Apple katlanan iPhone patenti aldı

Geçtiğimiz günlerde ABD Patent ve Marka Ofisi tarafından Apple'a verilen bir patent, katlanabilir ekranı olan bir iPhone tasarımını içeriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Patent ve Marka Ofisi tarafından Apple’a verilen yeni bir patentte şirketin farklı şekillerde katlanabilen akıllı telefon ekranı üzerine çalışmalar yürüttüğü görünüyor. Eski kapaklı telefonları andıran tasarım, telefonun kullanılmadığı zamanlarda kolay taşınabilmesi için ikiye katlanmasına imkan veriyor.

19104-19023-161122-folding-l

Katlanabilir format için Apple bir dizi esnek bileşenden faydalanmayı planlıyor. Bunların başında OLED ekranlar geliyor. Apple’ın yeni telefonlarında kullanmaya başlayacağı belirtilen OLED ekranlar esnek yapısıyla biliniyor. Telefonun metal kısımları için ise nikel ve titanyum alaşımı olan nitinol maddesinin kullanılması planlanmış. Bu madde de esnekliği ve şekil hafızası ile biliniyor. Alternatif olarak esnek polimerlerin de kullanılabileceği ifade ediliyor.

İki bölümde farklı bileşenler

Bazı örneklerde katlanabilir telefonun üst ve alt kısım olarak ikiye ayrıldığı ve her iki bölümde farklı parçalar bulunduğu görülüyor. Örneğin üst kısımda kamera, ekran kontrolleri, hoparlör ve ışık sensörleri yer alırken alt kısımda mikrofon, işlemciler, titreşim ünitesi ve diğer gerekli parçaların bulunabilir. Böylece iki bölgenin aynı kalınlıkta olması gerekmez.

19104-19025-161122-folding-3-l

Tek ya da birden fazla menteşe mekanizması ile birbirine bağlı olan parçalar, aradaki katlanabilir devrelerle birbirine bağlanabiliyor. İki bölümün üzerine ise tek bir esnek ekran yerleştirilebiliyor. Patentte ayrıca birden fazla katlama imkanı bulunan ekranlara da değinilmiş.

19104-19024-161122-folding-2-l

Bir örnekte akıllı telefonun ekranı kendi üzerine doğru katlanarak eski kapaklı telefonlarda olduğu gibi ekranı dış etmenlerden koruyor. Bir başka tasarımda ise ekran geriye doğru katlanarak telefonun dış yüzeyini sarıyor ve daha kolay bir kullanım sunuyor. Bu ikinci düzende cihazın dış yüzeyi, kullanıcının kıyafetine tutunacak şekilde çıkıntılara sahip olabilir.

Alternatif tasarımlar

Ayrıca ekran dış kalıplardan birisi ya da her ikisi içinde hareket ederek katlanma sırasında üzerinde oluşan gerginliğin azaltılması sağlanabiliyor. Belgede iki noktadan katlanan tasarımlara, dış yüzeyi kaplayan cama ve bakış açısını göz önünde bulunduran çizimlere de yer veriliyor.

19104-19026-161122-folding-4-l

iPhone’un tasarımının yaklaşık 10 yıldır çok büyük değişiklik göstermediğini göz önünde bulundurursak bu tarz bir değişimin yakın zamanda yaşanması pek mümkün görünmüyor. Ancak bugün iPhone için alınan bir patent, ileride Macbook ve iPad tasarımlarında kendini gösterebilir.

Kaynak: Apple Insider

Apple 10 yıldır iPhone'un tasarımında çok büyük değişikliklere gitmedi. Ancak geçtiğimiz günlerde onaylanan bir patent, şirketin bu alanda ne kadar yaratıcı çözümler peşinde koştuğunu gösteriyor. Katlanabilir telefon ekranını içeren patentte hem içe hem dışa doğru katlanabilen bir telefon ve bu telefonun katlanan bölümlerinin her birinde bulunacak parçalar gösteriliyor. Hatta bazı tasarımlarda telefonun birden fazla katlanabildiği görülüyor. iPhone'un katlanabilir ekranı yakın zamanda kullanması beklenmiyor ancak patentte yer alan OLED ekranların 2017'den itibaren yeni iPhone'larda kullanılması bekleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği