iPhone 8 için on farklı prototip

Apple’ın bir sonraki iPhone modeli için 10 tane prototip denediği ve bunlardan bazılarının kavisli OLED ekrana sahip olduğu bildirildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

The Wall Street Journal’ın Pazar günü yayınladığı habere göre Apple önümüzdeki yıl satışa sunulması beklenen iPhone modelleri için 10’dan fazla prototip oluşturdu. Çeşitli kaynaklardan alıntı yapan The Journal, prototiplerden bazılarının ekranının kavisli olabileceğini belirtti. Kavisli ekranlarda OLED teknolojisinden faydalanılıyor. OLED, siyahları daha belirgin gösteren ve daha az enerji tüketen bir ekran türü.

Ekran üreticisi tercihi merak konusu

Apple’ın önümüzdeki yıl milyonlarca kavisli ekrana ihtiyaç duyacak olması aralarında Samsung, LG Display, Sharp ve Japan Display gibi şirketlerin bulunduğu ekran üreticilerini büyük bir yarışa dahil edecek. The Journal, Bloomberg’in daha önceden yayınladığı haberi onaylayarak Samsung’un, Apple’ın başlangıçtaki OLED ihtiyacının çoğunu karşılayacağını söyledi.

Fakat Apple diğer 3 ekran üreticisini 2018 yılına kadar OLED iPhone ekranı tedarik etmeleri konusunda sıkıştırıyor. Bu da önemli ölçüde bir yatırım anlamına geliyor. The Journal’a göre Sharp’ın bu teknolojiyi geliştirmesi ve Apple’a OLED ekran sağlayabilmesi için 5 milyar dolardan fazla bir harcama yapması gerekiyor.
Sharp’ın CEO’su Tai Jeng-wu geçen ay yaptığı açıklamada, “Apple’ın OLED iPhone’ları ilgi görür mü bilmiyoruz ama Apple artık bu yola girmezse herhangi bir yenilik elde etmesi mümkün olmaz. Bu iş hem kriz hem de fırsat.” şeklinde konuştu.

iPhone satışları azaldıkça Apple’ın 2017 iPhone modeline dair beklentiler artıyor. Bu beklentiler arasında cam kasa, kablosuz şarj özelliği ve yeni uçtan uca ekran tasarımı var. Aynı zamanda son model batarya teknolojilerine sahip olması da bekleniyor. Barclays analistlerinden biri Kasım ayında yazdığı yazıda, “iPhone 8’in tasarımının tamamlandığını henüz duymadık ama çerçevesiz, daha büyük ekranlı ve kavisli bir tasarım bekleniyor.” demişti.

Sadece bir modelde kullanılabilir

KGI Securities adlı şirket iPhone’un 2017 için tasarladığı üç modelden sadece bir tanesinin OLED ekranı desteklediğine dikkat çekti. KGI Securities analistlerinden biri, “3 yeni iPhone modelinin 2017’de piyasaya sürüleceğini tahmin ediyoruz. Bu modeller: 5.1-5.2 inç OLED, 4.7 inç TFT-LCD, ve 5.5′ inç TFT-LCD.” dedi.

The Journal, OLED iPhone’un önümüzdeki yıl sonbaharda çıkarılması beklendiğini ama daha öncesinde de çıkarılabileceğini belirtti. Neticede Apple’ın 10 tane prototip denediğini biliyoruz. Ayrıca Apple’ın planları kendisine yeni nesil ekran üretebilecek şirket bulup bulamamasına bağlı gibi görünüyor.

Kaynak: Business Insider

Apple, önümüzdeki yıl satışa sunulacak olan iPhone modeli için 10 tane prototip geliştirdi. Bu modellerden birkaçının kavisli OLED ekrana sahip olduğu biliniyor. Apple’ın OLED ekran ihtiyacı, aralarında Samsung, Sharp, Japan Display ve LG Display gibi üreticileri yarışa sokabilir. iPhone’un yeni modelinde bulunması beklenen özellikler arasında cam kasa, kablosuz şarj özelliği ve uçtan uca ekran tasarımı var.Bir yanıt

Yorumunuz: