Flash’ın tabutuna son çivi 2020’de çakılacak

Microsoft, Windows'taki Flash desteğini 31 Aralık 2020 itibariyle sonlandırmayı planladığını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Adobe, 2020 yılının sonunda Flash için güncellemelerin bitirileceğini ve yazılımın dağıtımının durdurulacağını açıkladı. Adobe Flash bir süredir ‘sıfır-gün saldırıları‘ yüzünden güvenlik uzmanları tarafından alay konusu ediliyordu. Flash, Windows için en büyük güvenlik risklerinden birini teşkil ediyor.

Apple’ın eski CEO’su Steve Jobs, 2010 yılında Flash’ın artık kullanılmadığını belirtmişti. Google, bir yıl önce çıkan Chrome 53 sürümünde Adobe Flash Player’ı aşamalı olarak bitirmeye başladı. Adobe bir blog yazısında “HTML5, WebGL ve WebAssembly gibi açık standartlar geçtiğimiz birkaç yılda olgunlaşarak Flash’taki birçok özelliğin benzerini oluşturdu.” demişti. Ayrıca Flash ve Shockwave’in, etkileşimli formatların eksikliğinden dolayı üretildiğini belirtti.

Microsoft, Windows’taki Flash desteğini 2020 itibarıyla sonlandırmaya hazırlanıyor.

Flash’ın kaldırılmasından etkilenecek sektörler arasında oyun, eğitim ve video var. Hala Flash içeriğine sahip firmalar da acilen başka çözümler bulmak durumunda kalacak. Forrester araştırmacısı Jefferey Hammond, “Flash oynatıcısı 31 Aralık 2020 itibariyle kullanılamayacak, hemen ardından 2021’in Ocak ayında Microsoft Silverlight Support devreye girecek. Eğer şirketiniz hala Flash içeriğine ya da Flex kullanan kurumsal uygulamalara sahipse elinizi çabuk tutun, saat işliyor.” dedi.

Kademeli bir geçiş söz konusu

Tarayıcılar açısından baktığımızda ise, Microsoft 2018 yılında Flash’ın kullanılabilmesi için izinler alınacağını belirtti. Internet Explorer, 2018’de bütün sitelerde Flash kullanılmasına izin verecek fakat 2019’un ortasına doğru sonlandıracak. Mozilla 2018’de kullanıcıların hangi sitede Flash çalıştırılacağını seçmesine izin verecek fakat 2019’da Flash’ı sona erdirecek. Facebook da oyun üreticileri için başka bir seçenek bulma yolunda ilerliyor.

Kaynak: ZDNet

Adobe Flash bir süredir sıfır-gün saldırıları yüzünden uzmanları tarafından alay konusu ediliyordu. Apple'ın eski CEO'su Steve Jobs da 2010 yılında Flash'ın artık kullanılmadığını belirtmişti. Microsoft, Windows'taki Flash desteğini 2020 itibarıyla sonlandıracak. Google, bir yıl önceki Chrome 53 sürümünde Flash'ı kademeli olarak bitirmeye başladı. Flash'ın kaldırılmasından etkilenecek birçok sektör var. Bu yüzden hala Flash kullanan şirketlerin bir an önce başka çözümler bulması gerekiyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği