Katil drone’lar tezgaha düştü

Bir veya iki kişi tarafından kullanılan, hassas güdümlü mikro bombalar taşıyabilen katil drone'lar küresel savunma pazarına girmeye başlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir veya iki kişi tarafından kullanılan, hassas güdümlü mikro bombalar taşıyabilen katil drone’lar küresel savunma pazarına girmeye başlıyor. Bu drone’lardan ilki, bombadan ilk yardım malzemesine kadar birçok şeyi taşıyabilen Velvet Wasp.

Birleşik Krallık’taki savunma girişimcisi SR tarafından geliştirilen Velvet Wasp, karbon fiber çerçeveli 16 kilogram’lık bir drone. Drone tek bir kişi tarafından kullanılabildiği gibi iki kişilik bir ekip tarafından da kullanılabiliyor. Aviation Week’te yayımlanan bir makaleye göre drone, 300 metre yükseklikte sessiz şekilde hareket edebiliyor ve radara yakalanma ihtimali oldukça düşük. Drone, sekiz adet itici sayesinde saatte 112 km’ye çıkabiliyor. Katil drone’un üzerinde düşmana ölümcül mühimmat atmak için tasarlanan bir bölüm mevcut. Kurbanlarını hedef almak için lazer işaretleyicisi var. Ayrıca birinin drone’u hack’leyip kontrolü ele geçirmesi ihtimaline karşı kontrol sinyalleri şifreleniyor.

Velvet Wasp, ilk kez 2017 Dubai Havacılık Fuarı’nda görücüye çıkarıldı ve Textron Fury hassas güdümlü mühimmatını taşırken sergilendi. Fury, hem atalet seyrüsefer sistemi hem de lazer güdüm sistemi bulunan yaklaşık 5 kilogram’lık bir hava bombası. Küçük bomba, hareket eden hedefleri vurmak için oldukça faydalı. Ayrıca Fury sayesinde ilk yardım malzemeleri ve mühimmat gibi birçok şey paraşüt yardımıyla gönderilebiliyor.

Kaynak: Popular Mechanics

Bir veya iki kişi tarafından kullanılan, hassas güdümlü mikro bombalar taşıyabilen katil drone'lar küresel savunma pazarına girmeye başlıyor. Bu drone'lardan ilki, bombadan ilk yardım malzemesine kadar birçok şeyi taşıyabilen Velvet Wasp. Aviation Week'te yayımlanan bir makaleye göre drone, 300 metre yükseklikte sessiz şekilde hareket edebiliyor ve radara yakalanma ihtimali oldukça düşük. Drone, sekiz adet itici sayesinde saatte 112 km'ye çıkabiliyor. Katil drone'un üzerinde düşmana ölümcül mühimmat atmak için tasarlanan bir bölüm mevcut. Kurbanlarını hedef almak için lazer işaretleyicisi var. Velvet Wasp, ilk kez 2017 Dubai Havacılık Fuarı'nda görücüye çıkarıldı ve Textron Fury hassas güdümlü mühimmatını taşırken sergilendi. Fury, hem atalet seyrüsefer sistemi hem de lazer güdüm sistemi bulunan yaklaşık 5 kilogram'lık bir hava bombası. Küçük bomba, hareket eden hedefleri vurmak için oldukça faydalı. Ayrıca Fury sayesinde ilk yardım malzemeleri ve mühimmat gibi birçok şey paraşüt yardımıyla gönderilebiliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği