Shell kendi otomobilini üretti

Shell'in Project M adını verdiği mini şehir otomobili, 100 km'de 2,64 litrelik yakıt tüketimiyle yakıt tasarrufunu yeni bir boyuta taşıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Teknoloji dünyasında bazen yazılım firmalarının donanım ürettiğini görüyoruz. Bunun en önemli sebebi firmaların kendi ürünlerinden maksimum verimi alabilecek cihazlara ihtiyaç duymaları. Ancak bu yöntemin otomotiv dünyasında kullanılması sık rastlanan bir durum değil. Bir yakıt üreticisi olan Shell ezber bozan bir hamleyle, yakıtı en etkili şekilde kullanması hedeflenen bir araç üretti.

Project M adı verilen mini araç gerçekten de amacına hizmet ederek, kendi klasmanındaki araçlara göre üçte bir, ortalama bir aile arabasına göre ise yarı yarıya daha az yakıt tüketiyor. Uzmanların bir yıl süren çalışmasının ardından aracın saatte 70 km hızla yapılan 100 kilometrelik bir seyahati sadece 2,64 litrelik benzinle gitmesi sağlandı. Karşılaştırmak isteyenler için, 100 kilometrede ortalama 4 litrenin altında yakan dizel araçlar oldukça başarılı kabul ediliyor.

Aracın bu düşük yakıt tüketimi seviyesine ulaşabilmek için pek çok detaya dikkat edildi. Sadece 550 kg ağırlığında olan Project M hafifliğini geri dönüştürülebilir karbon fiber ile üretilmiş olmasına borçlu. Neredeyse tüm parçaları geri dönüştürülebilen araç bu yönüyle de oldukça çevreci.

Yakıt tüketimine katkıda bulunan bir başka nokta ise tasarım. Aracın tasarımı rüzgar direncini azaltacak şekilde yapıldı. Böylece aracın ekstra enerji harcamasına gerek kalmıyor. Aracın oval yapısı aerodinamik açıdan avantaj sağlarken, bu yapıya zarar veren yan aynalar da komple çıkarılmış. Aynaların işlevi, aracın arkasına yerleştirilen kameraların görüntüsü ön panele verilerek sağlanıyor. Arka tekerin üzerine kadar inen etek kısmı da yine aerodinamik yapı göz önünde bulundurularak tasarlanmış. Shell aracın tasarımında, daha önce Formula 1’de görev alan, McLaren F1 aracının tasarımcısı Gordon Murray ile birlikte çalıştı.

Toplam 2,5 metre uzunluğa ve 1,35 metre genişliğe sahip aracın yüksekliği 1,6 metre. Aracın bu küçük boyutları onu özellikle büyük şehirlerde kullanım için ideal bir araç haline getiriyor. Sadece 6 metrelik bir çap içinde dönüş yapabilen araç önde 1 sürücü koltuğu arkada 2 yolcu koltuğu olmak üzere toplam 3 kişi taşıyabiliyor.

Shell’in yakıtları ile uyumlu çalışması için özel üretilen 660 cc’lik benzinli motor 64 Nm tork üretebiliyor. Saatte 157 km maksimum hıza ulaşabilen aracın hızı 145 km ile sınırlandırılmış. Project M 0’dan 100’e 15.8 saniyede çıkabiliyor.

Otomobil yakıtı üreticisi Shell, kendi yakıtları ile uyumlu çalışması için mini bir şehir otomobili üretti. Project M adı verilen araç, 100 km'de 2.64 litre ile ortalama bir aile arabasının yarısı kadar yakıt tüketiyor. Sadece 2,5 metre uzunluğunda olan Project M 1 şoför ve 2 yolcu olmak üzere toplam 3 kişiyi taşıyabiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği