Petrol tabanlı araçlar için son 20 yıl

CAT adlı organizasyonun raporuna göre 2035 yılında petrol tabanlı araç üretmeyi bırakmamız, 2050'de ise tüm petrol tabanlı araçlardan kurtulmamız gerekiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Üç farklı Avrupalı araştırma grubu tarafından desteklenen İklim Eylem Takibi (CAT) adlı organizasyonun yayınladığı rapora göre, 2035’te petrol tabanlı otomobil üretmeyi bırakmamız, 2050’de ise tüm petrol tabanlı araçlardan kurtulmamız gerekiyor.

Limit 1,5 derece

Geçtiğimiz Aralık ayında Paris’te yapılan zirvede dünya liderleri, endüstriyel dönemin öncesine göre küresel ısınmanın, 2 dereceden çok daha düşük bir seviyede tutulması gerektiğini belirtmiş, hedef olarak ise 1,5 dereceyi belirlemişti. Dünyada hava sıcaklığının ortalama 1,5 dereceden fazla artması, deniz seviyesinin yükselmesine ve pek çok ülkenin sular altında kalmasına sebep olabilir.

Hava sıcaklığının artmasının sebebi ise atmosferde biriken sera gazları. Bu gazlar ısının atmosferden çıkmasına engel olarak Dünya’nın git gide daha sıcak bir gezegen haline gelmesine sebep oluyor. Petrol tabanlı taşıtlar, sera gazlarının yüzde 14’ünü oluşturuyor. Bu sebeple bilimciler elektrikli, biyoyakıtlı ya da hidrojen tabanlı araçların yaygınlaşması gerektiğini söylüyor.

GM ve Toyota şimdiden hazır

Raporda Tesla ve General Motors tarafından üretilen elektrikli araçlara yer verildi. General Motors, bu raporla paralel olarak yaptığı açıklamada, 2050 yılına kadar tüm fabrikalarında enerji ihtiyacını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamayı hedeflediğini açıkladı. Cesurca olarak nitelendirilen bu hedefin diğer şirketlerin de dikkatini bu yöne çekeceği düşünülüyor.

Toyota’nın da 2050 öncesinde tüm araçlarının karbon salınımını yüzde 90 azaltma hedefi bulunuyor. Bu hedefler, bugünden itibaren başlayacak çalışmalar ile erişilebilecek, gerçekçi hedefler. Ancak tüm dünyada bu tarz uygulamaların hedeflenen tarihte gerçekleşmesi için ayrıca çaba sarf etmek gerekiyor.

Değişiklikler yeterli olmayabilir

Çalışmada, şu anki gidişat göz önüne alındığında, Avrupa Birliği, Çin ve ABD’de elektrikli araç kullanımının 2030’da sadece yüzde 5 oranında olacağı tahmin ediliyor. Bu sebeple, ulaşım sektörünün karbon salınımını engellemek için yeni önlemler alınması gerektiği ifade ediliyor.

Kaynak: Reuters, Clean Technica

Üç farklı Avrupalı araştırma grubu tarafından desteklenen İklim Eylem Takibi (CAT) adlı organizasyonun yayınladığı rapora göre, küresel ısınmayı kontrol altına almak için 2035'te petrol tabanlı otomobil üretmeyi bırakmamız, 2050'de ise tüm petrol tabanlı araçlardan kurtulmamız gerekiyor. Paris'te dünya liderleri tarafından konulan 1,5 derece ısınmanın üzerine çıkılmaması hedefine ulaşmak için ulaşımda karbon salınımını 35 yıl içinde sıfıra indirmemiz gerekiyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği