Apple’dan yeni ve yaratıcı patentler

Apple iPhone ve iPad'leri bilgisayar beyni olarak kullanmak, ekran çatlaklarını tespit etmek ve akıllı saatleri kurma koluyla şarj etmek için patentler aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Akıllı telefonları taşınabilir bir bilgisayarın beyni olarak kullanmak yeni bir fikir değil. Geçmişte HP ve Motorola bu fikri denedi ancak iki şirket de bu alanda başarısız oldu. Öte yandan, tüm telefonlarla çalışacak taşınabilir bilgisayar projeleri de geliştirilmişti. Bu alanda bir girişim de Apple’dan geldi. Şirketin yeni aldığı bir patent, iPhone ve iPad’leri, Macbook benzeri taşınabilir bir bilgisayarı çalıştırmak için kullamayı amaçlıyor.

iPhone’dan fare iPad’den ekran

Patent dosyası, potansiyel elektronik aksesuarların çalışma prensiplerini gösteriyor. Yöntemlerden birisi, bilgisayarın dokunmatik fare bölgesine iPhone’u yerleştirmek üzerine kurulu. Buraya konulan telefon, bilgisayarı çalıştırmanın yanı sıra, gerçekten bir dokunmatik fare görevi de görüyor.

Bir başka yöntem ise iPad’i bilgisayarın ekran bölmesine yerleştirerek kullanmayı amaçlıyor. Böylece iPad hem bilgisayarı çalıştırıyor hem de ekran görevi görüyor. iPhone ve iPad’in yerleştirileceği cihazların içinde ayrıca ekstra işlemci ve batarya gücü de olması tasarlanmış.

Apple’ın bu ürünleri piyasaya çıkarma ihtimali düşük. Ancak bu tarz yeni ürünlerin, piyasaya hakim olmaya başlayan 2’si 1 arada dizüstü bilgisayarlara karşı şirketin geliştirdiği çözümler olduğuna dikkat etmek gerek. Apple eğer Microsoft’un Surface cihazlarıyla yarışmak istiyorsa, iPad Pro’nun özelliklerini geliştirmekten daha fazlasını yapmak zorunda.

Çatlak tespiti ve kurma kolu

Apple taşınabilir bilgisayar çözümlerinin yanı sıra, yeni ve ilginç alanlarda da patentler alıyor. Örneğin Apple Insider tarafından keşfedilen bir patent iPhone ekranlarının nasıl kırıldığını anlamak için telefona sensör yerleştirmeyi ve bu verileri yeni nesil telefonları daha sağlam hale getirmek için kullanmayı öneriyor.

Bir başka patent ise aslında yüzlerce yıllık bir yöntemin günümüze uyarlanması. Geçmişin kurma kollu saatlerinden ilham alan Apple, akıllı saatlerin pilinin bitmesi durumunda kullanılmak üzere bir kurma kolu teknolojisi üzerinde duruyor. Saate manyetik olarak bağlanacak bu kol ile pili biten akıllı saat bir süre daha kullanılabilecek şekilde şarj edilebilecek.

Tüm bu patentlerin, yeni yöntemler üzerine birer beyin fırtınası niteliğinde olduğunu ve çok azının gerçekten hayata geçirildiğini unutmamak gerek.

Kaynak: Engadget, 9 to 5 Mac

Apple'ın yeni aldığı bir patent, iPhone ve iPad'leri, Macbook benzeri taşınabilir bir bilgisayarı çalıştırmak için kullamayı amaçlıyor. Patente göre iPhone'lar bilgisayara işlemci gücü sağlamanın dışında bir dokunmatik fare, iPad'ler ise bir ekran olarak kullanılabilir. Apple ayrıca iPhone ekranlarının nasıl çatladığını anlamak için sensörlerden faydalanmak ve Apple Watch'ları kurma koluyla şarj etmek için de patentler aldı.

1 Yorum

  • Steve Jobs’ın yenilikçi ruhunu ve yaratıcılığını benimseyen Apple, yaptığı bu girişim ile beni yine şaşırttı. Şuana kadar en yaratıcı teknolojileri Apple’dan gördüm diyebilirim. iPhone’a yeni özellikler getirmesi ve bu özelliklerin bir bilgisayar ile bağdaştırılması gerçekten muhteşem ve şimdi ise iPad’e özellik katmayı amaçlıyor….

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği