Katolik lider Papa Francis, bilgisayar kodu yazan ilk Papa oldu

Papa Francis, Birleşmiş Milletler için hazırlanan bir uygulamaya bir satır kod yazarak, tarihte kod yazan ilk Papa oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Papa Francis, Perşembe günü, dünyanın dört bir yanından gelen üç genç kızın yardımıyla bir satır kod yazarak bilgisayar tarihine geçti. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Geliştirme Hedefleri’ni öne çıkarmak için yazılan uygulamaya bir satır kodla destek olan Papa Francis böylece tarihte kod yazan ilk Papa oldu. Seattle’dan girişimci ve Code.org’un kurucu ortağı Hadi Partovi ‘Barış için Programlama’ adlı etkinliği sunmak için hazır bulundu.

Genç kızlar Papa’ya kod öğretti

Papalık derneği Scholas Occurrentes tarasından Vatikan’da düzenlenen etkinlikte Papa dünyanın dört bir yanındaki öğrencilere bilgisayar bilimi öğrenmelerini ve yaratıcılıklarını herkesin iyiliği için kullanmalarını söyledi. Şili’den Matilde Fábrega Vivanco (11), New York’tan Nicole Rodriguez (13) ve Çin’den Liuren Yin (16) okulda bilgisayar bilimi eğitimi gören öğrenciler. Papa Francis (82), Vivanco’nun yardımıyla uygulamanın son satırını yazdı:

setScreen(“por la paz”);

(Parantez içindeki ifade İspanyolca ‘barış için’ anlamına geliyor)

Daha sonra uygulamanın ekranında, bir anı plaketi üstünde şu yazı göründü: “Bilgisayar bilimi genç insanlara, kendi topluluklarında barışı oluşturmaları için güç veriyor. Herkes bu teknolojiyi nasıl kullanabileceğini öğrenmeli ve bu yaratıcı gücü barış için kullanmalı.”

“Çocuklar bilgisayar bilimi ile güçlenmeli”

Partovi, Papa ile yapılan buluşmayı kişisel bir proje olarak adlandırdı ve Code.org ile resmi olarak bir ilişkisi bulunmadığını belirtti. Code.org altı yıl önce Amerika’daki her çocuğa bilgisayar bilimini öğretmek amacıyla faaliyete geçmişti. Partovi, bu etkinliğin kurumla bir ilişkisi olmadığını ancak Code.org’un Scholas Occurrentas ile öğrencilere teknolojiyi iyilik ve dünya barışı için kullanma odaklı bir bilgisayar bilimi eğitimi vermek için birlikte çalışacaklarını belirtti.

Partovi toplantı sırasında şöyle konuştu: “21. yüzyılda bilgisayar bilimi, her öğrencinin öğrenmesi gereken temel bir konu. Okullarda bilgisayar bilimi eğitimi verilerek öğrencilerin geleceğe hazırlanması, çocukların yaratıcılıkla güçlendirilmesi ve teknoloji ve yaratıcılıktan nasıl işstifade edebileceklerinin öğretilmesi gerek.” diyor.

Kaynak: GeekWire

Papa Francis, Perşembe günü, dünyanın dört bir yanından gelen üç genç kızın yardımıyla bir satır kod yazarak bilgisayar tarihine geçti. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Geliştirme Hedefleri'ni öne çıkarmak için yazılan uygulamaya bir satır kodla destek olan Papa Francis böylece tarihte kod yazan ilk Papa oldu. Papa'nın yazdığı setScreen("por la paz"); satırıyla tamamlanan uygulamada bir anı plaketi üstünde şu ifade yer aldı: ""Bilgisayar bilimi genç insanlara, kendi topluluklarında barışı oluşturmaları için güç veriyor. Herkes bu teknolojiyi nasıl kullanabileceğini öğrenmeli ve bu yaratıcı gücü barış için kullanmalı."

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği