Asfaltları Dendrobium ağlatacak

Singapur ilk elektrikli hiper otomobili Dendrobium'un üretimine başlamak üzere..

Haber Özeti

Tam Sürüm

Singapur’un ilk elektrikli hiper otomobili Vanda Electrics adında bir şirket tarafından üretiliyor. Adını Singapur’da yetişen bir orkide türünden alan Dendrobium’un 1500 beygir gücünde olması ve 0-100 km hıza sadece 2.6 saniyede ulaşması amaçlanıyor. Eğer bu hedefe ulaşılırsa Dendrobium dünyanın en çabuk hızlanan ilk 10 aracından birisi olacak.

Singapur’lu bir endüstri şirketi Wong Fong Mühendislik’in projesi olan WFRICbünyesindeortaya çıkan Vanda Electrics bu projede, yıllardır Formula 1’de faaliyet gösteren Williams Advanced Engineering’in desteği ile çalışıyor.

Saatte 400 km hıza ulaşması beklenen Dendrobium, 100 kWh civarında bir batarya kapasitesine sahip olacak. Bu da aracın tek şarjda 400 km seyahat edebileceği anlamına geliyor.

İlk etapta sadece 10 adet üretilmesi planlanan araç ilk olarak 2017 Cenevre otomobil fuarında görücüye çıkacak.

Bu aracın başarıyla üretilmesi, bugüne dek petrol bazlı motorlarla üretilen hiper otomobillerin yavaşça tarihten silineceği anlamına da gelebilir. Daha önce Tesla, bir aile otomobilinin tasarımına sahip otomobili Model S P90D ile hızlanma konusunda adını Ferrari, Bugatti, McLaren gibi efsanelerin yanına yazdırmakta hiç zorlanmamıştı.

Elektrikli araçların artık performans açısından hiç bir eksiği olmadığı ortada. Şarj etme gereksinimi sebebiyle çok uzun yolculuklara uygun olmayışı ve fiyatlarının daha yüksek oluşu, bu tarz elektrikli araçların ilk tercih olmasını engelliyor. Ancak performans konusunda olduğu gibi bu konularda da çok yakın gelecekte gelişim sağlanacağını ve piyasanın elektrikli araçlara yöneleceğini söylemek çok da yanlış olmaz.

Dendrobium Singapur'da üretilen ilk yüksek performanslı otomobil olacak. Daha önce bu alanda hiç tecrübesi olmayan Vanda Electrics, proje için Williams şirketinden destek alıyor. Aracın maksimum hızının saatte 400 km olması ve 0'dan 100 km hıza 2.6 saniyede ulaşması hedefleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği