Bulgaristan’dan çıkan iddialı konsept otomobil: Alieno Arcanum

Bulgaristan’da 2015 yılında kurulan Alieno adlı otomobil şirketi, dünyanın en güçlü hiper otomobili olacağını iddia ettiği Arcanum’un özelliklerini açıkladı

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bulgaristan’da 2015 yılında kurulan Alieno adlı otomobil şirketi ilk otomobili Arcanum’un özelliklerini açıkladı. Alieno Arcanum, dünyanın en güçlü hiper otomobili olmayı amaçlıyor. Şirketin yayımladığı basın açıklamasında konsept tasarımları da paylaşılan Arcanum fütüristik bir görünüme sahip olacak.

Alieno, İtalyanca’da ‘uzaylı’ demek. Arcanum ise Latince kökenli, ‘gizemli’ anlamına gelen bir kelime. Bu yüzden aracın gelecekten gelmiş gibi görünmesi tesadüf değil. Aracın özelliklerini incelediğimizde de günümüze ait bir araba olmadığını fark etmek uzun sürmüyor. Alieno’nun kurucusu ve CEO’su Ahmed Merchev ‘acımasız bir teknik üstünlük’ amaçladıklarını belirtiyor.

Yayımlanan basın açıklamasına göre araç 5221 beygir gücüne ya da 3840 kilowatt güce sahip. 8880 NM tork ve saatte 488 km hız bu aracı yollarda görebileceğiniz en güçlü ve en hızlı otomobil yapıyor. Bu gücü dizginleyebilmek için de araca üç farklı frenleme sistemi yerleştirilmiş. Alieno mühendislerinin bu kadar güçlü bir aracın normal bir otomobil gibi kullanılabilmesini sağlaması projenin en zorlu aşamalarından birini oluşturmuş. Şirketin hedefi sadece çok güçlü bir araba üretmek değil bu arabanın aynı zamanda konforlu ve güvenli bir şekilde kullanılabiliyor olması gerekiyor.

Elektrikli motorla çalışacak

Arcanum’a gücünü veren şey 24 adet elektrikli motor. Bu motorları çalıştırmak için de SBP (180kW/h), TBP (120kW/h) ve RBP (60kW/h) şeklinde 3 farklı batarya sunulacak. Bu bataryaların %100 şarj edilmesinin sırasıyla 10, 20 ve 30 dakika süreceği belirtiliyor. SBP bataryanın tek şarjda 1000 km’nin üzerinde menzil sunacağı ifade ediliyor.

Alieno, Arcanum’un 4 farklı modelini üretecek. Bu modellerden RP2 750 bin Avro’ya, RP3 1 milyon Avro’ya, RP4 1 milyon 250 bin Avro’ya, RP5 ise 1 milyon 500 bin Avro’ya satılacak. Basın bülteninde sunulan veriler gerçeği yansıtıyorsa bu fiyatlar bir hiper araba için normal sayılabilir. Ancak şirketin sadece 2 yıllık olduğunu, daha önce hiç araba üretmediğini ve şu anda sunduğu şeyin sadece bir konsept tasarım ve bazı rakamlar olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Yani Alieno şu anda en fazla bir uzaylı kadar gerçek. Gerçek olduğunu iddia eden bir grup insan var ancak henüz elle tutulur bir kanıt sunulmuş değil.

Kaynak: Gizmodo

Bulgaristan’da 2015 yılında kurulan Alieno adlı otomobil şirketi ilk otomobili Arcanum’un özelliklerini açıkladı. Alieno Arcanum, dünyanın en güçlü hiper otomobili olmayı amaçlıyor. Şirketin yayımladığı basın açıklamasında konsept tasarımları da paylaşılan Arcanum fütüristik bir görünüme sahip olacak. Yayımlanan basın açıklamasına göre araç 5221 beygir gücüne ya da 3840 kilowat güce sahip. 8880 NM tork ve saatte 488 km hız bu aracı yollarda görebileceğiniz en güçlü ve en hızlı otomobil yapıyor.Bir yanıt

  1. Mandroid avatarı
    Mandroid

    Lamborghini Sesto Elemento’ya çok benziyor, yanda ki elips ızgaralar da Bugatti Chiron’a, ikisinin karması gibi bir şey olmuş.

Yorumunuz: