Gökyüzündeki ‘başka türden’ kuşlar

Somali'nin başkenti Mogadişu'da, kuş görüntüsü verilmiş bir drone yere çakılmış olarak bulundu. Drone'un gözetleme amaçlı kullanıldığı sanılıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Somali’nin şiddet olayları ile sık sık gündeme gelen başkenti Mogadişu‘nun Waabari bölgesinde geçtiğimiz günlerde kuş görünümlü bir metal drone (insansız hava aracı) yere çakılmış olarak bulundu. İlk raporlar bu drone’un Somali istihbarat servisi NISA tarafından kullanılıyor olabileceği yönünde. Drone’un fotoğrafları, Adam A. Omar adlı Twitter kullanıcısı tarafından paylaşıldı. Omar kendisini ‘korsan olmayan Somalili’ olarak tanımlıyor ve ‘güvenlik, politika ve kriket’ konularında paylaşımda bulunuyor.

https://twitter.com/adancabdulle/status/752911609987641344

Kuş görünümlü drone ile ilgili çok az bilgi bulunuyor ancak hükumetlerin ve askeri kuruluşların halkı bu şekilde havadan gözetim altında tuttuğu düşüncesi oldukça rahatsız edici. Bazı raporlara göre ABD’nin Somali’de gizli bir drone üssü bulunduğu ifade ediliyor. Ancak ABD tarafından kullanılan drone’ların daha büyük olduğu ve daha ileri teknolojiye sahip olduğu biliniyor. Kuş görünümlü drone’un kanatlarında pervaneler bulunduğu görülüyor.

ABD'nin kullandığı MQ-1 Predator modeli drone
ABD’nin kullandığı MQ-1 Predator modeli drone

Gözetleme ve savunma amaçlı teknolojiler

Hem hükumetler hem de drone şirketleri, nanobot ve sürü halinde uçma teknolojisi gibi konular üzerine deneyler yapıyor. Bu yılın başında Airbus Savunma ve Uzay şirketi, insansız hava araçlarını tespit edip, sinyallerini bozarak düşürmeyi sağlayan “Counter-UAV” adlı sistemi tanıtmıştı. Bu karşı tedbir insansız hava aracının nereden kontrol edildiğini de tespit ederek güvenlik güçlerinin o noktaya müdahale edebilmesine de imkan sağlıyor.

cuspowerstation-1200xx2835-1601-0-70

Airbus Savunma ve Uzay Şirketi Elektronik İş Kolları Başkanı Thomas Müller “Dünyanın dört bir yanında, herkes tarafından erişilebilen küçük drone’ların, askeri alanlar, havalimanları ve nükleer santraller gibi tesislerin güvenliği için ciddi tehditler oluşturduğu görüldü. Savunma elektronikleri alanında uzman bir şirket olarak, yanlış alarm oranı çok düşük olan hızlı tepki verebilen koruma sistemlerini üretecek teknolojilere ve entegrasyon bilgisine sahibiz.” şeklinde konuştu.

Airbus savunma sistemleri, drone’a gelen sinyallerin frekanslarını engelleyen “Akıllı Tepkisel Sinyal Kesme Teknolojisi” kullanıyor. Böylece drone’lar kullanılamaz hale geliyor.

Kaynak: Mirror

Drone

Somali'de kuş görünümü verilmiş bir drone yere çakılmış olarak bulundu. Drone'un Somali istihbarat kuruluşu NISA'ya veya ABD'nin bölgede bulunan gizli drone üssüne ait olabileceği düşünülüyor. Ancak ABD genellikle daha büyük ve daha yüksek teknolojili drone'lar kullanıyor. Bu yılın başında Airbus Savunma ve Uzay şirketi, drone düşürmek için geliştirdiği sistemi tanıtmıştı. Şirket herkes tarafından satın alınabilen küçük drone'ların önemli tesisleri gözetlemek için kullanılarak tehlike yarattığını ifade ediyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği