Apple yeni bilgisayarlarını tanıttı

Apple dün akşam Kaliforniya'daki merkezinde düzenlediği bir etkinlikte yeni bilgisayarlarını tanıttı. Etkinliğe MacBook Pro ve Touch Bar damgasını vurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple dün akşam Kaliforniya’daki merkezinde düzenlediği etkinlikte yeni bilgisayarlarını tanıttı. Etkinliğe MacBook Pro ve dokunmatik çubuğu damgasını vurdu. Etkinlikte tanıtılan yeni cihazlar ve özellikleri şu şekilde:

Yeni MacBook Pro

Apple yeni bilgisayarlarını inceltme konusunda oldukça çaba sarf etmiş gibi görünüyor. Dün tanıtılan MacBook Pro bir önceki modele göre yüzde 23 daha ince ve 1,36 kg ağırlığında. Ancak ekran ve klavyenin boyutu aynı. En son jenerasyon çipler, Force Touch teknolojili dokunmatik fare ve yüksek kapasiteli SSD’ler ile sunulan MacBook Pro’nun fiyatı ekran boyutu (13-15 inç) , işlemci tercihi (i5-i7), RAM tercihi (8-16 GB) ve SSD kapasitesine (256 GB-1 TB) göre 7 bin 200 lira ile 11 bin 500 lira arasında değişiyor.

Dokunmatik çubuk (Touch Bar)

MacBook Proların fonksiyon tuşları kaldırıldı ve yerine klavyenin üst kısmına uzun ince bir dokunmatik ekran yerleştirildi. Touch Bar adı verilen bu alandan ekran parlaklığı, oynatılan içeriklerin kontrolü gibi ayarlar yapılabiliyor. Ayrıca kullanıcılar bu ekranda bulunmasını istedikleri butonları kolayca buraya taşıyabiliyor. Butonlar ve seçenekler kullanılan uygulamaya göre değişiyor. Dilerseniz bu ekranı emoji klavyesi olarak bile kullanabilirsiniz.

Yeni ve daha küçük bir MacBook Pro

“Aman canım ben ne yapayım dokunmatik çubuğu, bir de ona para veremem.” diyorsanız Apple sizi de düşünmüş. 13 inç ekranlı yeni bir MacBook Pro versiyonu, diğer modellere göre biraz daha düşük özelliklere sahip ama yine de önceki modellerden daha yüksek performans sunuyor. Touch Bar yerine klasik fonksiyon tuşları barındıran bu yeni model aslında MacBook Pro’dan ziyade bir MacBook Air modeli gibi görünüyor. Zaten boyutları ve hafifliğiyle önceki MacBook Air modelleriyle yarışabilir. Bu model 6 bin liradan başlayan fiyatlarla sunuluyor.

comparison_macbook

Mac’lere Touch ID geliyor

Dokunmatik çubukla birlikte Apple’ın parmak iziyle tanımlama özelliği Touch ID de artık MacBook Pro’larda kullanılabiliyor. Geçmişte parmak izi tanımlaması kullanan dizüstü bilgisayarlar olmuştu ancak bu teknolojinin Touch Bar’a gelmesiyle artık Apple’ın ödeme sistemi Apple Pay internet sitelerinde ve uygulamalarda çok daha kolay kullanılabilecek. Satın almayı onaylamak için parmağınızı Touch Bar’a dokundurmanız yeterli.

gallery_touchpay

TV uygulaması

Apple TV güzel bir cihaz ama bazen aradığınızı bulmak için başında çok uzun süre harcamanız gerekebiliyor. Apple bunu değiştirmek için ‘TV’ adını verdiği bir uygulama geliştirdi. Bu uygulama sizin için önerilen uygulamaları ya da yüklediğiniz tüm hizmetleri tek bir yerde birleştiriyor. Siri ile uyumlu çalışan uygulama sayesinde televizyonunuzla konuşarak anlaşabileceksiniz. Kötü haber ise: Apple TV Netflix ya da Amazon’un hizmetlerini desteklemeyecek.

Apple Watch Nike+ satışa sunuluyor

Bu yılın başında tanıtılan Nike anlaşmalı Apple Watch ürünü sizi heyecanlandırdıysa artık bu ürün için beklemenize gerek yok. Önümüzdeki haftadan itibaren Apple Watch Nike+ satışa sunuluyor. Cihazın satış fiyatı bin 399 lira olarak belirlendi.

iPhone 7 Plus portre modu

Geçtiğimiz ay iPhone 7 tanıtıldığında cihazın kamerasının ne kadar üstün olduğundan bahsedilmiş, ayrıca portre modu adlı bir yeni bir modun da sunulacağı söylenmişti. Bu özellik birkaç gün önce kullanıma sunuldu ama Apple, bu etkinlikte bu yeni özelliğin kullanılabildiğini tekrar hatırlatmak istedi. Portre modunda çekilen fotoğraflarda ön plandaki kişiler çok net çıkarken arka plana verilen blur efektiyle fotoğraflar daha profesyonel görünüyor.

portraitmode

Kaynak: Wired

Apple dün akşam Kaliforniya'daki merkezinde düzenlediği bir basın toplantısıyla yeni bilgisayarlarını tanıttı. Etkinliğe MacBook Pro ve dokunmatik çubuğu damgasını vurdu. Etkinlikte tanıtılan yeni cihazlar ve özellikler şu şekilde:

  • Yeni,  ince ve daha yüksek performanslı bir MacBook Pro
  • Fonksiyon tuşlarının yerini alan dokunmatik panel: Touch Bar
  • Touch Bar'ı olmayan daha küçük ve daha ucuz bir MacBook Pro
  • Touch Bar'la gelen Touch ID özelliği
  • Apple TV için TV uygulaması
  • Apple Watch Nike+ satış bilgileri
  • iPhone 7 kamerası için portre modu

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği