Küresel ısınmanın yüzde 71’inin sebebi 100 büyük şirket

Yeni bir rapora göre 1988’den bu yana salınan sera gazlarının yüzde 70’inden fazlası, sadece 100 şirketin çalışmalarından kaynaklanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni bir rapora göre 1988’den bu yana salınan sera gazlarının yüzde 70’inden fazlası, sadece 100 şirketin çalışmalarından kaynaklanıyor. Carbon Majors Report, fosil yakıt üreten az sayıda şirketin, karbon salınımına ne kadar fazla etki ettiğinin altını çiziyor.

Geleneksel olarak geniş ölçekli sera gazı salınımı verisi ulusal seviyede toplanır. Ancak bu rapor sadece fosil yakıt üreticilerine odaklandı. Halka açık salınım rakamlarının kullanılması ile oluşturulan rapor, küresel ısınmanın engellenmesinde şirketlerin ve yatırımcıların ne denli etkisi olabileceğini ortaya koyuyor.

Türlerin yok olmasıyla kıtlık baş gösterebilir

Rapora göre 1988’den bu yana gerçekleşen endüstriyel sera gazı salınımının yarısından fazlasının 25 adet şirket ve devlet kurumu aracılığıyla ortaya çıktığını ifade ediyor. Bu kuruluşların iklim değişikliğine katkısının ne kadar fazla olduğu, geçmiş raporlar da incelenerek doğrulanabiliyor.

ExxonMobil, Shell, BP ve Chevron gibi büyük petrol üreticileri, karbon salınımına en çok katkı yapan şirketler arasında yer alıyor. Eğer fosil yakıtlar geçtiğimiz 28 yılda olduğu gibi, önümüzdeki 28 yıl boyunca da bu hızla çıkarılmaya devam ederse, yüzyılın sonunda ortalama sıcaklıklarda 4 derecelik bir artış kaçınılmaz olacak. Bu da pek çok hayvan ve bitki türünün yok olmasına ve yiyecek kıtlığı yaşanmasına sebep olabilir.

Ortak çaba gerekli

Tabii ki bu şirketler çıkardıkları petrolü kendileri kullandıkları için küresel ısınmaya katkı yapmıyor. Milyarlarca müşteriye satılan fosil yakıtlar her gün daha fazla karbon salınımına sebebiyet veriyor. Ancak bu şirketlerin artık fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmasıyla küresel ısınmanın engellenmesinde ciddi bir gelişme sağlanabilir.

Şirketler de gerekli değişimlerin farkında olduğu için bu yönde adım atmaya başladı. Shell 2015 yılında kurduğu yenilenebilir enerji koluna 1,7 milyar Dolar yatırım yaptı. Aralarında Apple, Facebook, Google ve Ikea gibi dev şirketlerin bulunduğu yaklaşık 100 kadar şirket de RE100 inisiyatifi altında tamamen yenilenebilir enerji kullanmak için çalışmalarını devam ettiriyor. Otomobil üreticisi Volvo da 2019’dan itibaren artık sadece hibrit ve elektrikli araç üreteceğini açıkladı.

Tüm bu değişikliklerle gelecekte fosil yakıt kullanımının ve dolayısıyla karbon salınımının azaltılması amaçlanıyor. Raporlardaki veriler, bu hedeflere ulaşmak için büyük şirketlerin ve devletlerin politikalarının önemine dikkat çekiyor.

Kaynak: The Guardian

Yeni bir rapora göre 1988’den bu yana salınan sera gazlarının yüzde 70’inden fazlası, sadece 100 şirketin çalışmalarından kaynaklanıyor. Carbon Majors Report, fosil yakıt üreten az sayıda şirketin, karbon salınımına ne kadar fazla etki ettiğinin altını çiziyor. Geleneksel olarak geniş ölçekli sera gazı salınımı verisi ulusal seviyede toplanır. Ancak bu rapor sadece fosil yakıt üreticilerine odaklandı. Halka açık salınım rakamlarının kullanılması ile oluşturulan rapor, küresel ısınmanın engellenmesinde şirketlerin ve yatırımcıların ne denli etkisi olabileceğini ortaya koyuyor.Bir yanıt

  1. Eda Utku Küngör avatarı
    Eda Utku Küngör

    Acaba Trump beyin bunlardan kaç tanesinde hissesi var…

Yorumunuz: