iPhone 8’de kavisli ekran olabilir

iPhone'un yeni telefonlarına ait olduğu iddia edilen belgelere göre 2017'de piyasaya sürülecek yeni iPhone modeli kavisli ekrana sahip olabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin’in Twitter’ı olarak bilinen Weibo sosyal ağı üzerinde yapılan bir paylaşımda Apple’ın 2017’de piyasaya sürmeyi planladığı yeni telefonlara ait olduğu iddia edilen belgeler yayınlandı. Belgelerin iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın ‘S’ modellerine ait olduğu belirtilirken Apple’ın ayrıca ‘Ferrari’ kod adıyla bilinen yeni bir model üzerinde çalıştığı belirtildi.

Belgeler, iPhone 8 ya da onuncu yıl şerefine iPhone 10 olarak adlandırılacak yeni modelden Ferrari adıyla bahsedildiğini ve Apple’ın bu telefon için yeni bir tasarım geliştirdiğini ortaya koyuyor.

Kavisli tasarım

Apple’ın Samsung’dan satın aldığı AMOLED ekranların Ferrari modelinde kullanılacağı iddia edilirken, iPhone 7S ve iPhone 7S Plus modellerinde ise mevcut LCD ekranlardan vazgeçilmeyeceği ifade edildi. Yeni modelde ekran konusunda köklü değişikliklere gidilmesi bekleniyor. Bu değişikliklerden birisi kenar çizgileri olmayan yeni bir ekran tasarımı olabilir. Ferrari modelinin ekranının telefonun yanlarına doğru kıvrılarak devam edeceği belirtiliyor.

Bu kavisli model, Samsung’un S7 Edge modelinin her iki yanında kullanılıyor. Apple’ın tasarımında ise telefonun dört kenarında da kavisli şekilde aşağı inen bir ekran bulunması planlanıyor. Böyle bir ekranı olan telefonun tutulduğunda kenarlardan istenmeyen işlemleri başlatması gibi bir problem yaşanabilir. Apple’ın bu sorunu nasıl aşmayı planladığı ise bilinmiyor.

Plastik ekran

Bir başka iddia ise yeni modelde plastik ekran kullanılabileceği yönünde. Ancak gerek plastik ekranların cam ekranlara göre daha fazla çizilmesi gerekse dokunuş hissi itibarıyla plastiğin cam kadar iyi bir hisse sahip olmaması Apple’ın böyle bir tercihte bulunması ihtimalini zorlaştırıyor. Telefonun plastik ekranının üzerine cam tabaka yerleştirilmesi de seçenekler arasında ancak bu da telefonu daha kalın bir hale getirebileceği için tercih edilmeyebilir.

Diğer önemli değişikliklerin ‘home’ butonunda ve SIM girişinde bulunduğu belirtiliyor. ‘home’ butonunun tamamen görünmez olacağı iddia edilirken SIM girişinin de telefonun alt kısmına taşınacağı düşünülüyor. Kablosuz şarj da Apple’ın yeni modele ekleyebileceği özelliklerden birisi olarak dillendiriliyor. Tüm bu değişiklikler, KGI Securities tarafından ortaya atılan iddialar ile de örtüşüyor.

Kaynak: Business Insider

 

Çin'de açıklanan belgelere göre Apple 2017'de piyasaya sürmek üzere üç yeni telefon üzerinde çalışıyor. Bu telefonlardan ikisinin iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'ın 'S' modelleri olduğu ifade edilirken, yeni tasarıma sahip yeni bir telefonun da piyasaya sürüleceği belirtildi. 'Ferrari' kod adıyla bilinen yeni telefonun piyasaya iPhone 8 ya da iPhone 10 adıyla sürülebileceği düşünülüyor. Apple'ın bu yeni telefonda kavisli OLED ekran kullanacağı, telefonun ekranının kenar çizgileri olmadan, telefonun dört bir kenarından aşağıya doğru uzanacağı düşünülüyor. Ayrıca yeni modelde 'home' butonunun görünmez olacağı, SIM kartının aşağıdan takılacağı ve kablosuz şarj özelliğinin bulunacağı da iddialar arasında.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği