iPad’e ‘ikinci ekran’ gelebilir

Apple, tablet bilgisayarlarda kullanılan kılıflara ikinci ekran ve güneş enerjisi paneli ekleyebilmek için 'esnek ekranlı kılıf eklentisi' patenti aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

iPad’in ‘akıllı’ kılıfı Smart Cover adının hakkını verebilecek kadar işlevsel değil. Açıldığında iPad’in ekran kilidini açan ve katlandığında iPad’in dik durmasını sağlayan kılıfın akıllı sıfatını hak etmesi için daha fazla işlevi yerine getirmesi lazım. Bunun farkında olan Apple kılıfı daha etkili kullanmak için geliştirdiği fikirlerin patentini aldı. Patente bakıldığında gelecekte akıllı kılıfın çok daha akıllı hale geleceğini söylemek mümkün.

ipad_patent3

‘Esnek ekranlı kılıf eklentisi’ adıyla alınan patent, tablet bilgisayar için kullanılacak, esnek bir ekrana sahip katlanabilir bir kılıf tasarımını gösteriyor. Apple bu yaklaşımı, daha büyük bir tablet yapmaya alternatif olarak görüyor.

Patent metninde “Ekran alanı büyüyünce cihaz daha fonksiyonel hale gelebiliyor. Ancak cihaz üreticileri genellikle ekranı büyüterek daha büyük ve dolayısıyla daha az taşınabilir bir cihaz üretmekle; ekranı küçültüp daha az fonksiyonel ama daha kolay taşınan bir cihaz üretmek arasında kalıyor” dendi. Apple bu problemi, ekran alanının bir kısmını kılıfın üzerine taşıyarak çözmeyi amaçlıyor.

Kılıf sadece ekran olarak değil, bir çizim alanı olarak da kullanılabilir.

İkinci bir ekrana sahip olmanın avantajları ortada. Bu ekranı dinlediğiniz şarkının ya da izlediğiniz filmin adını göstermek için ya da dokunmatik ekranı kontrol butonları eklemek için kullanabilirsiniz. Kılıf üzerindeki ekran tabletin kendi ekranı dışında tamamen ayrı bir ekran olarak kullanılabilir. Kılıfın bir kısmını ekran olarak kullanıp geri kalanına güneş enerjisi panelleri eklemek de başka bir alternatif.

ipad_patent2

Tüm patentlerde olduğu gibi bu fikrin de uygulamaya geçip geçmeyeceği şimdiden belli değil. Apple bu fikri hiç kullanmayabilir. Ama eğer hayata geçerse bu kılıf belki iPad’in yavaş yavaş azalan satışlarına bir hareket getirebilir. Apple CEO’su Tim Cook geçtiğimiz günlerde şirketin bir çok yenilikle karşımıza çıkacağını belirtmişti. Belki de iPad’e gelecek ikinci ekran bu yeniliklerden birisidir.

Apple, tablet bilgisayarlarda kullanılmak üzere esnek ekranlı akıllı kılıf patenti aldı. Akıllı kılıf ikinci bir ekran olarak kullanılabilir ya da üzerinde çizim yapmak için kullanılabilir. Kılıfın bir kısmının ekran, geri kalanının güneş enerjisi paneli ile kaplı olması da başka bir fikir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği