Çamaşır makinenizi kiraya verin

Beyaz eşya üreticisi Electrolux, komşunuzun çamaşır makinesini kiralayabildiğiniz bir sistem kurarak sizi çamaşır makinesi alma masrafından kurtaracak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Komşunuzun çamaşır makinesini kiralayarak zamandan ya da paradan tasarruf etmeyi düşünür müydünüz? Haftada birkaç kez kullandığımız bir ev eşyası olduğunu düşününce, çamaşır makinesi satın almak gereğinden fazla bir harcamaymış gibi duruyor.

Eğer çamaşır makinesi almak zorunda olmasaydınız ya da komşunuzun makinesini bir uygulama kullanarak kiralayabiliyor olsaydınız nasıl olurdu? İşte dünyanın en büyük ikinci ev eşyası üreticisi Electrolux’ün yapmaya çalıştığı şey bu.

Çamaşırlarınız için ‘Uber’

Eğer çamaşır makinesi kiralama fikri size yabancı gelmediyse sebebi ortak araç paylaşım imkanı sunan Uber’i hatırlatmasından dolayı olabilir.

Electrolux’un CEO’su Jonas Samuelson Financial Times’a yaptığı açıklamada, çamaşır makinesi kiralama hizmetinin beyaz eşyaların geleceği için tasarladıkları hizmetlerden sadece bir tanesi olduğunu belirtti. Samuelson açıklamasında, “Henüz test aşamasında olan birkaç eğlenceli fikrimiz var; mesela Uber mantığının çamaşır makinelerine uygulanması bunlardan birisi. Ama yıkanan çamaşırların yıpranması ya da zarar görmesi gibi çetrefilli durumlar da bu işin olumsuz yanları arasında sayılabilir.” dedi.

Tıpkı arabalarda olduğu gibi, çok az kullandığımız bir eşyaya binlerce lira para harcamak pek akıl karı görünmüyor. Peki modern hayatın lükslerinden biri olan çamaşır makinenizden vazgeçip, para ve zamandan tasarruf ederek komşunuzun makinesini kiralamayı tercih eder miydiniz?

Modern hayat halihazırda evden çalışırken bebeğinize göz kulak olmanıza imkan veriyor. Artık çamaşır makinesinden bile para kazanmayı mümkün olabilir. Milyonlarca kişinin böyle bir gelir kaynağına ilgi duyması şaşırtıcı olmaz.

Kaynak: The Memo

Tıpkı Uber’in ortak araç kiralama sisteminde olduğu gibi, beyaz eşya üreticisi Electrolux de çamaşır makinelerinin kiralanabildiği bir sistem kurmak için çalışıyor. Haftada en fazla birkaç kez kullandığımız bir eşya için binlerce lira harcamaktansa komşunun makinesini kiralamak çok daha mantıklı olabilir.Bir yanıt

  1. Erhan avatarı
    Erhan

    Şartlı şurtlu temizlik alışkanlığının ve mahremiyet duygularının bir kenara bırakılabileceğini sanmıyorum. Bu hizmeti almak isteyenler için çamaşırhaneler mevcutken hele…

Yorumunuz: