McLaren son F1 modelini satıyor

1990'ların en hızlı spor otomobili McLaren F1 modellerinin sonuncusu McLaren special Operations tarafından önümüzdeki günlerde satışa sunulacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Britanyalı spor otomobil üreticisi McLaren‘in 1990’larda ürettiği McLaren F1 modeli bir dönemin efsane otomobilleri arasına adını yazdırmıştı. Saatte 370 km’ye çıkabilen araç, o dönemde satın alabileceğiniz en hızlı otomobildi. Yıllar geçti ve McLaren’in hız rekorunu kıran bir çok yeni otomobil üretildi. Ancak F1 değerinden bir şey kaybetmedi. Aksine, son kalan modelleri daha da değerli hale geldi.

En son 1999’da üretilen ve dünya üzerinde sadece 106 adet bulunan aracın sonuncusu McLaren tarafından satışa sunuluyor. Şirketin elinde bulunan son F1, 4500 km yol kat etmiş. Bu aracın sıfır modelini bulmak mümkün olmadığı için şu anda en yeni model bu. McLaren’den yapılan açıklamaya göre araç, üretildiği 1998 yılından bu yana McLaren Special Operations ekibi tarafından özenle muhafaza edilmiş ve fabrika koşullarında satışa sunuluyor. Ayrıca bu araç, 1998 yılında tamamen el işçiliğiyle üretilen 6 adet F1 modelinden biri.

mclaren

Aracın 627 beygir gücüne sahip 6.1 litrelik motoru BMW tarafından üretilmiş. Karbon siyahı kaportanın altında 17 inçlik magnezyum tekerlekler bulunuyor. Aracın iç kısmında ise önde ve ortada siyah ve kırmızı deriden üretilmiş bir sürücü koltuğu ve arkada iki adet alcantara yolcu koltuğu bulunuyor.

McLAren araç için herhangi bir fiyat belirtmedi ancak geçtiğimiz dönemde başka F1 modellerinin açık artırmada 8,5 milyon dolara alıcı bulduğu biliniyor. Hatta geçtiğimiz yılın Ağustos ayında McLaren F1 LM modeli 13,75 milyon dolara satılmıştı. Bu son McLaren’in daha ucuza satılması beklenmiyor.

Spor otomobil üreticisi McLaren, efsanevi F1 modelinin ellerinde kalan son ürününü satışa sunacağını açıkladı. 1998 yılında, tamamen el işçiliğiyle üretilen otomobil sadece 4500 km yol kat etmiş durumda ve fabrika koşullarında satışa sunuluyor.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği