Sudan’da internet erişimi kesildi

Protestoların sürdüğü Sudan’da 3 Haziran 2019 Pazartesi sabahı internet bağlantısı kısmen kesildi

Haber Özeti

Tam Sürüm

Pazartesi günkü kesintilerle Hartum’da oturma eylemi yapan göstericilere ateş açılmasının eş zamanlı olduğu söyleniyor. Sudan ayaklanmasındaki genel internet kesintilerinin aksine, bu kesintilerin sadece belirli internet sağlayıcılarını etkilediği ve özellikle mobil bağlantıya odaklandığı belirtiliyor. Netblocks’un araştırmasına göre kesinti MTN ve Mobitel kullanıcılarını etkilemiş.

Ağ verileri,  MTN ve Mobitel’le de ilgili kesintileri doğruluyor. Güvenlik güçlerinin Hartum’daki operasyona son vermesiyle birlikte bazı MTN kullanıcıları internete yeniden bağlanabildi ancak Sudan’daki çoğu mobil kullanıcının halen internete erişimi yok. Sudan’ın eğitim ve araştırma ağı SUDREN’in de bağlantısı şu anda tamamen kesilmiş durumda.

Sudan’da internet dört ay boyunca sansürlüydü

Kullanıcıların Sudatel, Canar (Kanartel) sabit hat ağları ve MTN’nin bir bölümü aracılığıyla bağlantıya devam edebilmeleri yüzünden bahsi geçen kesintilerin ulusal bir paniğe yol açmadığı bildiriliyor. Sudanlı protestocuların, devrik Cumhurbaşkanı Omar el Bashir’i iktidardan düşürmek için sokaklara döküldüğü Aralık ayından Nisan’a kadar olan zamanda Sudan’daki internet sağlayıcıları sosyal medya ve dijital medyayı sık sık sansürlüyordu. Twitter, Periscope, Facebook, Instagram ve WhatsApp’a erişim 11 Nisan 2019’da Omar el Bashir’in devrilmesiyle yeniden sağlanmıştı.

Kaynak: Net Blocks

Pazartesi günkü kesintilerle Hartum’da oturma eylemi yapan göstericilere ateş açılmasının eş zamanlı olduğu söyleniyor. Sudan ayaklanmasındaki genel internet kesintilerinin aksine, bu kesintilerin sadece belirli internet sağlayıcıları etkilediği ve özellikle mobil bağlantıya odaklandığı belirtiliyor.  Netblocks’un araştırmasına göre kesinti MTN ve Mobitel kullanıcılarını etkilemiş. Ağ verileri de MTN ve Mobitel’le de ilgili kesintileri doğruluyor. Güvenlik güçlerinin Hartum’daki operasyona son vermesiyle birlikte bazı MTN kullanıcıları internete yeniden bağlanabildi ancak Sudan’daki çoğu mobli kullanıcının halen internete erişimi yok. Sudan’ın eğitim ve araştırma ağı SUDREN’in de şu anda bağlantısı tamamen kesilmiş durumda.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği