Azınlık Raporu gerçeğe dönüşmek üzere

Çin'de Cloud Walk adlı şirket, kişinin gittiği yere ve yöne göre suç işleme riskine puan veren bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin, cinayet işlenmeden şüphelileri engelleyerek yetkililere yardım etmek için tahmini çözümleyiciler üzerine çalışıyor. Financial Times‘taki bir habere göre, yetkililer yüz tanıma teknolojisi üzerine çalışıyor. Bu teknoloji, davranışlarından yola çıkarak potansiyel suçluları polise bildirmek için tahmin mekanizmalı yapay zeka ile birleştirilecek.

Genel merkezi Guangzhou’de bulunan Cloud Walk, kişinin hareketlerini takip eden yüz tanıma sistemini bir süredir deniyor. Birinin gittiği yöne ve zamana göre kişinin bir suç işleme riskine puan veriyor.  Cloud Walk sözcülerinden biri Financial Times’a yaptığı açıklamada, “Örneğin mutfak bıçağı satın almak şüpheli bir davranış değil. Fakat aynı kişi daha sonra gidip çekiç ve çuval da alıyorsa kişinin şüphelilik seviyesi artıyor.” dedi.

Bir tek Çin değil

Şirketin yazılımı, elliden fazla şehir ve eyaletteki polis veritabanıyla bağlantı halinde. Bu da şüpheli kişilerin anında ortaya çıkarılmasını daha mümkün kılıyor. Bu tür bir teknolojiyi ilk kez ortaya koyan Çin değil. Los Angeles ve Milano’da da veriler, işlenen suçları tahmin etmek için yıllardır kullanılıyor. On yıldan fazladır Milano’da kullanılan KeyCrime, geçmiş verilere dayanarak yeni soygunların nerede gerçekleşebileceğini tahmin ediyor. ABD’deki elli en büyük polis departmanının yirmisinden fazlasında kullanılan PredPol, suçun nerede ve ne zaman gerçekleşeceğini öngörüyor.

Fakat Çin’deki gelişme ilginç çünkü hükumet kimin suç işlemeye daha meyilli olduğunu tahmin etmek için vatandaşlarının geniş arşivini kullanıyor. IHS Markit adlı şirkete göre Çin’de 176 milyondan fazla güvenlik kamerası var. Bu sayının artması bekleniyor.

Cloud Walk’unki gibi teknolojiler, insanların geçmişteki davranışlarıyla da fişlenebileceğini ortaya koyuyor. Suç teknolojisi, davranışsal tanıma ve yürüme biçimi analizi gibi diğer yapay zeka tekniklerine de bağlı. UniView adlı diğer bir Çin şirketi, Myanmar ve Vietnam gibi hassas ülkelere sık sık giden kişileri takip ediyor. UniView, şüpheli kişileri davranışsal analiz ile belirleyerek kara listedeki bir kişi güvenlik kameralarına yakalanırsa polise bildiriyor.

Yakın zamanda yaptığı açıklamada Çin, 2030’un sonuna kadar 150 milyar Dolar’lık bir yapay zeka endüstrisi kurmayı planladığını belirtti. Bu yatırımların birçoğunun suçla mücadeleye gideceği kesin.

Kaynak: Mashable

Merkezi Çin'deki Guangzhou'da bulunan Cloud Walk adlı şirket, kişinin hareketlerini takip eden yüz tanıma sistemini bir süredir deniyor; birinin gittiği yöne ve zamana göre kişinin bir suç işleme riskine puan veriyor. Şirketin sözcülerinden biri, "Örneğin mutfak bıçağı satın almak şüpheli bir davranış değil. Fakat aynı kişi daha sonra gidip çekiç ve çuval da alıyorsa kişinin şüphelilik seviyesi artıyor." dedi. Şirketin yazılımı elliden fazla şehir ve eyaletteki polis veritabanıyla bağlantı halinde. Bu da şüpheli kişilerin anında ortaya çıkarılmasını daha mümkün kılıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği