Apple klavyeleri ortadan kaldıracak

Apple'ın yeni açıkladığı patentine göre dizüstü bilgisayarlardaki klavye alanları, kişiselleştirilebilir dokunmatik alanlara dönüştürülebilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple Macbook’larda bulunan dokunmatik fareler (trackpad) zaten yeterince büyük. Peki tüm klavyenin kocaman bir dokunmatik alana dönüştüğünü düşünebiliyor musunuz? Apple’ın Eylül 2015’te aldığı ve bu hafta duyurduğu patent tam olarak bunun üzerine. Patentte Apple ‘elektronik cihazlar için dokunmaya duyarlı giri yapısı’ olarak adlandırdığı düz ve kişiselleştirilebilir bir yüzeyi tanıtıyor.

Apple’ın ‘sıfır-hareket’ olarak tanımladığı bu sistem, kullanıcı bastığı zaman hareket eden hiçbir buton olmadığı için bu şekilde adlandırılmış. Yüzey parmaklarınızın baskısını hissederek size dokunmatik geri bildirimlerde bulunacak. Bu sistemin en büyük avantajı kişiselleştirilebilir olması. Kullanıcılar yüzeyin bir kısmını sayısal tuş takımı, fazladan trackpad ya da özel ayarlanmış tuşlar için ayırabilir.

Screen_Shot_2016-04-08_at_11.42.48_AM

Bu özellikler kulağa hoş geliyor ancak hangi tuşun nerede olduğu nasıl anlaşılacak? Apple buna çok küçük delikler kullanarak bir çözüm bulmuş. Her tuşun ve bölgenin konumu bu küçük deliklere alttan gelen ışığa göre belirlenecek.

Apple’a göre bu sistemin diğer avantajları arasında bilgisayar parçalarının daha az bozulması ve daha az toz gireceği için bilgisayarın daha az zarar görmesi. Bu teknolojiyi gerçek bir cihazda yakın zamanda görmemiz mümkün olmayabilir. Tüm patentler gerçek bir ürün haline getirilmiyor ya da üzerine çalışılsa bile bunun tüketiciye ulaşması yıllar alabiliyor.

Bu patente ek olarak Apple’ın geçtiğimiz şubat ayında tanıttığı ‘dokunmasız veri girişi’ patentini de göz önünde bulundurursak, gelecekte Apple kullanıcıları, klavyesi olmayan bilgisayarlarını bir büyücü gibi el hareketleri yaparak kullanırken görülebilir.

Apple klavye yerine, üzerinde tuş bulunmayan, kişiselleştirilebilir dokunmatik yüzeyler kullanmak için bir patent aldı. Bu patent sayesinde Macbook'larda klavye yerine, başka tuşlar ya da birden fazla dokunmatik fare alanı bulunabilecek.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği