ABD vize başvurularında sosyal medya hesaplarını da istiyor

Yeni alınan karara göre ABD vizesine başvuran neredeyse herkes sosyal medya hesap bilgilerini de vermek zorunda.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yeni vize düzenlemeleri, başvuran herkesi beş yıl boyunca kullanacakları e-posta adreslerini, telefon numaralarını ve sosyal medya hesap bilgilerini vermekle yükümlü tutuyor. Teklifin geçtiğimiz yıl vizeye başvuranların sayısı düşünüldüğüne yılda 14,7 milyon kişiyi etkileyeceği tahmin ediliyor.

Bazı diplomatik ve resmi vize adayları yeni tedbirlerden muaf tutulacak. Bununla birlikte, çalışmak veya okumak için ABD’ye gelen kişilerin bilgilerini teslim etmesi gerekecek. Dışişleri Bakanlığı kararla ilgili olarak “Aynı anda hem ABD vatandaşlarını korumak adına tarama işlemlerimizi iyileştirmek hem de ABD’ye  meşru seyahat etmeyi kolaylaştıran mekanizmalar bulmak için sürekli çalışıyoruz,’’ dedi.

Daha önce, dünyanın yalnızca terör örgütleri tarafından kontrol edilen bölgelerinde yaşayan insanlar gibi, ek güvenlik kontrolü gerektiren başvuruların bu verileri teslim etmesi gerekiyordu. The Hill ile konuşan bir yetkiliye göre, sosyal medya hesapları hakkında yalan söyleyen herkes “ciddi sonuçlar” ile karşı karşıya kalabilir.

Karara STK’lardan itiraz

Bu arada, American Civil Liberties Union (Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği) adında bir sivil toplum örgütü, “böyle bir sosyal medya kontrolünün etkili veya adil olduğuna dair ellerinde herhangi bir kanıt olmadığını” söyledi ve bu kararın insanların internet kullanırken kendi kendilerini sansürlemelerinden başka bir şeye yaramayacağını düşündüklerini ekledi.

Kaynak: BBC

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yeni vize düzenlemeleri, başvuran herkesi beş yıl boyunca kullanacakları e-posta adreslerini, telefon numaralarını ve sosyal medya hesap bilgilerini vermekle yükümlü tutuyor. Bazı diplomatik ve resmi vize adayları yeni tedbirlerden muaf tutulacak. Bununla birlikte, çalışmak veya okumak için ABD'ye gelen kişilerin bilgilerini teslim etmesi gerekecek.

 

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği