Adobe Flash’ın önlenemeyen ölümü

Bir dönemlerin endüstri standardı haline gelmiş multimedya eklentisi Adobe Flash, web tarayıcılar tarafından yavaş yavaş terkediliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

HTML5 standartlarının gelişerek Adobe Flash’ın kabiliyetlerinin yerini almaya başlaması ile birlikte, pazarda zaten bir güvenlik riski ve performans düşüklüğü sebebi olarak adı çıkmış olan Adobe Flash web tarayıcılar tarafından dışlanmaya başlamıştı. Geçtiğimiz aylarda Microsoft ve Mozilla, Edge ve Firfeox tarayıcılarında Flash’a duyulan ihtiyacı azaltmayı planladıklarını duyurmuşlardı. Aynı zamanda Apple (ki zaten iPhone’larda desteklemeyeceğini açıklayarak Flash’ın çöküşünü Apple’ın başlattığı da söylenebilir), macOS Sierra’da Flash’ı varsayılan seçenek olarak tamamen devredışı bırakma adımını attı.

Son darbe Chrome’dan

Görünen o ki Google, Adobe Flash’ı bitirecek son hamleyi yapmaya hazır. Daha önce Chrome tarayıcılarda Flash kullanımını azaltmak istediğini açıklayan Google, Cuma günü yaptığı yeni duyuruyla Ekim ayına kadar HTML5’i tarayıcının varsayılanı haline getirmeye çalıştıklarını bildirdi.

Statista’nın aşağıdaki grafiği Google’ın bu hamlesinde biraz geç bile kaldığını gösteriyor. 2011’de Flash, Alexa’nın ilk 10.000 websitesinin neredeyse yarısında kullanılırken bu yılın Ekim ayında bu sayının %10’lara düştüğünü görüyoruz.

Kaynak: Business Insider

Adobe Flash, genel olarak bir güvenlik riski ya da performans yiyici bir eklenti olarak tanınıyor. HTML5 standartlarının gelişmesiyle birlikte Flash eskimeye başlamıştı ve web tarayıcılar birer birer Flash desteklerini kaldırdıklarını açıklıyorlar. Google’ın da desteğini çekmesi ile birlikte bir zamanlar endüstri standardı haline gelmiş olan Adobe Flash, artık web tarihine gömülecek gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği