iPhone 8’de kablosuz şarj olabilir

Apple'ın 2017'de iPhone'un 10. yılına özel olarak kablosuz şarj özelliği bulunan, eğimli OLED ekranlı bir iPhone üreteceği iddia ediliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Piyasaya çıkışının 10. yılında yeni iPhone’da bazı köklü değişiklikler olması bekleniyor. iPhone 7 ile birlikte kulaklık girişini ortadan kaldıran Apple, yeni modellerde git gide daha kablosuz bir hal alabilir. Bunun için şirketin yeni modelde kablosuz şarj teknolojisini kullanacağı konuşuluyor.

Aslında yıllardır üzerine konuşulan ve Apple’ın akıllı saatlerinde uyguladığı kablosuz şarj sistemi için en ciddi engel, bu sistemin kabloyla şarj etme yöntemine göre çok daha fazla enerji harcaması. Çevre dostu olmayan bu sistemin Apple tarafından kabul edilmesi zor görünüyor.

Foxconn üretime başladı

Nikkei tarafından yayınlanan bir raporda, Apple için de üretim yapan Foxconn şirketinin, yeni kablosuz şarj modülleri üretmeye başladığı ifade ediliyor. Eğer şirket yeterli miktarda modülü uygun fiyattan üretebilirse Apple’ın bu teknolojiyi kullanmaya başlayacağı iddia ediliyor.

Apple da aslında bu teknolojiyi uzun zamandır araştırıyor. Şirket 2013’te oldukça karmaşık bir kablosuz şarj sisteminin patentini almıştı.

Son haberlere göre yeni iPhone’da ‘Home’ butonunun da kaldırılacağı ve butonun bulunduğu bölgenin dokunmatik hale getirileceği ifade ediliyor. Bu da Apple’ın iPhone’u dışarıdan müdahaleye tamamen kapatıp, yıllardır kullanılan ‘kapalı kutu’ teriminin tamamen altını çizeceği anlamına gelebilir. Böyle bir durumda telefonun tek müdahaleye açık bölgesi şarj girişi oluyor. Kablosuz şarjla birlikte bu giriş de ortadan kaldırılabilir.

OLED ekran, katlanabilir gövde

Geçtiğimiz hafta sonu Sharp’ın başkanı Tai Jeng-wu Apple’ın OLED ekranlara geçiş yapacağını doğruladı. Patently Apple tarafından yayınlanan bir habere göre de Apple yeni jenerasyon, katlanabilir OLED ekranları kullanarak eğimli ekranlı telefonlar üretebilir. Bir başka patent ise Apple’ın katlanabilir telefon yapma hevesini de ortaya koyuyor.

6a0120a5580826970c01b7c8aae2be970b

Bugüne dek Samsung tarafından dillendirilen katlanabilir akıllı telefonlar adına Apple’ın yaptığı ilk hamle, karbon nanotüp kullanılarak telefonun parçalarının ya da bu parçaları üzerinde bulunduran devrelerin katlanabilir hale getirilmesini sağlıyor. Bu patentin yakın gelecekte hayata geçmesi pek muhtemel görünmüyor ancak Apple iPhone’un 10. yılına özel olarak farklı tasarımlar da deneyebilir.

Yine Nikkei tarafından ortaya atılan iddiaya göre Apple önümüzdeki yıl üç adet yeni iPhone tanıtacak ve bunlardan birisi 10. yıla özel, 5,5 inç ekrana ve eğimli OLED ekrana sahip üst düzey bir telefon olacak. Diğer iki telefonun ise mevcut LTPS panelleri kullanması bekleniyor. Apple yöneticisi Jony Ive, iPhone 7’yi tanıtırken, ‘geleneksel tasarımın en gelişmiş versiyonu’ demişti. Bu cümleden geleneksel tasarımın daha fazla geliştirilmeyeceği ve yeni bir tasarıma geçileceği sonucunu çıkarmak mümkün. Yine de Apple’ın planları konusunda ortaya atılan tüm iddiaların şu anda sadece spekülasyondan ibaret olduğunu unutmamak gerek.

Kaynak: Computer World, Patently Apple

Apple'ın önümüzdeki yıl, iPhone'un 10. yılını kutlamak için üç yeni telefon piyasaya sürmesi bekleniyor. İddialara göre bu telefonlardan birisi eğimli ekrana ve kablosuz şarj teknolojisine sahip olacak. Şirketin kulaklık girişinden sonra şarj girişini de ortadan kaldırıp tamamen kablosuz teknolojiye geçmeyi hedeflediği söyleniyor. Önümüzdeki yıl üretilecek olan üç telefondan en az birisinin OLED ekrana sahip olacağı ifade edilirken, Apple'ın yeni aldığı katlanabilir telefon patentinin uygulamaya konulup konulmayacağı henüz net değil. Patentte katlanabilir devreler ve telefon parçaları için karbon nanotüplerden faydalanılacağı belirtiliyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği