ABD’de her uçak yolcusuna yüz taraması yapılacak

ABD'de şu anda 15 havalimanında kullanılan yüz taraması sistemi yakında ülkedeki tüm havalimanlarına yerleştirilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Gümrük ve Sınır Koruma Birimi (CBP) yüz tanıma teknolojisini ABD’den ayrılan her ticari uçuşta kullanma kararı aldı. CBP şu adna yüz tanıma teknolojisini ABD’deki 15 havalimanında kullanıyor. Sistem, havalimanının giden yolcu kapısına yaklaşan kişilerin fotoğrafının çekilmesi ile çalışıyor. Fotoğraf daha sonra vize ve pasaport başvuruları ile karşılaştırılarak bir eşleşme aranıyor. Daha sonra bir çıkış kaydı oluşturuluyor. Fotoğraf herhangi bir belgeyle eşleşmezse kişi daha yakından inceleniyor.

2018 Mali Yılı Giriş/Çıkış Vize Süresi İhlali Raporu’nda CBP’nin biyometrik çıkış kayıtlarını daha fazla kullanmak istediği ve önümüzdeki dört yıl içinde ABD’den çıkış yapan uçakların yüzde 97’sinin bu sistemle inceleneceği belirtiliyor. Bunun sebebi ise teknolojinin oldukça güvenilir olması ve böylece vize süresi geçmiş kişilerin tespitini kolaylaştırması.

İki yılda, vizesi geçmiş 7 bin kişiyi tespit etti

Yüz tanıma sistemini kullanan 15 havalimanında 15 bin adet uçuşta iki milyon yolcu bu sistemle tarandı. Bunlar arasından 7 bin kişinin vize süresini aştığı görüldü. Sistemin sadece 2017’den bu yana kullanıldığı düşünüldüğünde CBP’nin neden yüz tanıma sistemini önemli bir araç olarak gördüğünü anlamak zor değil. Sistem ayrıca geçtiğimiz yıl başkasının kılığına giren birini tespit etmek için de kullanıldı ve bu kişinin ABD’ye girişi yasaklandı.

Şimdilik bu teknolojiyi kullanmayan havalimanlarında vize süresi kontrolü için hava yolu şirketlerinin uçuş manifestoları kullanılmaya devam edecek. Ancak tüm havalimanlarına bu sistem kurulduktan sonra aynı sistem karadaki sınırlara da yerleştirilecek.

Kaynak: Mashable

ABD Gümrük ve Sınır Koruma Birimi (CBP) yüz tanıma teknolojisini ABD'den ayrılan her ticari uçuşta kullanma kararı aldı. CBP şu adna yüz tanıma teknolojisini ABD'deki 15 havalimanında kullanıyor. Sistem, havalimanının giden yolcu kapısına yaklaşan kişilerin fotoğrafının çekilmesi ile çalışıyor. Fotoğraf daha sonra vize ve pasaport başvuruları ile karşılaştırılarak bir eşleşme aranıyor. Daha sonra bir çıkış kaydı oluşturuluyor. Fotoğraf herhangi bir belgeyle eşleşmezse kişi daha yakından inceleniyor. Sistemin kullanıldığı 15 havalimanında iki yılda 2 milyon kişi incelendi ve bunların arasından vizesi geçmiş 7 bin kişi tespit edildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği