Tüm zamanların en etkili 50 cihazı

Amerikan Time dergisi tüm zamanların en etkili 50 teknolojik cihazını listeledi. Listede bilgisayarlar ve telefonlar başı çekiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amerikan haber dergisi Time, internet sitesinde tüm zamanların en etkili 50 teknolojik cihazını listeledi. Pek çok farklı alandan cihazın yer aldığı listede hem türünün ilk örneği olan cihazlara hem de önceki örneklerini ciddi anlamda geliştiren cihazlara yer verildi. Listede ayrıca Oculus Rift gibi henüz hayatımıza çok yerleşmeyen ancak çok büyük potansiyel taşıyan cihazlar da yer aldı.

Listenin 50. sırasındaki Google Glass, çok popüler olmasa da giyilebilir teknolojinin ilk önemli örneği olarak hayatımızda yer etti. Listedeki diğer giyilebilir teknoloji örnekleri, 42. sıradaki Fitbit ve 39. sıradaki Oculus Rift oldu.

Listeye 49. sıradan giren Makerbot Replicator adlı 3D yazıcının en önemli özelliği fiyatı. Cihaz, 2000 doların altındaki ilk 3D yazıcı olarak bu teknolojinin yayılmasında büyük rol oynadı. Listedeki bir başka yazıcı ise 1988’den beri kullanımda olan HP’nin Deskjet modeli oldu. 35. sırada kendine yer bulan cihaz da yine ilk örneklerine göre daha ucuz olan fiyatıyla teknolojinin yaygınlaşmasına katkıda bulunanlardan.

Listedeki tek ulaşım aracı, 48. sıradan listeye giren Segway oldu. Cihazın kültürel anlamda yarattığı etkiye vurgu yapıldı. Son dönemlerde üretilmeye çalışılan uçan kaykayların herhangi bir örneği listeye giremedi.

Müzik aletleri ve müzik çalarlar

47. sırada ise listedeki tek müzik aleti olan Yamaha Clavinova dijital piyano yer aldı. Başka müzik aleti listeye girmese de 5 farklı müzik çalar listede kendisine yer buldu. Sony Discman 40. sırada kalırken diğer müzik çalarların ilk 10’da bulunması dikkat çekti. Apple’ın efsane mp3 çaları iPod listede 9. sırada. Transistörü bulunan ilk tüketici ürünü Regency TR1 transistörlü radyonun asıl amacı haber dinlemek olsa da ilk taşınabilir müzik çalarlardan biri olma özelliğini de barındırıyor. Listedeki en eski cihazlardan birisi 6. sıradaki 1877 yapımı Victrola gramofon. Bu cihaz da evde kullanılabilen ilk müzik çalarlardan birisi olma özelliğini taşıyor. Listenin 4. sırasında ise 80’li ve 90’lı yıllara damgasını vuran Sony Walkman bulunuyor. Tüm taşınabilir kasetçalarların kendi ismiyle anılmasını sağlayacak kadar popüler olan Walkman, listede en üst sırada yer alan müzik çalar.

Kameralar ve fotoğraf makineleri

DJI Phantom listeye girebilen tek drone. 46. sıradaki cihazın kamerası sayesinde daha önce mümkün olmayan açılardan çekim yapmaya olanak sağlaması, listeye girebilmesi için önemli etkenlerden biri. Listede DJI Phantom dışında 27. sıradaki Polaroid fotoğraf makinesi, 19. sıradaki JVC VideoMovie Camcorder ve 8. sıradaki Kodak Brownie Camera diğer çekim cihazları olarak dikkat çekiyor.

Bilgisayarlar

Listedeki ilk bilgisayar ise 45. sıradaki Raspberry Pi. Çok ucuz fiyatı ve küçük boyutu ile bilgisayarların her alana girebilmesine olanak sağlayan cihaz son dönemin en önemli bilgisayarlarından birisi. Listede elbette pek çok başka bilgisayar bulunuyor. İlk taşınabilir bilgisayarlardan biri olan Osborne 1 listede 43. sırada. 2000’lere girerken piyasaya sürülen Apple iBook yeni milenyuma yakışır görüntüsüyle 38. sırada. iBook kablosuz internete bağlanabilen ilk dizüstü bilgisayar olma özelliğini taşıyor. Çoğumuzun evine giren ilk bilgisayar olan Commodore 64 ise 26. sırada bulunuyor. 1990’ların popüler dizüstü bilgisayarı IBM Thinkpad 700C 21. sıradan listeye girmiş. IBM’in bir başka ürünü, modern masaüstü bilgisayarların atalarından biri olan 1981 yapımı Model 5150 en etkili 5. cihaz. Ancak Apple’ın Macintosh bilgisayarı, listedeki bilgisayarlar arasında ilk sırayı alarak listede 3. sırada bulunuyor.

Ev teknolojisi ve konsollar

Nest termostat akıllı ev teknolojilerine giriş aşamasında en önemli rolü oynayan cihazlardan biri olarak listede 44. sırada bulunuyor. Listedeki diğer ev aletleri genellikle eğlence sektörüne hizmet eden video izleme cihazları ve oyun konsolları. Bu cihazlar şu şekilde sıralanıyor: 41. sırada Roku Netflix oynatıcı, 33. sırada Jarrold Cable Box, 32. sırada Nintendo Wii, 31. sırada Sony Playstation, 30. sırada Toshiba DVD oynatıcı, 29. sırada TiVo, 15. sırada Nintendo Entertainment System (NES), 13. sırada Atari 2600, 12. sırada Philips N1500 video kaset oynatıcı ve 2. sırada Sony Triniton televizyon bulunuyor.

Telefonlar, tabletler, avuç içi bilgisayarlar

37. sıradaki Motorola Dynatac telefon, gerçek anlamda ilk taşınabilir telefon olarak tarihte yer etmiş durumda. Listede elbette pek çok başka telefon da bulunuyor. Ayrıca avuç içi bilgisayarları, taşınabilir oyun konsolları ve tabii ki akıllı telefonlar da listede yer alıyor. 36. sırada 1996’da üretilen Palm Pilot avuç içi bilgisayar bulunuyor. Efsane cep telefonlarından Nokia 3210 listede 34. sırada. Amazon Kindle elektronik kitap okuyucu da taşınabilir teknolojinin en önemli örneklerinden birisi olarak 28. sıradaki yerini almış. Listedeki tek tablet olan Apple iPad en etkili 25. cihaz olarak listeye girmiş. Avuç içi bilgisayar deyince tabii ki Blackberry’yi de dahil etmek gerekiyor. Blackberry’nin 6210 modeli listede 24. sırada.

Kayan kapaklı, klavyeli Motorola droid, Android telefonların atası olarak kabul edebileceğimiz bir model. Bu telefon da 20. sırada yer alıyor. Cep telefonlarından önce kullanılan çağrı cihazları konusunda da lider olan Motorola’nın Bravo Pager cihazı 18. sırada. Listedeki tek taşınabilir oyun konsolu Nintendo Gameboy 16. sırada bulunuyor. Galiba Canon Pocketronic hesap makinesini de avuç içi bilgisayarlar listesine dahil etmemiz gerekiyor. Bu cihaz da 11. sırada kendisine yer bulmuş.

Son olarak listenin ilk sırasında ise piyasaya çıktığı tarihten itibaren popülaritesini kaybetmeyen ve akıllı telefon konusunda uzun süre rakipsiz olan Apple iPhone yer alıyor. iPhone 2007’de hem cep telefonu, hem bilgisayar, hem de müzik çalar olarak tanıtıldığından bu yana hepimizin hayatını değiştiren bir cihaz oldu. 2007’den bu yana tüm dünyaya yaptığı etki göz önünde bulundurulduğunda iPhone’un tüm zamanların en etkili cihazı olarak adlandırılması çok da yanlış olmaz.

Listede bulunan ve adından bahsetmediğimiz diğer cihazlar ise 23. sıradaki Phonemate 400 telesekreter makinesi, 22. sıradaki TomTom GPS cihazı 17. sıradaki IBM Selectric daktilo, 14. sıradaki US Robotics modem ve 10. sıradaki Magic Wand vibratör.

Time dergisi tüm zamanların en etkili 50 teknolojik cihazını listeleyen bir liste hazırladı. Listede pek çok farklı cihaz yer aldı. Liste incelendiğinde telefonlar, bilgisayarlar, müzik çalarlar ve ev sistemlerinin listeyi domine ettiği görülüyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği