Yeni iPhone’lar, şarj konusunda Samsung’un izinden gidecek

Apple'ın yeni iPhone'larında, telefonun başka cihazları şarj etmek için kullanılabilmesini sağlayan 'tersine kablosuz şarj teknolojisi' olacağı iddia edildi

Haber Özeti

Tam Sürüm

Japonya’dan Apple blogu Mac Otakara’nın Çinli tedarikçileri kaynak göstererek yayımladığı habere göre, Apple’ın bu yıl tanıtacağı iPhone’lar tersine kablosuz şarj özelliği ile gelebilir. Tersine kablosuz şarj, kablosuz olarak şarj edilebilen bir cihazında, kablosuz şarj ile başka cihazları da şarj edebilmesi anlamına geliyor. Telefonların arka yüzlerini üst üste yerleştirdiğinizde bir telefondan diğerine enerji aktarımı yapılabiliyor. Aynı yöntemle, kablosuz olarak şarj edilebilen diğer cihazlar da (kablosuz kulaklıklar gibi) şarj edilebilir. Bu özellik ilk olarak Huawei Mate 20 Pro akıllı telefonlarda görülmüş ve son olarak Samsung’un Galaxy S10 cihazlarında kullanılmıştı.

Tersine kablosuz şarj, kablosuz şarj özelliği olan cihazların kullanım ömrünü artırmak için kullanılabilir. Samsung Galaxy S10 için en kullanışlı yöntem, şirketin kablosuz kulaklıkları Galaxy Buds’ı telefonun bataryası ile şarj etmek olabilir. Apple da aynı şekilde, geçtiğimiz hafta tanıttığı kablosuz şarj özellikli AirPods kulaklıklarını bu şekilde iPhone’larla şarj edebilir.

Mac Otakara Apple ile ilgili iddialarında genellikle yanılmıyor. Ayrıca bu iddia Şubat ayında Apple analisti Ming-Chi Kuo tarafından da ortaya atılmıştı. Yine de Apple’ın şimdilik herhangi bir resmi açıklamada bulunmadığını ve bu özelliklerin şu anda sadece birer iddiadan ibaret olduğunu belirtmek gerekiyor.

Kablosuz şarj yatağı

Öte yandan, Apple’ın Avustralya sitesinde yanlışlıkla yayınlanan bir görsel, şirketin kablosuz şarj teknolojisine yatırım yaptığını gösteriyor. Resmi bir açıklama olmasa da siteye “image-wireless-airpower” adıyla eklenen görselde bir şarj yatağının üzerinde bir iPhone ve bir AirPods kutusu görülüyor. Bu da Apple’ın kablosuz şarj olabilen cihazları için kendi şarj yatağını geliştirdiği anlamına geliyor.

Bu cihazlar ve teknolojiler hakkındaki resmi açıklamalar, Apple’ın genellikle Eylül ayında yaptığı yeni iPhone tanıtımına kadar bekleyebilir. Şirketin bugün yapacağı özel etkinlikte, video yayın servisini tanıtması bekleniyor. Ancak belki etkinlikte bu iddialara dair yeni bilgiler de almak mümkün olabilir.

Kaynak: Business Insider, Forbes

Mac Otakara ve analist Ming-Chi Kuo'ya göre yeni iPhone'larda tersine kablosuz şarj özelliği bulunacak. Bu özellik sayesinde iPhone'lar, kablosuz şarj özellikli diğer telefonları ve kablosuz kulaklık gibi cihazları şarj etmek için kullanılabilecek. Apple'ın ayrıca bir kablosuz şarj yatağı geliştirdiği de ortaya çıktı. Şirketin Avustralya sitesinde yanlışlıkla yayınlanan görselde bir şarj yatağının üzerinde bir iPhone ve bir AirPods kutusu bulunduğu görüldü. Apple iddialar ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği