Adobe’ye Flash baskısı

Github'da başlatılan bir imza kampanyası, Adobe'nin Flash'ı açık kaynaklı olarak kullanıma sunmasını talep ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Github’da başlatılan bir imza kampanyası, Adobe’nin Flash’ı açık kaynaklı olarak kullanıma sunmasını talep ediyor. Finlandiyalı geliştirici Juha Lindstedt, kampanyayı Adobe’nin Flash desteğini 2020’de sonlandıracağını açıklamasından bir gün sonra başlattı. Kampanyanın açılış paragrafında “Flash internet tarihinin önemli bir parçası. Flash’ı tamamen bitirmek, gelecek nesillerin geçmişe erişmesini engelleyecektir. Oyunlar, deneyler ve web siteleri sonsuza dek unutulacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Kampanya Flash’ı arşiv çalışmaları için kullanmak istiyor

Geliştiriciler Adobe’nin Flash’ı tamamen ya da kısmen açık kaynaklı hale getirmesini ve yazılımın minimal bir versiyonunun açık kaynak topluluğunca desteklenmeye devam edilmesini talep ediyor. Bu minimal versiyon bir tarayıcı eklentisi olarak ya da SWF ve FLA dosyalarını modern HTML5 gibi formatlara çevirebilen bir araç olarak kullanıma sunulabilir. Bu projenin amacı, arşivlenmiş büyük ölçekte web içeriği, film ya da oyunun 2020’de tamamen yok olmasını engellemek.

Lindstedt bir diğer seçeneğin de Flash destekli ayrı bir tarayıcı geliştirmek olduğunu söyledi. Açık kaynağın güzelliğinin bu olduğunu ifade eden yazılımcı, “Yazılımı açık kaynaklı olarak sunduğunuzda nelerin geliştirileceğini asla bilemezsiniz.” dedi.

Flash’ın bazı lisanslı bileşenleri yayınlayamayacağının farkında olduklarını belirten Lindstedt “Sadece hangi kısımların yayınlanmadığının belirtilmesi yeterli. Biz bu kısımları pas geçecek ya da onların yerini alacak açık kaynaklı alternatifler üreteceğiz.” şeklinde konuştu.

Şimdiden 4 bin imza

Lindstedt Github kullanıcılarının kampanyayı imzalamak için GitHub’da oluşturulan projeye yıldız koymasını istiyor. Haber yazıldığı sırada 4 binden fazla kullanıcı projeye yıldız koymuş durumda. Ancak açık kaynak topluluğundan gelen yanıtların tamamı olumlu değil. Kimi yazılımcılar bu çabanın internet tarihini korumak için önemli olduğunu düşünürken kimileri de Flash’ın güvenlik açıkları sebebiyle tamamen ortadan kaldırılmasının en doğru hamle olacağına inanıyor.

Apple, Facebook, Google, Microsoft ve Mozilla, kendi ürünlerinden Flash’ı 2020’ye kadar çıkaracaklarını açıkladı bile. Yani Flash desteği sonlandırıldığında zaten güvenlik çok büyük bir sorun olmaktan çıkacak. Flash şu anda tüm zamanların en korunmasız ürünleri arasında 7. sırada yer alıyor.

Eskiden ActiveDen pazarı üzerinden Flash bileşenleri satan Daniel Popa “Tarayıcılar zaten Flash’ı varsayılan ayarlardan kaldırma planı yapıyor. Bu yüzden Flash’ı arşiv çalışmaları için açık kaynaklı hale getirmek mantıklı bir hamle olabilir.” diyor.

Kaynak: Bleeping Computer

Github'da başlatılan bir imza kampanyası, Adobe'nin Flash'ı açık kaynaklı olarak kullanıma sunmasını talep ediyor. Finlandiyalı geliştirici Juha Lindstedt, kampanyayı Adobe'nin Flash desteğini 2020'de sonlandıracağını açıklamasından bir gün sonra başlattı. Kampanyanın açılış paragrafında "Flash internet tarihinin önemli bir parçası. Flash'ı tamamen bitirmek, gelecek nesillerin geçmişe erişmesini engelleyecektir. Oyunlar, deneyler ve web siteleri sonsuza dek unutulacaktır." ifadelerine yer verildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği