iPhone 2019’da OLED ekranlı olacak

Apple’ın iPhone’larda LCD’den OLED’e geçişi devam ederken şirketin bu yıl çıkaracağı üç telefondan ikisinde OLED ekran olacağı konuşuluyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple’ın iPhone’larda LCD’den OLED’e geçişi devam ederken şirketin bu yıl çıkaracağı üç telefondan ikisinde OLED ekran olacağı konuşuluyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Eylül ayında yeni telefonlarını tanıtması beklenen Apple’ın iki adet yeni nesil iPhone X ve bir adet daha düşük maliyetli bir modeli piyasaya süreceği gelen bilgiler arasında. Yeni iPhone X modellerinin OLED ekran kullanması beklenirken düşük maliyetli 6,1 inçlik telefonun LCD ekran kullanılacağı söyleniyor.

Önceki söylentiler, Apple’ın 2019’da OLED’e geçişini tamamlayacağı ve tüm modellerin OLED ekran kullanacağı yönündeydi. Güney Kore’li ET News tarafından yayımlanan yeni rapora göre bir Apple yetkilisi tüm telefonlarda OLED kullanılacağını belirtti. iPhone X’de kullanılan OLED türünün düşük ısılı polisilikon (LTPS) olduğunu ve LCD kalitesinde olduğunu belirten yetkili 2019’da bütün modellerde OLED’e geçiş olacağını dile getirdi. Ancak Apple yetkilisi üçten fazla yeni model sunulması halinde bazı modellerde LCD kullanılabileceğini belirtti.

Tedarikçiler borsada değer kaybetti

Aslında bu söylentiler ilk kez gündeme gelmiyor ancak bu kez piyasalar da söylentileri ciddiye almış gibi. Apple’ın LCD ekran sağlayıcıları Japan Display ve Sharp’ın borsadaki değeri haberlerin ardından sırasıyla yüzde 20 ve yüzde 4 düşüş yaşadı. Japan Display daha sonra düşüşünü yüzde 10’a kadar çekti.

Japan Display 2019’dan itibaren OLED üretimine de başlayacak ancak zamanlama ve tecrübe eksikliği şirketin Samsung ve LG gibi devlerin bulunduğu OLED sektöründe zorlanmasına sebep olabilir. Samsung şu anda iPhone X’in tek OLED sağlayıcısı konumunda ancak Apple’ın LG’ye bu teknolojiyi geliştirmesi için milyarlarca Dolar yatırım yaptığı söyleniyor. Bu yılki iPhone X Plus modelinde LG’nin ürettiği OLED ekranları görebiliriz.

Kaynak: MacRumors

Apple’ın iPhone’larda LCD’den OLED’e geçişi devam ederken şirketin bu yıl çıkaracağı üç telefondan ikisinde OLED ekran olacağı konuşuluyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Eylül ayında yeni telefonlarını tanıtması beklenen Apple’ın iki adet yeni nesil iPhone X ve bir adet daha düşük maliyetli bir modeli piyasaya süreceği gelen bilgiler arasında. Yeni iPhone X modellerinin OLED ekran kullanması beklenirken düşük maliyetli 6,1 inçlik telefonun LCD ekran kullanılacağı söyleniyor.Yorumunuz: