Tasarımın devleri flört ediyor

Dünyanın en büyük teknoloji şirketi Apple'ın, etkileyici spor arabalarıyla bilinen McLaren'i bünyesine katmak için görüşmeler yürüttüğü iddia edildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın en büyük teknoloji şirketi Apple’ın, etkileyici ve hızlı spor otomobilleri ile bilinen McLaren ile görüşmelerde bulunduğu iddia edildi. Financial Times’ın haberine göre bu görüşmeler aylardır devam ediyor ve Apple’ın McLaren’i satın alması ya da stratejik yatırım yapması ile sonuçlanabilir.(ücretli içerik)

Net bir şekilde ifade edecek olursak Apple, McLaren Technology Group ile görüşme yapıyor. Bu şirket, aralarında McLaren Otomotiv’in de bulunduğu, McLaren’e dair her şeyin sahibi olan bir ana şirket. McLaren spor arabaları ve Formula 1 takımı ile tüm dünyada bilinen bir marka olsa da aslında çok büyük bir otomobil üreticisi değil. Şirket 2015 yılında toplam 617 milyon dolar gelir elde ettiğini bunların 27 milyon dolarının net gelir olduğunu açıkladı.

Anlaşma 2 milyar doları bulabilir

Financial Times’a göre bu satın alma 1,3 milyar dolar ile 2 milyar dolar arasında bir harcama gerektirebilir. Bu Apple için çok önemli bir yatırım olur ancak şirket daha önce Beats’i satın alırken 3 milyar dolar harcamıştı.

Konu otomotive geldiğinde ise, Apple’ın yıllardır gizli bir otomobil projesi üzerinde çalıştığı iddia ediliyor. Bob Mansfield geçtiğimiz dönemde Apple’ın otomobil bölümünün başına geçirilmişti. Ayrıca Apple Çinli araç paylaşım girişimi Didi Chuxing’e 1 milyar dolar yatırım yapmıştı.

Apple mühendisleri, otonom araç teknolojisi üzerinde yoğun bir şekilde çalışırken, otomobil üretimi halen şirket için halen uzak bir alan gibi görünüyor. Apple için, McLaren’i satın almak otomobil, motor, şasi ve diğer şeyleri nasıl üreteceğini bilen mühendisleri bünyesine katmak anlamına gelecek.

McLaren’den yalanlama

Bu söylentiler bir ön rapor ve görüşmelerin olumsuz sonuçlanma ihtimali de bulunuyor. Ancak yine de Apple’ın otomobil pazarında ciddi bir oyuncu olmayı amaçladığı düşüncesi heyecan verici.

Bu haberlerin yayınlanmasından kısa süre sonra McLaren BBC’ye yaptığı açıklamada Apple’la şu anda bir yatırım görüşmesi yürütmediğini açıkladı. New York Times ise Apple ile McLaren’in görüştüğü haberlerinin doğru olduğunu; yapılan açıklamanın, görüşmelerin yatırım için değil satın alma için yapıldığı veya daha önceden yürütülen görüşmelerin sonuca ulaştığı şeklinde yorumlanabileceğini söyledi.

Kaynak: TechCrunch

Financial Times'ta yayınlanan bir habere göre Apple, spor otomobil üreticisi McLaren'i bünyesine katmak için görüşmelerde bulunuyor. İki şirketin, Apple'ın uzun süredir üzerinde çalıştığı otonom araç teknolojisini hayata geçirmek için görüştüğü düşünülüyor. McLaren "Şu anda Apple ile bir yatırım görüşmesi yapmıyoruz" şeklinde bir açıklamada bulunmuş olsa da bu açıklamanın, "Yatırım için değil, satın alma için görüşüyoruz" ya da "Görüşmeler çoktan bitti, anlaşmaya vardık" şeklinde de yorumlanabileceği belirtiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği