Şifrelerini ver ABD vizeni al

ABD’ye gelen yabancılar, artık ülkeye giriş yapabilmek için telefonlarını ve tüm şifrelerini gümrük görevlilerine vermek zorunda kalabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Trump yönetiminin ‘aşırı güvenlik incelemesi’ çerçevesinde ABD’ye gelen yabancılar artık ülkeye giriş yapabilmek için telefonlarını ve tüm şifrelerini gümrük görevlilerine vermek zorunda kalabilir. Önerilen yeni inceleme prosedürleri, ziyaretçilerin inançları ve ideolojileri hakkında özel soruları da yanıtlamasını gerektirebilir.

Yöneticiler ayrıca vize başvurusu yapan kişilerin ABD büyükelçiliklerinde daha fazla incelemeye tabi tutulmasını da talep ediyor. Kural değişiklikleri henüz tam olarak şekillenmedi ancak öneriler, vizeye başvuranların telefonlarının ve iletişimde olduğu kişilerin bilgilerinin incelenmesi yönünde.

Trump yönetiminde incelemeler arttı

Şu anda ABD güvenlik görevlilerinin gerekli gördüğünde ülkeye giriş yapan kişilerin telefonunu inceleme yetkisi bulunuyor ancak bu yetki çok nadiren kullanılıyor. Değişiklik gerçekleşirse telefon incelemeleri çok fazla artabilir. Zaten 2016 yılında ABD’ye girişte cihazları incelenen kişi sayısı bir önceki yıla göre 5 kat artmıştı. Trump yönetiminin bu rakamları daha da artırması bekleniyor.

Ülkeye giriş yapanların telefonlarının incelenmesi önerisi geçmişte sivil haklar gruplarının tepkileriyle karşılaşmıştı. Eski istihbarat çalışanı April Doss ise, herkesin verilerinin incelenmesinin, istihbarat konusunda çok fazla gereksiz bilgiye ve kirliliğe sebep olarak güvenlik görevlilerinin işini daha da zorlaştıracağının altını çizmişti.

Müttefikler de tehlikede

Şu anda ABD vizesine başvuranlar, sosyal medya hesaplarını açıklamayı tercih edebiliyor. Yeni yasayla bu işlemin de zorunlu hale getirilmesi gündemde. Önceki uygulamaları genellikle Müslüman ülkelere yönelik olan Trump yönetimi, yeni değişikliklerin tüm yolcuları kapsayacak şekilde düzenlenmesini istiyor. Yani ABD’nin müttefiki olarak görülen Fransa ve Almanya’nın yanı sıra, vizesiz olarak ABD’yi ziyaret edebilen Birleşik Krallık, Japonya ve Avustralya gibi ülkelerin vatandaşları da bu sıkı denetimlere tabi tutulabilir.

 

Ülke listesi henüz netleşmedi ama ABD Devlet Bakanı Rex Tillerson, elçilik ve büyükelçiliklere, artırılmış incelemeleri gerektirecek toplulukları belirlemeleri için talimat gönderdi. Avrupa Birliği, yeni düzenlemeyle vatandaşlarının verilerinin ABD hükumeti tarafından toplanıp kontrol edilmesi konusunda endişelerini dile getirdi.

Kaynak: ZDNet

 

Trump yönetiminin ‘aşırı güvenlik incelemesi’ çerçevesinde ABD’ye gelen yabancılar artık ülkeye giriş yapabilmek için telefonlarını ve tüm şifrelerini gümrük görevlilerine vermek zorunda kalabilir. Önerilen yeni inceleme prosedürleri, ziyaretçilerin inançları ve ideolojileri hakkında özel soruları da yanıtlamasını gerektirebilir. Yöneticiler ayrıca vize başvurusu yapan kişilerin ABD büyükelçiliklerinde daha fazla incelemeye tabi tutulmasını da talep ediyor. Kural değişiklikleri henüz tam olarak şekillenmedi ancak öneriler, vizeye başvuranların telefonlarının ve iletişimde olduğu kişilerin bilgilerinin incelenmesi yönünde.2 yanıt

 1. Mehmet avatarı
  Mehmet

  Haberin başlığı sosyal medya hesaplarının kullanıcı adı ve şifrelerinin verilmesi gerektiğini ima ediyor ancak kaynaktaki habere göre yalnızca sosyal medya platformunun adı (Facebook, Twitter vb.) ve kullanıcı adı isteniyor. Bu bilgileri doldurmanın da seçime bağlı olduğuna değinilmiş.

  1. Semih Sönmez avatarı

   Mehmet bey merhaba,

   Haberin orijinalinde yer alan şu cümlede başvuru sırasında şifrenin istenebileceğine değiniliyor:
   “The plans also suggests that travelers may also be asked their social media account passwords prior to being granted a visa, a step-up from the current entry system that allows travelers to disclose their profiles voluntarily.”

   Mevcut uygulamada sosyal medya bilgileri seçime bağlı ama önerilen planda şifrelerin de talep edilmesi düşünülüyor.

Yorumunuz: