Çin, polis köpeklerini klonluyor

Çin'de başarılı polis köpeklerinin hamilelik yaşamadan genlerini yeni nesillere aktarması için klonlama işlemi gerçekleştiriliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin’de türünün ilk örneği olduğuna inanılan klonlanmış bir köpek Yunnan eyaletinde polis köpeği eğitiminin masraflarını azaltmak amacıyla eğitilmeye başladı. Kunxun adı verilen dişi köpek 19 Aralık’ta doğdu ve 5 Mart’ta Kunming Polis Köpeği Merkezinde eğitimlerine başladı. Kunxun, Pekin merkezli biyoteknoloji firması Sinogene tarafından, Huahuangma adlı 7 yaşındaki dişi bir köpekten klonlandı. Klonlama işlemi Kamusal Güvenlik Bakanlığının bir araştırma programının bir parçası olarak gerçekleştirildi.

Kunxun’un eğitiminden sorumlu görevli Wan Jiusheng “Huahuangma dedektiflere düzinelerce cinayet incelemesinde yardımcı oldu ve 2016’da birinci seviye unvanını kazandı” diyor. Huahuangma’nın polis köpeği olarak gösterdiği üstün başarılar, genlerinin klonlama için kullanılmasında önemli bir faktör oldu.

Huahuangma hamilelik yaşamadan genlerini aktardı

Huahuangma gibi bir köpeği yetiştirmek 4-5 yıl sürüyor ve bu süreçte yüz binlerce Yuan para harcanıyor. Gerçek görevlerde kullanılan polis köpekleri genellikle çiftleştirilmiyor. Klonlama programı, araştırmacıların başarılı köpeklerin genlerini para ve vakit kaybetmeden kopyalamasını sağlıyor.

Wan, 3 aylık Kunxun’un şimdiden farklı koşullara uyum sağlama, acil durumlara yanıt verme, avcılık, işitme ve koklama gibi alanlarda önemli başarı gösterdiğini hatta bazı çalışmalardan A notu aldığını söylüyor. Wan ve diğer eğitmenler köpeğin koklama yeteneğini geliştirmek için çalışıyor. Klonlanmış bir köpek olarak Kunxun’un hiç kardeşi yok. Bu yüzden daha bağımsız bir köpek. Ama diğerleri ile birlikte çalışabilmek polis köpeklerinin önemli bir özelliği. Bu yüzden deneyimli ve bilgili eğitmenler Kunxun’u iki adet, daha uyumlu köpekle birlikte yetiştiriyor.

Sadece genler yetmiyor

Ülkenin ilk klonlanmış polis köpeği olarak Kunxun doğumunun ardından çok ilgi gördü. Büyük bir potansiyeli olsa da eğitmenler ve araştırmacılar köpeğin gerçek görevlere gitmesi ve Huahuangma kadar başarılı olması için çok fazla eğitimden geçmesi ve tecrübe edinmesi gerektiğini belirtiyor.

Kunxun altı aylık olduğunda takip, izleme, kitle kontrolü ve bomba arama eğitimlerine tabi tutulacak. 10-12 aylık olduğunda ise hizmete başlayabilecek.

Araştırmacılar klonlamanın şimdilik deneysel bir yöntem olduğunu ve doğal yetiştirmenin yerini alamayacağını söylüyor. Bu yöntemi geliştirmek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kaynak: Xinhuanet

Çin'de türünün ilk örneği olduğuna inanılan klonlanmış bir köpek Yunnan eyaletinde polis köpeği eğitiminin masraflarını azaltmak amacıyla eğitilmeye başladı. Kunxun adı verilen dişi köpek 19 Aralık'ta doğdu ve 5 Mart'ta Kunming Polis Köpeği Merkezinde eğitimlerine başladı. Kunxun, Pekin merkezli biyoteknoloji firması Sinogene tarafından, Huahuangma adlı 7 yaşındaki dişi bir köpekten klonlandı. Klonlama işlemi Kamusal Güvenlik Bakanlığının bir araştırma programının bir parçası olarak gerçekleştirildi. Kunxun'un eğitiminden sorumlu görevli Wan Jiusheng "Huahuangma dedektiflere düzinelerce cinayet incelemesinde yardımcı oldu ve 2016'da birinci seviye unvanını kazandı" diyor. Huahuangma'nın polis köpeği olarak gösterdiği üstün başarılar, genlerinin klonlama için kullanılmasında önemli bir faktör oldu.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği