Trafiğe takılmamak için dev drone’lar kullanılacak

Havacılık şirketi Airbus, trafikten uçarak kurtulma hayallerini gerçeğe dönüştürmek için geliştirdiği otomobil ve drone konseptini tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Onlarca dakika boyunca trafikte oturup bunaldığınız anlarda “Keşke dev bir kuş gelse de arabamı buradan alıp gideceğim yerin önüne bıraksa” diye düşünmüş olabilirsiniz. (Ne de olsa trafikte, hayal gücünüzü geliştirmek için epeyce vaktiniz bulunuyor.) Havacılık şirketi Airbus, trafikten uçarak kurtulma hayallerini gerçeğe dönüştürmek için geliştirdiği konsepti tanıttı. Konseptte dev bir kuş yerine, içinde oturduğunuz aracı dev bir drone uçuruyor.

Pop.up adı verilen sistem şöyle çalışıyor: Bir akıllı telefon uygulaması kullanarak evinize taksi çağırıyorsunuz. İki dakika sonra kapınızın önüne otonom bir taksi geliyor. Taksiye binip seyahate başlıyorsunuz. Ancak kalabalık şehir trafiğine girmeden taksi bir istasyona park ediyor. Burada, içinde oturduğunuz kabin, taksinin tekerlerinden ayrılıyor. Daha sonra dev bir drone kabininizi kalabalık şehir trafiğinin üzerinden süzülerek varmak istediğiniz noktaya yakın bir yerde bulunan bir başka istasyona bırakıyor. Burada yeni tekerlere kavuşan kabininiz, yine otonom bir şekilde sizi ulaşmak istediğiniz noktaya kadar götürüp bırakıyor.

Yakın gelecekte hayatımıza girmesi zor

Tamamen otonom olarak çalışan bu sistemde, yolcu olarak tek yapmanız gereken taksiyi çağırmak. Tahmin edeceğiniz gibi bu teknolojinin yakın bir zamanda kullanıma girmesi beklenmiyor. Ancak Cenevre Otomotiv Fuarı‘nda konsepti tanıtan Airbus, önümüzdeki 10 yıl içerisinde bu teknolojiyi denemeye başlayabileceklerini düşünüyor.

Aslında fiziksel teknoloji konusunda bu sistemi çalıştırmaya çok da uzak değiliz. Smart marka bir aracı taşıyacak devasa bir dörtdöner (quadcopter) üretmek mümkün. Ancak asıl sorun bu cihazların çalışmasını sağlayacak enerji sistemlerini geliştirmek. Airbus bu alanda daha fazla çalışma yapılması gerektiğini söylüyor.

Teknoloji bir şekilde geliştirilse bile, şehirlerin böyle bir sistemin çalışmasına izin vermesi gerekiyor. Hem otonom araçların yollarda seyahat edebilmesi hem de dev drone’ların gökyüzünde insan taşıması bir çok düzenleme ve altyapı çalışması gerektiriyor.

Kaynak: VentureBeat

 

Havacılık şirketi Airbus, trafikten uçarak kurtulma hayallerini gerçeğe dönüştürmek için geliştirdiği konsepti tanıttı. Konseptte, içinde oturduğunuz aracı dev bir drone uçuruyor. Pop.up adı verilen sistem şöyle çalışıyor: Bir akıllı telefon uygulaması kullanarak evinize taksi çağırıyorsunuz. İki dakika sonra kapınızın önüne otonom bir taksi geliyor. Taksiye binip seyahate başlıyorsunuz. Ancak kalabalık şehir trafiğine girmeden taksi bir istasyona park ediyor. Burada, içinde oturduğunuz kabin, taksinin tekerlerinden ayrılıyor. Daha sonra dev bir drone kabininizi kalabalık şehir trafiğinin üzerinden süzülerek varmak istediğiniz noktaya yakın bir yerde bulunan bir başka istasyona bırakıyor. Burada yeni tekerlere kavuşan kabininiz, yine otonom bir şekilde sizi ulaşmak istediğiniz noktaya kadar götürüp bırakıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=L0hXsIrvdmw

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği