iPhone 8 hakkında tüm bildiklerimiz

Bir sanatçı tarafından iPhone 8 için hazırlanmış konsept tasarım
Apple'ın bu yıl piyasaya süreceği yeni iPhone'da bulunacağı söylenen tüm yeni özellikler. Haber yeni duyumlarla birlikte güncellenecektir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Popüler ürünlerin yeni sürümlerinin meraklıları arasında yarattığı heyecan ortada birçok söylenti ve sızıntının dolaşmasını tetikliyor. Bu konuda en yaygın şöhrete sahip cihazların başındaysa Apple iPhone geliyor. Bu sene 10 yaşını dolduracak cihaza yönelik beklenti büyük. Sizin için şu ana kadar -nispeten- güvenilir kaynaklarda yer alan gelişmeleri (yenisi geldikçe güncelleyeceğimiz) bir yazıda derleyip toplamak istedik.

Ekran

 • Apple, bu yıl satışa sunulacak olan iPhone modeli için 10 tane prototip geliştirdi. Bu modellerden birkaçının kavisli OLED ekrana sahip olduğu biliniyor. Apple’ın OLED ekran ihtiyacı, aralarında Samsung, Sharp, Japan Display ve LG Display gibi üreticileri yarışa sokabilir.
 • Apple’ın bu yıl kullanıma sunacağı iPhone 7S modellerinde alışılageldik LCD ekranlar kullanılacağı, yeni ultra premium modelde ise OLED ekran kullanılacağı iddia edildi. 2019’dan itibaren ise tüm iPhone modellerinde OLED ekranın standart olacağı belirtiliyor. OLED ekranlar düşük güç tüketimi ve LCD’ye göre daha yüksek görüntü kalitesi ile premium modellere üstünlük kazandırabilir.

Kablosuz şarj

 • Wall Street Journal gazetesi kavisli ekran tahmininin arkasında duruyor. iPhone’un yeni modelinde bulunması beklenen özellikler arasında cam kasa, uçtan uca ekran tasarımı ve kablosuz şarj özelliği de var.
 • Apple’ın bu yıl, iPhone’un 10. yılını kutlamak için üç yeni telefon piyasaya sürmesi bekleniyor. İddialara göre bu telefonlardan birisi eğimli ekrana ve kablosuz şarj teknolojisine sahip olacak. Şirketin kulaklık girişinden sonra şarj girişini de ortadan kaldırıp tamamen kablosuz teknolojiye geçmeyi hedeflediği söyleniyor

Sanal butonlar

 • Apple’ın yeni iPhone’un tasarımında gerçekleştirmesi beklenen bir başka değişiklik de ‘home’ butonunun kaldırılması. Bu butonun yerine dokunmatik sanal butonlar getirileceği ve parmak izi okuyucusunun kaldırılabileceği ifade ediliyor. Apple parmak izi yerine bir başka biyometrik doğrulama yöntemi olan yüz taramayı kullanabilir (Business Insider, Engadget, Apple Insider).
 • iPhone sızıntıları ile bilinen Sonny Dickson, yeni iPhone’a ait olduğunu iddia ettiği bir görsel paylaştı. Görselde, iPhone’un arkasındaki Apple logosunun hemen altına parmak izi tarama alanı eklendiği görülüyor. Buna göre, Apple ön taraftaki ‘home’ butonunu kaldırınca parmak izi tarayıcısını, LG’nin de yaptığı gibi, telefonun arka yüzüne yerleştirebilir.

 • Başarılı tahminleri ile bilinen KGI Securities’in Apple Analisti Ming-Chi Kuo, yeni iPhone’da ‘home’ tuşunun tamamen kaldırılacağını ve yerine sanal butonlar koyulacağını iddia ediyor. Kuo bu yıl piyasaya sürülecek iPhone’un 5,8 inç ekrana sahip olacağını belirtiyor. iPhone X ya da iPhone 8 olarak adlandırılması beklenen cihaz, 5,8 inçlik ekranın sadece 5,16 inçlik bölümünü görüntü amacıyla kullanacak. ‘Home’ butonundan kalan bölgenin bir kısmı ise, kullanılan uygulamaya göre fonksiyonu değişen sanal butonlar barındıracak.

Artırılmış gerçeklik

 • UBS analisti Steven Milunovich ise Apple’ın artırılmış gerçeklik (AR) konusunda yaptığı yatırımlara dikkat çekti ve şirketin şu anda bin adet mühendisle bu teknoloji üzerine çalıştığını söyledi. Milunovich, Apple’ın bu yıl piyasaya süreceği telefonlarda artırılmış gerçeklik teknolojisine yer verilebileceğini ve bu teknolojinin Apple ile ne kadar uyumlu olduğunu ifade etti. Artırılmış gerçeklik, sanal gerçekliğin aksine kullanıcıları izole etmekten ziyade çevre ile etkileşime girmeye itiyor. Bu da Apple’ın felsefesiyle uyuşuyor (Business Insider).
 • Apple PrimeSense, Metaio ve RealFace gibi, artırılmış gerçeklik alanında çalışma yürüten şirketleri bünyesine katmıştı. Ayrıca Tim Cook artırılmış gerçekliğin bir ürün değil, çekirdek bir teknoloji olduğunu ifade ederek şirketin bu teknolojiye verdiği öneme dikkat çekmişti.
 • İsrailli finans web sitesi Calcalist’e göre Apple, İsrailli yüz tanıma teknolojisi şirketi RealFace’i satın aldı. Bu satın alma haberi, Apple’ın yeni işletim sisteminde yüz tanıma teknolojisine yer vereceği haberlerinin hemen ardından geldi.
 • Her konuşmasında artırılmış gerçekliğin geleceği şekillendireceği konusunda açıklamalarda bulunan Tim Cook, gelecekte Apple’ın bu alanda çalışmalar yürüteceğinin sinyalini veriyor.
 • Business Insider, iPhone 8’in ön yüzünde 3 boyutlu tarama teknolojisi bulunacağını ve bunun yüz tanıma için kullanılabileceğini iddia etti.

Kamera

 • Yeni modelde arkada bulunan çift kameranın dikey olarak yerleştirilebileceği iddia ediliyor.
 • Arkadakine ek olarak ön panelde de çift kamera kullanılması da ortaya atılan fikirler arasında.

Çıkış tarihi

 • Telefonun çıkış tarihi henüz netlik kazanmasa da önceki modellerin çıkış tarihine bakarak, iPhone 8’in de sonbaharda (muhtemelen Eylül ayında) piyasaya çıkacağı düşünülüyor.

Fiyatı

iPhone 8’in, çoğu Apple kullanıcısının uzun zamandır beklediği güncellemelere sahip olacağı bu yüzden pek çok eski iPhone kullanıcısının telefonunu iPhone 8 ile güncellemek isteyeceği belirtiliyor. Yaşanacak talep patlamasını önlemek için ise Apple’ın iPhone 8’i 1000 Dolar’ın üzerinde bir etiketle piyasaya süreceği tahmin ediliyor. 

[alert type=red ]HATIRLATMA: Bu yazı iPhone 8 lansmanına kadar gündeme gelecek benzer iddia ve sızıntılarla güncellenmeye devam edecektir.[/alert]

Apple yeni telefonları için nadiren açıklama yapıyor. Genellikle iPhone'un en yeni modeli konusunda, şirkete yakın kaynaklar tarafından ortaya atılan iddialar, piyasaya sürülen modellerle paralellik gösteriyor. iPhone 8'de de durum çok farklı değil. Bugüne kadar çok detaylı bilgiler edinilmese de bazı özelliklere kesin gözüyle bakılıyor. Şimdilik iddialar arasında şu özellikler yer alıyor:

 • Kavisli OLED ekran
 • Kablosuz şarj
 • Sanal butonlar
 • Artırılmış gerçeklik
 • Arka yüze eklenmiş parmak izi okuyucu
 • Çift ön kamera

6 Yorum

 • gerçekten ihtiyacımız olan ince bir iphone mu? elimizin anatomisi bozuldu, kılıfsız kullanamaz olduk. adam gibi pil koyup kalın yapsınlar kimse itiraz etmez:) saygılar amirim…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği