Haftanın Özeti: 231

25 - 31 Mart 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Salı günü yaptığı oylamada Avrupa Parlamentosu  2021’e kadar AB’de yaz ve kış saati uygulamalarına son verilmesi kararı aldı. Bu öneriler doğrultusunda her üye ülke yılda iki kez saatleri değiştirmek, daimi yaz saatini kullanmak ya da daimi kış saatini kullanmak arasında tercih yapacak. 28 üye ülkenin tamamının 2020 Nisan ayından önce Avrupa Komisyonu’na kararını bildirmesi gerekiyor. Daha sonra ülkeler, bloğun aldığı karara göre, tek pazarın sorunsuz işlemesine engel olmayacak şekilde yeni saatleri kullanmaya başlayacaklar.

Papa Francis, Perşembe günü, dünyanın dört bir yanından gelen üç genç kızın yardımıyla bir satır kod yazarak bilgisayar tarihine geçti. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Geliştirme Hedefleri‘ni öne çıkarmak için yazılan uygulamaya bir satır kodla destek olan Papa Francis böylece tarihte kod yazan ilk Papa oldu. Papa’nın yazdığı setScreen(“por la paz”); satırıyla tamamlanan uygulamada bir anı plaketi üstünde şu ifade yer aldı: “”Bilgisayar bilimi genç insanlara, kendi topluluklarında barışı oluşturmaları için güç veriyor. Herkes bu teknolojiyi nasıl kullanabileceğini öğrenmeli ve bu yaratıcı gücü barış için kullanmalı.”

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

9 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: