Yapay zeka mühendisi açığı kapanacak gibi değil

Yapay zeka mühendisi ihtiyacının fazla olduğu bilinen bir gerçek fakat Tencent'in yayımladığı rapor, ihtiyacın düşünülenden de fazla olduğunu gösteriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yapay zeka mühendisi ihtiyacının fazla olduğu bilinen bir gerçek fakat Çin’in teknoloji devi Tencent tarafından yayımlanan bir rapor, ihtiyacın tahmin edilenden de fazla olduğunun altını çiziyor. Tencent Araştırma Enstitüsü tarafından derlenen rapora göre, şu anda dünya genelinde sadece 300 bin ‘yapay zeka araştırmacısı ve çalışanı’ var fakat piyasa için duyulan çalışan ihtiyacı milyonları buluyor.

Projelere öncülük edebilecek sadece 10 bin çalışan var

Dünya genelindeki teknoloji devleri, yapay zeka mühendislerini işe alırken zorluklar yaşadıkları konusunda şikayetçi. Duyulan ihtiyaç ise maaş beklentilerini absürt noktalara çekmiş durumda. New York Times’ın haberine göre, sadece birkaç yıllık tecrübesi olan çalışanlar bile yıllık 300-500 bin Dolar arası bir maaş beklentisine girebiliyor. Yapay zeka uzmanlarının maaş beklentisi ise milyon Dolar’ları bulabiliyor. Bağımsız bir yapay zeka laboratuvarı, Tencent’in araştırması için yaptığı açıklamada dünya genelinde yeni ve ciddi yapay zeka projelerine öncülük edebilecek sadece 10 bin çalışan olduğunu söyledi.

Tencent’in ‘2017 Global AI Talent White Paper’ adlı çalışması, bu sorunun çözümünü ‘eğitim’ olarak görüyor. Araştırmaya göre 300 bin aktif araştırmacının 200 bini (sadece teknoloji endüstrisinde değil) çeşitli endüstrilerde çalışıyor. Geriye kalan 100 bin kişi ise hala öğrenim görüyor. Makine öğrenimi ve yapay zeka konulu derslere katılım son yıllarda tavan yaptı. Fakat kişilerin eğitimlerini tamamlamaları konusunda bir gecikme söz konusu olduğu açık.

Rapor ABD, Çin, Birleşik Krallık ve Japonya’yı sektördeki kilit ülkeler olarak belirlerken İsrail ve Kanada’nın da konudaki potansiyelinin altını çiziyor. Kanada’nın güçlü bir eğitim geçmişi olduğu (ki bu sayede birçok büyük şirket Kanada’da araştırma laboratuvarları kurdu), Birleşik Krallığın yapay zekanın ‘etik ve yasal yönleri’ konusunda öncü olduğu ve Japonya’nın robotik teknolojisine öncülük ettiği belirtiliyor.

Yapay zeka öncüsü ABD

Rapor, ABD’nin şu anda yapay zeka konusunda dünyadan çok daha önde olduğunu, ülkedeki birçok üniversitede makine öğrenimi ve ilgili konularda derslerin verildiğini ve birçok yapay zeka girişimi başlatıldığını belirtiyor. Ayrıca, dünya genelindeki toplam 2 bin 600 yapay zeka girişiminin bin tanesine ABD’nin, 600 tanesine Çin’in ev sahipliği yaptığı belirtiliyor. Rapor, önümüzdeki yıllarda hangi ülkenin yapay zeka alanında ön saflarda yer alacağına dair bir tahminde bulunmasa da Çin hükümetinin 2030 yılına kadar yapay zeka alanında dünya lideri olma politikasına dikkat çekiyor.

Kaynak: The Verge

Yapay zeka mühendisi ihtiyacının fazla olduğu bilinen bir gerçek fakat Çin'in teknoloji devi Tencent tarafından yayımlanan bir rapor, ihtiyacın tahmin edilenden de fazla olduğunun altını çiziyor. Dünya genelindeki teknoloji devleri, yapay zeka mühendislerini işe alırken zorluklar yaşadıkları konusunda şikayetçi. Duyulan ihtiyaç ise maaş beklentilerini absürt noktalara çekmiş durumda. New York Times'ın haberine göre, sadece birkaç yıllık tecrübesi olan çalışanlar bile yıllık 300-500 bin Dolar arası bir maaş beklentisine girebiliyor. Bağımsız bir yapay zeka laboratuvarı, Tencent'in araştırması için yaptığı açıklamada dünya genelinde yeni ve ciddi yapay zeka projelerine öncülük edebilecek sadece 10 bin çalışan olduğunu söyledi. Tencent'in '2017 Global AI Talent White Paper' adlı çalışması, bu sorunun çözümünü 'eğitim' olarak görüyor. Araştırmaya göre 300 bin aktif araştırmacının 200 bini (sadece teknoloji endüstrisinde değil) çeşitli endüstrilerde çalışıyor. Geriye kalan 100 bin kişi ise hala öğrenim görüyor. Makine öğrenimi ve yapay zeka konulu derslere katılım son yıllarda tavan yaptı. Fakat kişilerin eğitimlerini tamamlamaları konusunda bir gecikme söz konusu olduğu açık. Rapor, ABD'nin şu anda yapay zeka konusunda dünyadan çok daha önde olduğunu, ülkedeki birçok üniversitede makine öğrenimi ve ilgili konularda dersler verildiğini ve birçok yapay zeka girişimine ev sahipliği yapıldığını belirtiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği