştığımız pek çok özelliği henüz bünyesinde barındırmıyordu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2007 yılında Steve Jobs iPhone’u tanıttığında yer yerinden oynamış, akıllı telefon kavramı yeni bir anlam kazanmıştı. O dönemin yarısı klavyeden yarısı ekrandan oluşan cep telefonlarının yanında iPhone hem tasarımı hem de işlevleriyle gelecekten gelmiş gibi duruyordu. Ancak ilk iPhone, 2007’ye göre iyi bir telefon olsa da günümüzde vazgeçemediğimiz bir çok özellikten yoksundu.

İlk iPhone internete EDGE teknolojisiyle yani 2G ile bağlanıyordu. Bu yöntem o kadar yavaştı ki e-posta göndermek dışında çok fazla işe yaramıyordu. Ayrıca ABD’de sadece AT&T kontratıyla satılan ilk iPhone, şirketin internet hizmetinin yetersizliği sebebiyle de kullanıcılarına tatsız bir internet deneyimi yaşatıyordu. Birkaç yıl sonra AT&T ile yapılan anlaşma sonlandırıldı.

App Store’suz iPhone

Kulağa çok garip geliyor ama iPhone ilk çıktığında App Store yoktu. Yani Apple tarafından geliştirilmeyen hiçbir uygulama iPhone’da kullanılamıyordu. Üstelik Steve Jobs telefonun her şeyini Apple’ın kontrol etmesini istediği için uzun süre boyunca App Store düşüncesine karşı çıktı.

Siyah arka plan çok popülerdi. Çünkü başka seçenek yoktu. İlk iPhone’larda bırakın ekranın arka planına resim koymayı, rengini bile değiştiremiyordunuz.

Kes/kopyala, yapıştır gibi özelliklerin iPhone’a eklenmesi üç yıl aldı.

İlk iPhone’un kurulumunu yapmak için bilgisayara bağlamak gerekiyordu. Apple’ın bilgisayarsız da kullanılabilen ilk telefonunu üretmesi 5 yıl sürdü.

iMessage evrim geçirdi

Telefonu yan tutup mesaj yazma özelliği de ilk iPhone’da bulunmuyordu. Ayrıca mesajlaşma seçeneği fotoğraf göndermeyi de desteklemiyordu. Bugün iMessage uygulamasında yapabildiğimiz şeyleri göz önünde bulundurunca kulağa çok tuhaf geliyor.

Harita uygulamasında detaylı yol tarifi seçeneği yoktu. Apple kendi harita uygulamasına tüm dönüşleri gösteren bir yol tarifi uygulaması eklemediği gibi, diğer şirketlerin de böyle bir uygulama geliştirmesine yıllarca izin vermedi.

2 MP, videosuz kamera

Kamera sadece 2 megapiksel çözünürlüğe sahipti ve fotoğraflar hiç de tatmin edici değildi. Bugün ‘iPhone ile çekildi’ şeklinde reklamı yapılan fotoğrafları o günlerde çekmek imkansızdı. Üstelik kameranın video kayıt özelliği de yoktu.

Bildirim merkezi, Siri, kontrol merkezi gibi özelliklerin hepsi sonraki iPhone’larda eklendi. Tüm bu karmaşık özellikler ilk iPhone’da yer almıyordu.

Peki fiyatı? Apple 4GB kapasitesi bulunan modeli için tam 500 Dolar istiyordu. Bugün ABD’de yaklaşık aynı fiyata iPhone 6S satın almak mümkün. İlk iPhone’dan bu yana en az değişen şey galiba yüksek fiyatları oldu.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, önümüzdeki dönemde sevdiğiniz bir teknoloji şirketi, 2007’deki iPhone kadar yenilikçi bir ürün çıkardığında, eleştirmek için iki kere düşünün. Unutmayın ki türünün ilk örneklerinden birisi olan ürünler aslında sadece birer başlangıç noktası görevi görüyor. Yıllar geçtikçe eklenen yeni özelliklerle daha kullanışlı ve işlevsel hale gelecekler.

Kaynak: Business Insider

2007 yılında daha önce kullandığımız telefonlardan çok farklı tasarım ve işlevleriyle herkesin ilgisini çeken iPhone, o dönemin en üstün cihazlarından birisi olsa da aslında bugün vazgeçemeyeceğimiz pek çok özellikten yoksundu. Bir iPhone'da bulunmamasını düşünmekte bile zorlandığımız ancak ilk iPhone'da bulunmayan bazı özellikler şunlar:

  • App Store
  • Bildirim merkezi
  • Siri
  • Yol tarifi
  • Video çekebilen bir kamera
  • Mesajla resim gönderme
  • Kes/kopyala, yapıştır
  • Arka plan görselini değiştirme

2 Yorum

  • Ilk iPhone ciktiginda, piyasadaki en cilgin telefon Sony Ericsson P990’di herhalde. Onda da Stylus’la saga sola tiklamak disinda bir sey yapmak mümkün degildi (Tiklayip sürüklenebiliyor muydu ondan bile emin degilim). Onun karsisinda iPhone’un parmakla menüyü tekerlek gibi döndürebilmesi gercekten insanin aklini aliyordu. O kadar akici ve güzel bir animasyon. Hala unutamam :)

  • Yıl 2016 iphone 7 geldi :) , film izlerken , müzik dinlerken şarj edemiyordun, etmek için 700 tl lik kablosuz kulaklığını alıyordun, hey gidi günler, bir de öyle ayarlıyorlardı ki 2 yıl ömrü vardı, şimdi hologram çağındayızda bu tarz derdimiz yok eskiler ne çekmiş be :)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği