Apple AirPower çalışmalarını durdurdu

Apple 2017'de tanıttığı ve 2018'de piyasaya süreceği AirPower kablosuz şarj yatağı projesini iptal ettiğini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple dün yaptığı bir açıklamayla, 2017’de tanıttığı kablosuz şarj yatağı AirPower’ı yeterli yüksek standartları sağlayamadığı gerekçesiyle iptal ettiğini duyurdu. AirPower, Apple Watch, iPhone ve AirPod’ları aynı anda şarj edebilmesi için tasarlanmıştı. Ancak Apple cihazı 2017’de açıkladıktan sonra sık sık ürünle ilgili sıkıntılar olduğuna dair söylentiler çıkmış ve Apple herhangi bir ürün yayınlamamıştı. Apple ürünün geliştirmesinin durdurulmasının tek sebebinin şirketin AirPower için hedeflediği noktaya ulaşamaması olduğunu söyledi.

Apple’ın Donanım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Dan Riccio “Birçok çalışmanın ardından AirPower’ın bizim hedeflediğimiz yüksek standartlara erişemeyeceğine karar verdik ve projeyi iptal ettik. Bu ürünü bekleyen müşterilerimizden özür diliyoruz. Kablosuz geleceğe inancımız sürüyor ve kablosuz deneyim için çalışmalarımıza devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

2018’de gelecek denmişti

AirPower ilk kez 2017’nin sonbaharında iPhone X ile birlikte tanıtılmıştı. Apple o tanıtım sırasında ürünün 2018’de piyasaya çıkacağını söylemişti. Ancak 2018 geldi geçti ve Apple ne AirPower’ı piyasaya sürdü ne de bir açıklama yaptı. Bu dönem içerisinde ürünün geliştirilmesi sırasında üretim, mühendislik ve imalat alanlarında zorluklarla karşılaşıldığına dair söylentiler çıkmıştı. Söylentilere göre Apple ısı kontrolü, cihazlar arası iletişim ve parazit problemleri yaşıyordu.

Apple tek bir şarj yatağının üzerine iPhone, Apple Watch ve AirPod’ları yerleştirip şarj edebilmeyi hayal ediyordu ancak bu hayal gerçekleşmedi. Bu işlem için birden fazla şarj bobininin üst üste dizilmesi gerekiyordu bu da cihazın çok ısınmasına sebep oldu. Apple bu mühendislik sorununu çözemedi.

AirPower’ın, geçtiğimiz hafta açıklanan AirPods kablosuz şarj kılıfı ile birlikte çalışması gerekiyordu. Ayrıca Apple Watch Series 3 ve 4 modelleri ile iPhone’un Qi tabanlı kablosuz şarjı destekleyen modellerinin de bu cihazla şarj edilebilmesi öngörülüyordu. Apple geçtiğimiz hafta kablosuz kulaklık kılıfını tanıtınca AirPower’ın tanıtımının da yakın olduğu düşünülmüştü.

Apple’ın yakın tarihinde örneği yok

İptal haberi bir şok etkisi yarattı zira Apple sık sık ürün üzerinde çalıştığına dair işaretler gösteriyordu. AirPower, yakın zamanda tanıtılan AirPods şarj kılıfı ile birlikte anıldı. Apple yakın zamanda AirPower adını tescilledi. Cihazın bahar aylarında piyasaya çıkması bekleniyordu. Görünen o ki Apple projeyi iptal etmemek için elinden geleni yaptı.

Apple’ın yakın tarihinde, çalışmalarına başlandığı açıklanan herhangi bir projenin iptal edildiğine dair başka bir örnek bulunmuyor.

Kaynak: Macrumors

Apple dün yaptığı bir açıklamayla, 2017'de tanıttığı kablosuz şarj yatağı AirPower'ı yeterli yüksek standartları sağlayamadığı gerekçesiyle iptal ettiğini duyurdu. AirPower, Apple Watch, iPhone ve AirPod'ları aynı anda şarj edebilmesi için tasarlanmıştı. Ancak Apple cihazı 2017'de açıkladıktan sonra sık sık ürünle ilgili sıkıntılar olduğuna dair söylentiler çıkmış ve Apple herhangi bir ürün yayınlamamıştı. Apple ürünün geliştirmesinin durdurulmasının tek sebebinin şirketin AirPower için hedeflediği noktaya ulaşamaması olduğunu söyledi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği