Elektrikli araçla saatte 350 km hıza ulaşıldı

Lucid Motors ilk aracı Lucid Air'i New York Uluslararası Otomobil Fuarı'nda tanıttı. Aracın prototipi, saatte 350 km hıza ulaşabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Lucid Motors, küresel otomobil fuarı tanıtımını 117. New York Uluslararası Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirdi. Şirket, Lucid Air adını verdiği elektrikli sedan otomobilinin yanı sıra, Alpha hız testi aracını da tanıttı. Alpha ilk hız testi çalışmalarında, saatte 350 km hıza ulaştı.

Lucid Air ilk kez 2016’nın Aralık ayında tanıtılmıştı. Tamamen elektrikle çalışan araç, etkileyici tasarımını üstün teknolojik özelliklerle donatarak bir nevi, kendi araç sınıfını yaratıyor. Dış görünüşüyle orta boyutta bir araç izlenimi yaratan Lucid Air, iç mekan tasarımıyla kullanıcısına geniş ve konforlu bir yolculuk sunuyor. Tam otonom sürüşe hazır olarak geliştirilen otomobil tek şarjda 400 mil (643 km) yol kat edebiliyor ve bin beygir gücü performans sunuyor.

2019’da yollara çıkacak

Air, şirketin Arizona’nın Casa Grande şehrindeki fabrikasında üretilecek. 2019’da kullanıma girmesi beklenen fabrikanın ilk hedefi yılda 10 bin araç üretmek. 2022’de tam kapasiteye ulaşacak olan fabrikada 2 bin kişi çalışacak ve yılda 130 bin araç üretecek.

Lucid Air, ABD’de federal vergilerin ardından 52 bin 500 Dolar’a satılacak. Standart model 400 beygir gücüne, arkadan itişli sürüşe ve 240 mil (386 km) menzile sahip olacak. İlk teslimatlar 2019 yılında başlayacak. Müşteriler Air’i internet sitesi üzerinden ön siparişle satın alabilecek.

Prototipler sınırları zorluyor

Üretim hazırlıkları çerçevesinde Lucid Air Alpha prototipleri ciddi bir geliştirme programına tabi tutuluyor. Lucid bu test prototiplerinin birini yüksek performans test aracı olarak belirledi ve içine bir güvenlik kafesi yerleştirdi. Alpha Speed Car, aracın sınırlarını zorlamak ve bu sınırları belirlemek için kullanılacak.

Alpha Speed Car’ın ilk testi için Lucid, Ohio eyaletindeki 12 km uzunluğundaki TRC oval pistine gitti. Yazılımla saatte 350 km hızı geçmeyecek şekilde ayarlanan araç bu sınıra ulaştı ve sorunsuz bir şekilde çalışmayı sürdürdü. Gerçek yollarda yapılacak testler de mühendislik sürecinin önemli bir parçası. Böylece ekip bilgisayar simülasyonu modelleri gerçek dünya performansı ile karşılaştırma fırsatı bulacak. Toplanan veriler termal ve aero bilgisayar simülasyonlarını geliştirmek ve yeni performans iyileştirmeleri yapmak için kullanılacak. Bu yıl içinde daha yüksek hızlarda yeni testler yapılması planlanıyor.

Kaynak: Teslarati

Lucid Motors, küresel otomobil fuarı tanıtımını 117. New York Uluslararası Otomobil Fuarı'nda gerçekleştirdi. Şirket, Lucid Air adını verdiği elektrikli sedan otomobilinin yanı sıra, Alpha hız testi aracını da tanıttı. Alpha ilk hız testi çalışmalarında, saatte 350 km hıza ulaştı. Dış görünüşüyle orta boyutta bir araç izlenimi yaratan Lucid Air, iç mekan tasarımıyla kullanıcısına geniş ve konforlu bir yolculuk sunuyor. Tam otonom sürüşe hazır olarak geliştirilen otomobil tek şarjda 400 mil (643 km) yol kat edebiliyor ve bin beygir gücü performans sunuyor. Lucid Air, ABD'de federal vergilerin ardından 52 bin 500 Dolar'a satılacak. Standart model 400 beygir gücüne, arkadan itişli sürüşe ve 240 mil (386 km) menzile sahip olacak. İlk teslimatlar 2019 yılında başlayacak. Müşteriler Air'i internet sitesi üzerinden ön siparişle satın alabilecek.

2 Yorum

  • İstendiğin de elektrikli otomobil yapımına 100 yıl önce başlanabilirmiş, tabii eğer İngilizler petrolü sömürme aracı olarak keşfetmeseydi!

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği