Avusturya’dan çıkan hiper otomobil: Milan Red

Avusturyalı hiper araç üreticisi Milan, 99 adet üreteceği Red modeli aracını tanıttı. 2 milyon Avro'luk araç saatte 400 km'nin üzerinde hız yapabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir arabaya birkaç milyon verebilecek kişi sayısı göz önüne alındığında, hiper otomobil üretim piyasası biraz kalabalık. Ancak Avusturyalı otomobil üreticisi Milan, yeni Red hiper aracıyla zengin müşterilerine farklı bir şey sunabileceğini düşünüyor. Alçak tabanlı spor araba, dörtlü turbo 6,2 litrelik V8 motoruyla 1307 beygir gücü ve 1400 Newton metre tork üretiyor. Böylece araç 0’dan 100’e 2,47 saniyede çıkabiliyor. Red’in maksimum hızının ise saatte 400 km’nin üzerinde olduğu belirtiliyor.

Hiper araç adını kızıl çaylak adlı yırtıcı kuştan alıyor. Bu hayvanın Almanca’daki adı Rotmilan. Pek çok yırtıcı kuş gibi, Milan Red de mümkün olduğunca hafif olmayı hedefliyor. Üretici firma bu makinenin karbon fiber yapısı sayesinde sadece 1300 kg ağırlığında olacağını söylüyor. Ayrıca süspansiyon çatalı da karbon fiberden üretilmiş. Milan bu uygulamanın, yola çıkacak arabalarda bir ilk olduğunu söylüyor.

İşlev formun önünde

Red işlevselliğe öncelik veriyor gibi görünüyor. Ön, arka ve yandaki büyük hava delikleri bir amaca hizmet ediyor gibi görünüyor ama aynı zamanda tasarımı bölerek dış yapının tarzının tek parça gibi görünmesini engelliyor. Milan henüz aracın içine dair bir fotoğraf paylaşmadı ancak aracın ön panelinde, şoförün kalp ritmini gösteren bir ibre olacağını belirtiyor. İlginç ama gereksiz bir özellik.

Milan bu araçtan sadece 99 adet üretmeyi ve her bir aracı 2 milyon Avro’ya (11,7 milyon Lira) satmayı planlıyor. Şirket şimdiden 18 adet sipariş aldığını söylüyor. Milan bu aracın en iyi Avusturya mühendisliğini temsil etmesini istiyor. Bunun için aracı ülkede üretmenin yanı sıra, AVL ve Pankl Racing Systems gibi şirketlerden ülkenin motor sporları uzmanları ile birlikte çalışıyorlar.

Kaynak: Yahoo

Avusturyalı otomobil üreticisi Milan, yeni Red hiper aracıyla zengin müşterilerine farklı bir şey sunabileceğini düşünüyor. Alçak tabanlı spor araba, dörtlü turbo 6,2 litrelik V8 motoruyla 1307 beygir gücü ve 1400 Newton metre tork üretiyor. Böylece araç 0'dan 100'e 2,47 saniyede çıkabiliyor. Red'in maksimum hızının ise saatte 400 km'nin üzerinde olduğu belirtiliyor. Milan Red sadece 99 adet üretilecek ve tanesi 2 milyon Avro'ya satılacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği