Çin’in yeni politikası: her aileye tek köpek!

Perşembe günü yürürlüğe giren yeni yasaya göre Çin'in Qingdao şehrindeki her hanenin yalnızca bir köpeği olabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Perşembe günü yürürlüğe giren yeni yasaya göre Çin’in Shandong eyaletinin en önemli ticari ve turistik merkezi Qingdao’daki her hanenin yalnızca bir köpeği olabilir. Bu yasayla evcil hayvan sayısını kontrol altına almayı planlayan yönetim, karara uymayanlara 2 bin Yuan (yaklaşık bin TL) ceza verileceğini açıkladı. Ayrıca Legal Daily’de yer alan habere göre kamu güvenliği bürosu ve yerel hayvancılık departmanının ortaklaşa yürürlüğe koyduğu yerel yönetmelik, bilgilerinin yazdığı bir etiket takılması koşuluyla köpeklerin dışarıda gezdirilmesine izin veriyor. Etiket ise köpeklerin kaydının yapıldığı sırada 400 Yuan’a (yaklaşık 200 TL) temin edilebiliyor.

Yasaya göre şehirde 40 köpek türünü beslemek yasak. Ceza almış ve davranışını ‘düzeltmeyen’ evcil hayvan sahiplerinin köpeklerine yerel yönetim tarafından el konulması söz konusu. Yasa birçok internet kullanıcısı tarafından köpek sahiplerinin farkındalığını artıracağı düşünülerek olumlu tepki aldı.

Sebep olarak insanları ısıran köpekler gösterildi

Yasanın öncesinde köpeklerin insanları ısırdığı haberleri yaygınlaşmaya başlamıştı. Mayıs ayında ülkenin güneybatısında yer alan Guizhou eyaletinde gerçekleşen son olaylardan birinde bir köpek tarafından saldırıya uğrayan 3 yaşındaki bir çocuğa 200 dikiş atıldı. İnternette dikkat çeken yazılardan birinde bu yasanın ülkenin tamamında yürürlüğe girmesi önerildi. Bu öneri oldukça beğenildi (like aldı).

Diğer eyaletlerde de benzer kurallar var

Qingdao bu tarz kuralları olan tek şehir değil. Ülkenin güneybatısındaki eyaletlerden biri Siçuan’da da buna bezer kurallar var. Eyaletin başkenti Chengdu’da 2009’da her haneye bir köpek sınırı getirilmişti. Şehirde yaşayanlar, köpekleri komşularını rahatsız ederse, birini yaralarsa ya da gezinirken kakaları poşetle alınıp atılmazsa cezaya çarptırılıyor.

Bunlardan ayrı olarak Heilongjiang eyaletinin başkenti Harbin’de 50 cm’den yüksek ve 70 cm’den uzun köpeklerin bakılması yasak.

Kaynak: ECNS

Perşembe günü yürürlüğe giren yeni yasaya göre Çin'in Shandong eyaletinin en önemli ticari ve turistik merkezi Qingdao’daki her hanenin yalnızca bir köpeği olabilir. Bu yasayla evcil hayvan sayısını kontrol altına almayı planlayan yönetim, karara uymayanlara 2 bin Yuan (yaklaşık bin TL) ceza verileceğini açıkladı. Ayrıca Legal Daily’de yer alan habere göre kamu güvenliği bürosu ve yerel hayvancılık departmanının ortaklaşa yürürlüğe koyduğu yerel yönetmelik, bilgilerinin yazdığı bir etiket takılması koşuluyla köpeklerin dışarıda gezdirilmesine izin veriyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği