Münih, Linux’tan Windows’a geçecek

On yıldan fazla süredir Linux kullanılan Münih şehir meclisindeki 29 bin bilgisayarın 2023’e kadar Windows 10’a geçmesi planlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir zamanlar açık kaynak öncüsü olarak görülen Münih, Windows’a geçme kararı aldı. On yıldan fazla süredir Linux kullanılan şehir meclisindeki 29 bin bilgisayar Windows 10’a geçecek. Geçişin 2020 yılında başlaması ve 2023 yılının başında sona ermesi beklenirken maliyetin 50 milyon Euro civarında olacağı düşünülüyor.

Münih Belediye Başkanı Dieter Reiter, “Windows 10’a geçme hamlesi şehrin bilgisayarlarının yönetimini basitleştirmek adına gerekli. Windows 10’a geçerek iki farklı işletim sistemi kullanmaktan kurtulacağız.” dedi. Zira Münih hem LiMux hem de Linux’ta gerçekleştirilemeyen işlemleri yapmak için Windows işletim sistemli makineler kullanıyor.

Bilgisayarların yüzde kaçının Windows işletim sistemi kullandığına dair anlaşmazlık söz konusu. Kimileri bilgisayarların yüzde 40’ının, kimileri ise yüzde 20’sinin Windows kullandığını söylüyor. Başkan Reiter, Windows 10’a geçişin bir sebebinin de Münih’in bilişim sisteminden kaynaklanan memnuniyetsizliği ortadan kaldırmak olduğunu belirterek, “Bilişim konusunda uzman olduğumu hiçbir zaman iddia etmedim fakat şu anki sistemden memnun olmayan 6 bin çalışanımız var.” dedi.

Meclisteki bilişim sistemiyle ilgili birtakım problemler bildirilse de, geçmişte yapılan araştırmalarda çok az insanın Windows’a ve Microsoft Office’e geçmek istediği görüldü. Fakat Münih’in bilişim sistemini ciddi şekilde eleştiren bir grup da var. Örneğin; insan kaynakları bölümü açık kaynaklı yazılıma geçildiğinden beri birtakım sorunlar yaşandığını, bu yüzden de verimliliğin önemli ölçüde düştüğünü söylüyor.

Microsoft Office 2016 denenecek

Geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırma, yönetimin yazılım güncellemeleri yapmakta ve yazılım hatalarını düzeltmekte çok geç kaldığını, bunun da kısmen güvenliksiz ve ağır işleyen bir bilişim sistemi oluşturduğunu ortaya koydu. Fakat bu problemlerin sebebi açık kaynak kodlu yazılım olarak değil, şehre hizmet eden 20’den fazla bilişim ofisi arasındaki iş birliği eksikliği olarak gösterildi. Windows 10’a geçme kararının yanı sıra meclis, 6 bin bilgisayarında Microsoft Office 2016 deneme kararı aldı. Denemenin sonucu 2018’in sonunda görüşülecek ve açık kaynaklı LibreOffice’in Microsoft Office ile değiştirilip değiştirilmeyeceğine karar verilecek. Eğer tercih Microsoft Office’ten yana yapılırsa, geçişin 2021’de başlayıp 2023’de tamamlanması bekleniyor.

Kaynak: ZDNet

On yıldan fazla süredir Linux kullanılan Münih şehir meclisindeki 29 bin bilgisayar Windows 10’a geçecek. Geçişin 2020 yılında başlaması ve 2023 yılının başında sona ermesi beklenirken maliyetin 50 milyon Euro civarında olacağı düşünülüyor. Münih Belediye Başkanı Dieter Reiter, “Windows 10’a geçme hamlesi şehrin bilgisayarlarının yönetimini basitleştirmek adına gerekli. Windows 10’a geçerek iki farklı işletim sistemi kullanmaktan kurtulacağız.” dedi. Zira Münih hem LiMux hem de Linux’ta gerçekleştirilemeyen işlemleri yapmak için Windows işletim sistemli makineler kullanıyor. Meclisteki bilişim sistemiyle ilgili birtakım problemler bildirilse de, geçmişte yapılan araştırmalarda çok az insanın Windows’a ve Microsoft Office’e geçmek istediği görüldü. Fakat Münih’in bilişim sistemini ciddi şekilde eleştiren bir grup da var. Örneğin; insan kaynakları bölümü açık kaynaklı yazılıma geçildiğinden beri birtakım sorunlar yaşandığını, bu yüzden de verimliliğin önemli ölçüde düştüğünü söylüyor. Windows 10’a geçme kararının yanı sıra meclis, 6 bin bilgisayarında Microsoft Office 2016 deneme kararı aldı. Denemenin sonucu 2018’in sonunda görüşülecek ve açık kaynaklı LibreOffice’in Microsoft Office ile değiştirilip değiştirilmeyeceğine karar verilecek. Eğer tercih Microsoft Office’ten yana yapılırsa, geçişin 2021’de başlayıp 2023’de tamamlanması bekleniyor.Yorumunuz: