Apple etkinliğinde ne tanıtacak?

Apple’ın perşembe günü yapacağı etkinlikte iki yeni MacBook Pro ve bir adet yeni MacBook Air tanıtacağı tahmin ediliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple’ın perşembe günü gerçekleştireceği etkinliğin içeriğini yeni MacBook’ların oluşturacağı bilgisi artık bir sır değil. Apple konu ile ilgili bir açıklama yapmamış olsa da şirkete yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre etkinlikte 3 adet yeni MacBook tanıtılması planlanıyor.

Geçmişte Apple etkinlikleri öncesinde yaptığı isabetli tahminlerle bilinen analist Ming-Chi Kuo, bu etkinlik öncesinde de açıklamalarda bulundu. Biri 13 inç diğeri 15 inç olmak üzere iki adet yeni MacBook Pro tanıtılacağını söyleyen Kuo ayrıca 13 inçlik yeni bir MacBook Air‘in de etkinlikte duyurulacağını söyledi.

Masaüstü seneye kaldı

Masaüstü olarak yeni bir iMac ve 5K çözünürlüklü ekranın tanıtılma ihtimalinden de bahseden Kuo, bu ürünlerin önümüzdeki yıla kadar piyasaya çıkmayacağını söylüyor. MacBook’ların ise önümüzdeki tatil döneminden önce piyasalarda olması bekleniyor.

Yeni MacBook’larla ilgili en dikkat çeken özellik, fonksiyon tuşlarının yerine bir dokunmatik ekran yerleştirilecek olması. Bu ekranda her uygulama için farklı fonksiyonlarda tuşlar bulunması bekleniyor. Hatta bazılarına göre bu tuşlar, kullanıcı tarafından uygulamalara göre düzenlenebilecek. Böyle bir özelliğin kullanım açısından büyük kolaylıklar sunacağı düşünülüyor.

Dokunmatik fonksiyon barı bulunan MacBook konsepti
Dokunmatik fonksiyon barı bulunan MacBook konsepti

Bağlantı noktaları değişiyor

Öte yandan yeni cihazlarda bağlantı noktalarında da köklü değişikliğe gidileceği sanılıyor. USB girişlerinin USB-C ile değiştirilmesi beklenirken, güç kablosu da Thunderbolt 3 ile değişecek. Cihazlarda birden fazla USB-C portu olması bekleniyor. iPhone’larda olduğu gibi USB-C ile birlikte kulaklık girişinin kaldırılacağına yönelik iddiaların ise gerçek olmadığı belirtiliyor.

Yeni bilgisayarlarda hız ve görüntü anlamında da önemli gelişmeler olması bekleniyor ancak bu gelişmelerin detayları bilinmiyor.

2015’te tanıtılan kelebek düzenli klavyelerin yeni cihazlarda da kullanılması bekleniyor. Bu klavyeler geleneksel makas düzeninin aksine, tuşun herhangi bir yerine basıldığında etkili olarak çalışabiliyor. Apple Macbook’ların kasasını incelttiğinde bu tasarımı klavyede yazımı kolaylaştıracağı düşüncesiyle kullanma kararı almıştı.

Etkinlik perşembe akşamı saat 20:00’da başlayacak. Yeni ürünlerle ilgili tüm sorular etkinlikte yanıt bulacak.

Kaynak: Mac Rumors, Mashable, BGR

Perşembe günü gerçekleşecek Apple etkinliğinde 13 ve 15 inç olarak iki adet yeni MacBook Pro ve ayrıca 13 inç ekranlı yeni bir MacBook Air tanıtılması bekleniyor. iMac ve 5K çözünürlüklü ekranın ise bu yıl satılmayacağı ancak etkinlikte tanıtılabileceği düşünülüyor. Apple’ın yeni laptoplarda fonksiyon tuşlarını kaldırıp, klavyenin üzerine dokunmatik ekran yerleştirmesi bekleniyor. Bu ekran her uygulama için farklı kısayollar sunacak.Bir yanıt

Yorumunuz: