Fransız Ordusu’nun ‘kartal operasyonu’

Paris terör saldırılarının ardından harekete geçen Fransız ordusu, terörist saldırılarda kullanılabilecek drone'ları yakalamak için kartalları eğitiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

D’Artagnan, Athos, Porthos ve Aramis isimlerine ‘Üç Silahşörler‘ adlı romandan aşina olabilirsiniz. Ancak bu kez bu isimler düşmanla savaşmak için silah değil, pençe kullanıyor. Fransız ordusu, düşman drone’larını yakalayıp etkisiz hale getirmek için özel olarak eğittiği kartallara Alexandre Dumas’nın eserinin kahramanlarının adını verdi.

2015’teki Paris terör saldırılarının ardından harekete geçen Fransız ordusu, gelecekte terörist saldırılar için kullanılabilecek drone’ları yakalamak için kartalları eğitmeye başlamıştı. Geçtiğimiz Haziran ayından bu yana eğitilen kartallar, 200 metre uzaklıkta havalanan bir drone’u fark edip sadece 20 saniye içinde etkisiz hale getirebiliyor.

https://youtu.be/V7XwMhEub18

Silah kullanmaktan daha güvenli

Fransız ordusu drone’ların yeni terörist saldırıları planlamak için gözlem amacıyla ya da sivillerin üzerine küçük bombalar bırakmak için kullanılmasından endişe ediyor. Bu tarz hedefleri silahla vurmak, aşağıda bulunan sivillerin yaralanmasına sebep olabilir. Kartallar ise drone’dan başka hiçbir şeye zarar vermeden bu görevi başarıyla yerine getirebiliyor.

Kartalların drone’ları yakalamaya şartlanması için ordu görevlileri bu hayvanları bir süre drone enkazının üzerinde besledi. Drone’ları yemekle ilişkilendiren kartallara, yakaladıkları her drone için et veriliyor.

Hollanda da denemişti

Geçtiğimiz dönemde Hollanda’da da benzer bir yönteme başvurulmuştu. Hollanda polisi, gökyüzünde bir DJI Phantom drone’u yakalayan eğitimli kartalın görüntüsünü paylaşmıştı. Polis servisi bu yöntemi ‘yüksek teknolojili bir soruna düşük teknolojili bir çözüm’ olarak nitelendirmişti.

Ne var ki bu tüylü savaşçılar her drone’a karşı etkili olamayabiliyor. Daha büyük drone’lar ya da üzerine silah yerleştirilmiş insansız hava araçları kartalların zarar görmesine sebep olabilir. Fransız ordusu bu gibi durumlar için kartallara deri ve Kevlar’dan zırhlar giydirmeyi de planlıyor.

Her alanda kullanılamasalar da D’Artagnan, Athos, Porthos ve Aramis Fransız ordusunda gönülleri fethetmiş durumda. Öyle ki, önümüzdeki yaz ekibe katılması için dört yavru kartal da şimdiden eğitilmeye başlandı.

Kaynak: ZDNet

Fransız ordusu, düşman drone'larını yakalayıp etkisiz hale getirmek için özel olarak eğittiği kartallara Alexandre Dumas'nın 'Üç Silahşörler' adlı eserinin kahramanlarının adını verdi. D'Artagnan, Athos, Porthos ve Aramis düşmanla savaşmak için silah değil pençe kullanıyor. 2015'teki Paris terör saldırılarının ardından harekete geçen Fransız ordusu, gelecekte terörist saldırılar için kullanılabilecek drone'ları yakalamak için kartalları eğitmeye başlamıştı. Geçtiğimiz Haziran ayından bu yana eğitilen kartallar, 200 metre uzaklıkta havalanan bir drone'u fark edip sadece 20 saniye içinde etkisiz hale getirebiliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği